השיטה החדשה למלחמה בפיראטיות: הספקיות עוקבות אחרי הגולשים

אתמול החלה לפעול בארה"ב מערכת חדשה שעוקבת אחרי משתמשים שמעלים תוכן מוגן. אחרי חמש או שש אזהרות, החיבור שלהם יואט

אמנדה הולפאץ', גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנדה הולפאץ', גרדיאן

חברות אינטרנט ובעלות תוכן בארה"ב פתחו ביום שני בניסיון חדש לעצור שיתוף קבצים פיראטיים. המודל של היוזמה - "שש פסילות ואתה בחוץ" - נראה לחלק מהאנשים כרך יחסית, אולם פעילים למען זכויות דיגיטליות חוששים כי התוכנית חסרה שקיפות.

מערכת Copyright Alert System (או CAS בקיצור) פותחה בידי שורה של ספקיות אינטרנט, בעלי זכויות יוצרים והממשל כדי להילחם בהורדות לא חוקיות על ידי העברת אזהרות ל"מפרים קלים", כאשר שיתוף קבצים מזוהה בכתובת ה-IP שלהם.

במסגרת המערכת, בעלי זכויות יוצרים יזהו קבצים שהועלו באופן לא חוקי לרשתות שיתוף. הספקיות יקבלו דיווח אם כתובת ה-IP המספקת את התוכן המפר זכויות יוצרים שייך ללקוח שלהן. לאחר מכן, הספקית מזהירה את הלקוח.

בתחילה האזהרות ישמשו אך ורק כדי להזהיר את המשתמשים, אולם בהמשך, הם יידרשו לאשר כי קיבלו את האזהרות ובאזהרות החמישית והשישית, הספקית תאט את מהירותם.

לאחר מכן, האזהרות ייפסקו אפילו אם המשתמש ימשיך להעלות קצבים, אבל המידע יישמר אצל ספקית האינטרנט. מה יעשה איתו? זה עדיין לא ידוע, מאחר שהמערכת רק החלה לעבוד.

"זאת פשוט מערכת גדולה ויקרה כדי לרגל ולהפחיד אנשים שסביר להניח שרובם הם אנשים תמימים", אמרה קורין מק'שרי, עו"ד ומנהל תחום קניין רוחני בארגון להגנה על זכויות דיגיטליות, Electronic Frontier Foundation.

"הסוג הזה של עסקה שנחתמה בחדרים אחוריים אינה ראויה. זאת בהחלט לא הדרך שבה צריך לנהל מדיניות זכויות יוצרים", אמרה מק'שרי. "וזה בדיוק מה שזה, מערכת זכויות יצרים פרטית, ואין לה את ההגנות והאיזונים של המערכת הציבורית לזכויות יוצרים".

המערכת ספגה ביקורת גם מפני שהאדם שפיקח על התוכנה כדי לוודא שהיא עובדת בצורה הוגנת, הוא לוביסט לשעבר של איגוד תעשיית המוסיקה של אמריקה (RIAA), אחד הארגונים המקדמים את המערכת. המרכז למידע על זכויות יוצרים שמיישם את המערכת הודיע בתגובה כי הוא יבצע בדיקה מחודשת. אבל גם אם הם כבר עשו בדיקה כזו, תוצאותיה טרם פורסמו.

"אם תגיע לבית משפט, ותעמוד בפני האשמה בהפרת זכויות, אני מבטיחה לך שאתה תוכל לבדוק את המערכת שזיהתה אותך", אמרה מק'שרי. "פה אין לנו את זה. הכל סודי".

בעיה נוספת היא שאנשים שמשתפים את רשת ה-WiFi שלהם עם אחרים או חולקים חיבור עם אחרים גם עשויים להיות על הכוונת במקרה שמישהו ניצל את הכתובת שלהם כדי להעלות תוכן פיראטי.

מק'שרי מאשימה גם כי המערכת לא תפגע כלל במי שמפרים זכויות יוצרים למטרות רווח. זאת מפני שיש להם את הידע הטכני שמאפשר להם לעקוף את המערכת. גם משתמשים מהשורה יכולים להסוות את כתובת ה-IP שלהם או לעבור לספקית אחרת, אם כי רק החמש הללו זמינות ברוב המקומות בארה"ב .

ג'יל לסר, מנכ"לית המרכז למידע על זכויות יוצרים, אמרה בראיון עם On the Media כי התוכנית מכוונת נגד המפרים הקטנים. "אנחנו מקווים שעד שאנשים יקבלו חמש או שש ההתרעות, הם יפסיקו", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ