הפיראטיות בירידה ומכירות המוסיקה בעלייה

סקר חדש של קבוצת NPD מגלה ירידה משמעותית בשיתוף קבצים בארה"ב, ועלייה בשימוש בשירותים חוקיים; לראשונה מאז 1999 עלייה במכירות המוסיקה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

לראשונה זה שנים מחקרים מצביעים על ירידה משמעותיות בהורדות הפיראטיות של מוסיקה באמצעות שירותי שיתוף קבצים לצד עלייה במכירות מוסיקה.

דו"ח של חברת NPD גילה ירידה של 26% במספר קבצי המוסיקה שהורדו בצורה לא חוקית ב-2012 לעומת 2011. בנוסף, 40% מהאנשים שאמרו ב-2011 כי הם הורידו קובץ לא חוקי, אמרו כי לא עשו זאת ב-2012. כמו כן, 44% מהנשאלים מסרו כי הם כבר לא מורידים מוסיקה מדיסקים של חברים ומשפחה.

סגן נשיא NPD ראס קרופניק מסר כי "בין יתר הגורמים, השימוש הגובר בשירותי סטרימינג (הזרמת מדיה) חוקיים מוכיח את עצמו כחלופה לחובבי מוסיקה שהשתמשו בעבר ברשתות P2P (שיתוף קבצים) כדי להשיג מוסיקה".

iTunes

זינוק בשירותי סטרימינג

במקביל, הדו"ח השנתי של ארגון תעשיית המוסיקה (IFPI) מגלה כי היתה עלייה של 0.3% במכירות המוסיקה, שעמדו על 16.5 מיליארד דולר. אולי זה לא נראה כמו עלייה גדולה אבל זו הפעם הראשונה שנרשמת עלייה מאז 1999 - השנה שבה נאפסטר פרצה לתודעה.

דו"ח הארגון, שאחראי לייצוג של יותר מ-1,400 חברות מוסיקה ברחבי העולם, מציין כי ההכנסות העולמיות בתחום הדיגיטל עלו ב-9%, במקביל להתפתחות שירותי המוסיקה החוקיים. לפי הדו"ח, שירותים בתשלום פועלים כעת ביותר מ-100 מדינות לעומת 23 מדינות בשנה שעברה.

גם ב-IFPI מציינים את שירותי המנויים כמו Spotify ו-Deezer, שלדבריהם רשמו את הזינוק הגדול ביותר: 44% גידול במספר המשתמשים ועלייה של 59% במחצית הראשונה של 2012.

גם בהורדות בתשלום היתה עלייה של 12%. למרות העלייה בפופולריות של שירותי הסטרימינג, הורדות בתשלום מחנויות כמו iTunes, שנפתחה השנה גם לישראלים, או אמזון המשיכו לתפוס את החלק הארי של ההכנסות: 70%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ