אמזון הסירה חולצות עם הכיתוב "הישאר רגוע ואנוס הרבה"

חברת Solid Gold Bomb, שמכרה את החולצות, הסבירה שהכתובות נוצרו באמצעות שימוש במחולל כתובות אוטומטי: "אין על כך מחילה"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

אמזון הסירה ממדפיה הווירטואליים בארה"ב ובאירופה חולצות עם כתובות שעודדו אונס. ליצירת החולצות אחראית חברת Solid Gold Bomb, שהציעה בין היתר חולצות עם הכיתוב "הישאר רגוע והכה אותה" או "הישאר רגוע ואנוס הרבה" (Keep Calm and Rape a Lot). בנוסף הוצעה למכירה חולצה עם הכתובת "Keep Calm and Knife Her" (דקור אותה).

הכתובות הללו הן גלגול נוסף בתופעה ויראלית שהפכה פופולרית בשנה האחרונה. במסגרתה יוצרים גולשים גירסאות שונות לפוסטר בריטי מימי מלחמת העולם השנייה: "הישארו רגועים והמשיכו כרגיל" ("Keep Calm and Carry On").

אמזון ו-Solid Gold Bomb ספגו מטחי ביקורת בטוויטר ובפייסבוק. "אמזון מוכרת את מה שנראות כמו החולצות המחרידות ביותר בהיסטוריה", כתב אחד הגולשים. Solid Gold Bomb אף סגרה את חשבונותיה בטוויטר ובפייסבוק בעקבות הביקורת.

אמזון הסירה בתחילה חלק מהחולצות, אולם חלקן, כמו "הישאר רגוע ומשש" (Grope), נותרו בחנות גם לאחר ההסרה הראשונית והובילו לביקורת נוספת ולעצומה באתר avaaz.org. בנוסף כבר נפתחה קבוצת מחאה בפייסבוק.

אחת הכתובות הפוגעניות. צילום מסך: מתוך קבוצת Solid Gold Bomb Sucks בפייסבוק

Solid Gold Bomb כתבה באתרה התנצלות והסבירה כי הכתובות הבעייתיות נוצרו בשל השימוש במחולל כתובות אוטומטי. "כגורם האחראי לתכנות והיצירה של התהליך האוטומטי שיוצר את הסיסמאות המותאמות לסדרת Keep Calm, אני מתנצל על התגובה הפוגענית שזה יצר ברחבי העולם", כתב מייקל פאולר, מייסד החברה. "אין מילים שיכולות לתאר איך אני מרגיש עכשיו ביחס למה שקרה ואין על כך מחילה".

פאולר הסביר כי הכתובות נוצרות באופן אוטומטי באמצעות תוכנה פשוטה והן מבוססות על רשימות של פעלים שהם לוקחים ממילונים וחומרים לימודיים בשילוב עם רשימה מצומצמת של מילים נוספות.

"מספר השילובים של מילים/סיסמאות/סגנונות/צבעים/גדלים מגיע למיליונים. מספר רב של מחשבים משמשים כדי לעשות זאת בסביבת הענן", כתב. הבעיה היתה, הסביר, שחלק מהמילים פוגעניות בשילוב במשפט או לבדן, והן לא נמחקו בידי החברה.

דובר אמזון בבריטניה מסר לסי-אן-אן: "אני יכול לאשר כי פריטים אלה כבר לא זמינים לרכישה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ