איראן מונעת מהגולשים להתחבר בצורה מוצפנת לרשת

המשטר ניתק את חיבורי ה-VPN המוצפנים, והבטיח תחליף רשמי, שיאפשר למשטר לפקח יותר בקלות על אזרחיו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

איראן חסמה את השימוש בכלי שמאפשר לאזרחים רבים לעקוף את מערך הצנזורה של המשטר, כך אמר אתמול (ראשון) בכיר במשטר. על פי הדיווח, המדינה חסמה את השימוש ברוב סוגי ה-VPN (קיצור של Virtual Private Network).

איראנים רבים מתחמקים ממערכת הצנזורה באמצעות תוכנת VPN שמספקת קישורים ישירים ומוצפנים לרשתות פרטיות בחו"ל, ומאפשרות למחשב לגשת לתכנים, כאילו הגולש נמצא במדינה אחרת. כך הם מצליחים להגיע לשירותים כמו גוגל וג'ימייל שעשויים להיחסם לפרקים במדינה.

איראן הגבירה את הלחץ על האינטרנט מאז הבחירות הסוערות ב-2009, שאחריהן הרשתות החברתיות שימשו אמצעי תקשורת לתנועת האופוזיציה "הירוקה". ביוני הקרוב צפויות להתקיים הבחירות הראשונות מאז הסערה של 2009.

ואולם, השלטונות חסמו את הגישה "הלא חוקית" ל-VPN, אמר לסוכנות הידיעות Mehr, רמזאנלי סובהאני פארד, ראש הוועדה לטכנולוגיית מידע ותקשורת בפרלמנט האיראני. "רק חיבורי VPN חוקיים יוכלו להיות בשימוש מעתה".

איראנים בקפה אינטרנט בטהראןצילום: אי–פי

גולש איראני מאיספהאן אישר כי החסימה אכן בוצעה. "חיבורי ה-VPN נותקו. הם סגרו את כל הפורטים", כתב במסר בפייסבוק, והוסיף כי הוא משתמש בתוכנה אחרת כדי לעקוף את החסימה. לדבריו, גם תוכנות טלפוניה כמו סקייפ ווייבר נחסמו.

בינואר מהדי קהבאן בהאבדי, מזכיר מועצת הסייבר העליונה באיראן, אמר לסוכנות הידיעות כי משתמשי האינטרנט יוכלו לרכוש בקרוב חיבורי VPN מורשים, בעוד שחיבורים אחרים אינם חוקיים. מוסדות כלכליים וארגונים אחרים עשויים להזדקק לחיבורים כאלה מסיבות של אבטחה, שיהוו שימוש חוקי.

ההחלטה של המשטר לחסום את הגישה ל-VPN עשויה להביא גם למניעת הגישה לאתרים כמו גוגל ויאהו, אמר סובהאני פארד, שציין כי הפרלמנט יבחן את הנושא במהלך השבוע.

אמין סבטי, חוקר של הרשת המדיה באיראן, אמר כי גם חברות זרות כמו חברות תעופה ובנקים סבלו מבעיות בשימוש ב-VPN באיראן. עם המעבר לחיבורים הרשומים של הממשלה השלטונות יוכלו לפקח על התעבורה ביתר קלות.

בשנה שעברה הודיעה איראן על תוכניות לפתוח רשת אינטרנט פנימית ומנותקת מהרשת העולמית, שתפעל במקביל לה. בספטמבר חסמה איראן את ג'ימייל וגוגל לזמן קצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ