רכבי גוגל Street View אספו מידע אישי, גוגל תשלם 7 מיליון דולר

החברה הגיעה לפשרה עם הרשויות בארה"ב בעקבות הפרשה שבה רכבי הצילום שלה אספו אימיילים, קבצים וסיסמאות של תושבים

דייוויד סטרייטפלד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד סטרייטפלד, ניו יורק טיימס

גוגל הסכימה לשלם 7 מיליון דולר כדי ליישב את הטענות נגדה סביב השימוש לרעה בשירות Street View. הפרשה נחשפה לפני כמה שנים כאשר התברר כי במשך כמה שנים מכוניות צילום הרחובות של גוגל לא הסתפקו בצילומים, אלא אספו בחשאי מידע אישי כמו כתובות אימייל, מידע פיננסי ורפואי וסיסמאות בעודן עוברות ברחובות. כל זה היה מידע שנכרה ממיליוני רשתות wifi לא מוצפנות.

"לצרכנים יש ציפייה סבירה לפרטיות", אמר ג'ורג' ג'ספן, התובע הכללי של קונטיקט, בהודעתו ביום שלישי. "ההסכם הזה מכיר בזכויות הללו ומבטיח כי גוגל לא תשתמש בשיטות דומות בעתיד כדי לאסוף מידע אישי מבלי לקבל אישור מצרכנים תמימים".

כחלק מההסכם, הודתה גוגל כי פעלה בצורה לא ראויה והסכימה לפתוח בתוכנית לחינוך עובדים על פרטיות וליידע את הציבור על אבטחת רשתות אלחוטיות והגנה על מידע אישי. 38 מדינות בארה"ב השתתפו בחקירה.

גוגל ספגה ביקורות חוזרות ונשנות בנושא הפרטיות. בקיץ האחרון שילמה 22.5 מיליון דולר כדי ליישב אישומים של ועדת הסחר הפדרלית על שעקפה את הגדרות הפרטיות בדפדפן הספארי של אפל. הקנס הושת על החברה לאחר שגוגל הסכימה לפיקוח של הסוכנות ל-20 שנה בנושא הפרת פרטיות הנוגעת לרשתות חברתיות.

גוגל סטריט וויוצילום: יח"צ

כמה מהמבקרים החריפים ביותר של גוגל, החוששים שכוחה של החברה מאפשר לה לחמוק מעונש, הביעו שביעות רצון מההחלטה של התובע הכללי. "זאת החלטה משמעותית בנושא פרטיות", אמר מארק רוטנברג, מנכ"ל Electronic Privacy Information Center. הוא ציין שמדובר בקנס גבוה פי 200 מהקנס שספגה גוגל בשנה שעברה מהסוכנות הפדרלית לתקשורת על שהפריעה לחקירה שלה באותו נושא.

ועם זאת, הסכום מסתכם בפרוטות בעבור החברה שהכנסתה היומית עומדת על כ-32 מיליון דולר.

גוגל טענה בתחילה כי לא נאסף כל מידע אישי, ואז ביקשה לגמד את הגילויים ונאבקה בגופי הרגולציה שביקשו לבחון את המידע. "אנחנו עובדים קשה כדי להצליח בנושא הפרטיות בגוגל", אמרה ניקי פנוויק, דוברת בחברה. אבל במקרה זה לא עשינו זאת. היא הוסיפה כי מאז גוגל שיפרה את "המערכות" שלה.

חקירת התובע הכללי החלה ביוני 2010. ריצ'רד בלומנטל, אז התובע הכללי של קונטיקט, הודיע כי משרדו יוביל חקירה מרובת מדינות על "החדירה המאוד מטרידה של גוגל לפרטיות", כדבריו. בדצמבר 2010 דרש בלומנטל מגוגל את המידע בחקירה האזרחית, דרישה המקבילה לצו. גוגל מעולם לא נתנה לקונטיקט שום מידע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ