בוויקיפדיה הכריעו: אורית סטרוק היא פעילת זכויות אדם

כותבי הערכים במילון המקוון התווכחו ממושכות האם ניתן להגדיר כך את הח"כ, על אף שהיא ידועה כפעילה למען מתנחלים. סטרוק: דואגת גם לערבים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

עורכים בוויקיפדיה החליטו להגדיר את חברת הכנסת החדשה אורית סטרוק (הבית היהודי), נוסף על תפקידה הפרלמנטרי, כ"פעילת זכויות אדם". ההכרעה, שעליה דווח במעריב, הגיעה בעקבות דיון ממושך בין עורכים בדף השיחה של הערך עליה.

הגדרתה של סטרוק כפעילת זכויות אדם עוררה מחלוקת ממושכת בדף השיחה על הערך. השאלה העיקרית היתה אם ניתן להגדיר את סטרוק, שהקימה את ארגון זכויות האדם ביש"ע, כפעילת זכויות אדם, אף על פי שהגוף שעמדה בראשו פעל באופן גורף למען זכויות המתנחלים.

המתנגדים טענו בין היתר כי מי שתמכה בהפעלת כוח אגרסיבית אינה יכולה להיות מוגדרת פעילת זכויות אדם. הם הסתמכו על דברי ראש המינהל האזרחי לשעבר תא"ל דב צדקה בתוכנית "המקור" בה טען שסטרוק מתחה ביקורת בהערכת מצב בחטיבת חברון על גדוד צה"ל שלא היה תקיף מספיק, לשיטתה, כלפי פלסטינים: "בגדוד מספר התלונות שהוגשו על ידי הפלסטינים היה מועט. ולכן, מסתבר כנראה שהגדוד הזה מתנהג ביותר מדי הומניטריות. כשהתלונות מצד פלסטינים על אגרסיביות רבות יותר – סימן שהגדוד הזה הוא טוב, הוא פעיל והוא משליט סדר".

אורית סטרוקצילום: אמיל סלמן

התומכים בהגדרתה כפעילת זכויות אדם טענו כי "אורית סטרוק, כפעילת זכויות אדם, לקחה על עצמה לטפל באלימות המשטרה כנגד אזרחים ועשתה זאת בהצלחה ראויה לקנאה".

במסגרת הדיון במחלוקת פנה אליה אחד העורכים וביקש את תגובתה לנושא. בתשובתה טענה כי צוטטה באופן מסולף והסבירה כי "פעמים רבות אנו נדרשים לאזן בין זכויות אדם שונות המתנגשות אלה עם אלה, ואין מנוס מפגיעה בזכויות מסוימות על מנת להגן על זכויות אחרות, כאשר הזכות לחיים בביטחון גוברת על זכויות חוקתיות אחרות". סטרוק הוסיפה כי כך גם נוהג בג"ץ בפסיקותיו.

עוד אמרה חברת הכנסת כי היא "מתנגדת להנחת היסוד שלכם ולפיה מצבן של זכויות היהודים ביהודה ושומרון טוב יותר מאלה של הערבים. הערבים ביהודה שומרון מוגדרים על ידי בג"ץ כאוכלוסייה מוגנת, בעוד היהודים תושבי יהודה ושומרון אינם מוגדרים כך. זכויותיה של האוכלוסייה המוגנת נפגעות אך ורק לצורכי ביטחון הכרחיים, וגם זאת תוך הקפדה על מידתיות. לעומתן, זכויות היסוד של התושבים היהודים ביו"ש נפגעות ונרמסות על ידי השלטונות באופן שיטתי...".

לבסוף טענה סטרוק כי הטענה שפעלה רק למען זכויות המתנחלים אינה נכונה. "פעלתי למען זכויותיהם של אותם בני אדם שארגוני זכויות האדם האחרים לא דאגו להם", אמרה, "כך למשל המתנחלים וכך למשל ערבים שנגזר עליהם עונש מוות אך ורק משום שנחשדו במכירת קרקעות ליהודים".

עורכי ויקיפדיה החליטו לבסוף להגדירה כפעילת זכויות אדם ברוב של 28 איש לעומת 23. איציק אדרי, דובר ויקימדיה ישראל, המפעילה את ויקיפדיה, אמר בתגובה ל"הארץ" כי "הקהילה היא זו שקובעת בצורה דמוקרטית, כפי שגם נעשה במקרה זה, את תוכן הערכים. ויקימדיה אינה מתערבת בתכנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ