הדבר הבא בעולם החתונות: טקס דרך הסקייפ

זוגות רבים בוחרים בשנים האחרונות להתחתן דרך האינטרנט, בין אם מכיוון שהם נמצאים ביבשות נפרדות ובין אם הם מנסים לעקוף מגבלות חוקיות בארצם

שרה מסלין ניר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה מסלין ניר, ניו יורק טיימס

פונאם צ’אודהורי סידרה את הצעיף האדום הרקום על שיערה השחור והביטה בנשימה עצורה בבעלה, שדקלם את נדרי הנישואים. היא חזרה על מלותיו, והם היו לבעל ואשה. האורחים פרצו במחיאות כפיים סוערות. החתן והכלה הביטו זה בזה וחייכו בביישנות. לפתע קרס קו האינטרנט והטקס נעצר באחת.

טקס הנישואים הוא מהרגעים הקרובים האינטימיים בחיי כל זוג, אך במקרה של צ’אודהורי הוא התרחש בשני קצוות כדור הארץ - בעזרת תוכנת סקייפ. צ’אודהורי, אזרחית אמריקאית, שהתה עם קרובי משפחתה במסגד בקווינס שבניו יורק, ובעלה הטרי, טנוויר אחמד, שהה בחדר המגורים בביתו שבבנגלדש. סיפור האהבה של השניים התחיל והתנהל כולו באינטרנט. הם נפגשו זה עם זו רק פעם אחת, בחטף, לפני שנים רבות. אולם בימינו, בניגוד גמור לתפישה המסורתית של הרומנטיקה, לא זו בלבד שרבים מוצאים בני זוג ברשת, הם גם מחליפים טבעות באמצעותה.

נישואים באמצעות שליח, כך נקראים הטקסים שנערכים בהיעדר אחד מבני הזוג או אפילו שניהם. בארה”ב נערכים מעט טקסי נישואים שכאלה באופן יחסי. בדרך כלל מדובר בחיילים שהוצבו בחזית, המבקשים לוודא שאהובתם תזכה להטבות סוציאליות במקרה שיפלו בקרב. ואולם בעת האחרונה הולך ומתפשט הנוהג בקרב מהגרים המבקשים להינשא לבני/בנות ארצם, וידם אינה משגת לנסוע לחפש שידוך בארצות רחוקות.

פונאם צ'אודהורי (מימין) מתחתנת בעזרת הרשתצילום: ניו יורק טיימס

רשויות ההגירה במדינות רבות לא היו מודעות עד כה למנהג החדש, ולא הקימו מערכת בקרה שתוודא שההליך לא ישמש לביצוע עבירות. אנשי הדת מביעים הסתייגות מהנוהג. לדברי האימאם מוחמד קאיום, המשמש קאדי בשכונת ג’קסון הייטס שבקווינס וניהל את טקס הנישואים של צ’אודהורי, הוא נאלץ לדחות פניות של אנשים המבקשים להינשא לקרוביהם כדי לסייע להם להתאזרח בארה”ב או להשיג גרין קארד.

טקס הכלולות של בני הזוג צ’אודהורי-אחמד התקיים, באופן רשמי, בבנגלדש. הרישום החוקי של הנישואים נערך שם, ולא בניו יורק, שבה החוק אינו מתיר נישואים באמצעות שליח. אלא שלדברי ג’ורג’ אנדרוז, מנהל אגף המבצעים בחברת PROXY MARRIAGES NOW מדובר בתופעה שלא ניתן עוד להתעלם ממנה. לדבריו, מיום שהוקמה החברה, לפני שבע שנים, גדל היקף פעילותה ב-15%-12% מדי שנה, והוא מגיע כעת ל-500-400 טקסים בשנה. מתוכם, מספר טקסי הנישואים של בני הזוג שאינם משרתים בצבא גדל במהירות ומגיע כעת ל-40%.

בחלק מהמקרים מנסים זוגות לעקוף הגבלות חוקיות בארצות המוצא שלהם. בין היתר, משתמשים בשירותי החברה זוגות מישראל, שבה הממסד אינו מאפשר עריכת נישואים בין בני דתות שונות, אף שהמדינה מכירה בנישואים שנערכו מחוץ למדינה. ארצ’י פטאטי, סגן מנהל ארגון סיוע לנשים מוכות, מעיד על מקרים רבים בהם נוצל ההליך למטרות פסולות. לדבריו, נשים רבות, ובהן אף ילדות, חותנו עם גברים ללא הסכמתן. רבות הובאו בדרך זו לארה”ב, ומצאו עצמן קורבנות של תעשיית המין.

ההליך נפוץ במיוחד במדינות מוסלמיות, שכן רבים מאמינים שהקוראן מתיר במפורש קיום נישואים באמצעות שליח. “יש בזה משהו מוזר. לדעתי, חתונה אמורה להיות התחלה משותפת של חיים יחד, ולא טקס שבני זוג עורכים בנפרד”, אומרת אנג’לה טרויה, בעלת חנות להזמנות לחתונה, המשמשת כיועצת בתכנון טקסי נישואים. אולם, עבור צ’אודהורי בת ה-21 ואחמד בן ה-31, שהאכילו זה את זו מעוגת החתונה (תוך קירוב המזלגות לעינית המצלמה) זו היתה חתונה לכל דבר. צ’אודהורי ציינה שגם דודתה התחתנה כך, הרבה לפני עידן האינטרנט – באמצעות הטלפון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ