זהירות הונאה: 3 מקרים שבהם כדאי לא ללחוץ על הלינק

מבטיחים לכם סרטון סקס בפייסבוק, או מראה חדש מגניב ושחור לפרופיל שלכם? תחסכו לעצמכם את הצרות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

Theola: עושים סרט מחשבון הבנק

על פי דיווח של חברת Eset, תוסף זדוני לכרום שזכה לשם Theola, שנועדה לגנוב מידע על חשבונות בנק. התוכנה מאפשרת לתוקפים לעקוב אחרי המשתמש והיא יכולה גם לצלם וידיאו של הפעילות שלו. כאשר היא מזהה שהמשתמש מבקר באתר של אחד מהבנקים המוכרים היא מתחילה לתעד את הפעילות ושולחת את התיעוד לגורם חיצוני. לדברי החברה, עיקר המתקפות מרוכזות באירופה, אבל זוהו גם מאות נפגעים בארץ.

העובדה שמדובר בתוסף לדפדפן הופכת את הזיהוי כתוכנה זדונית קשה, מפני שהיא מתחזה לתוסף תמים ומותקנת באופן וולונטרי על ידי הגולשים. בעיה נוספת היא שקצת קשה להבחין בסימנים ברורים, מפני שהווירוס הזה מותקן על ידי וירוס בשם Mebroot, שכולל שורה ארוכה של אמצעי הדבקה, שעשויים להקשות על זיהוי. ב-Eset ממליצים פשוט לשים לב מהיכן אתם מתקינים תוספים, ולהימנע מאתרים לא אמינים.

כך נראה התוסף לאחר ההתקנה

ריהאנה לא מתפשטת בשבילכם

בשבוע האחרון נתקלתי ביותר ויותר מקרים של מתקפות ותיקות שממשיכות להסתובב בפייסבוק. האחת זה הלינק שמבטיח סרטון סקס של ריהאנה או מישהי אחרת. באחת הגירסאות שלה מספרים שהכותב איבד לכאורה כל כבוד אליה בעקבות הסרטון, להבטחה מצורפת תמונה מקדימה של זוג מקיימים יחסי מין על מיטה, כשפניהם וחלק מאיבריהם מוצנעים בעזרת צבע שחור. הלינקים מופצים על ידי גולשים תמימים שכנראה לחצו עליהם ועכשיו הם ממשיכים להפיץ אותם. אין לי נתונים מדוייקים, אבל בביקור בכמה דפי פייסבוק ישראליים, ראיתי לא מעט גולשים שהפיצו את הלינקים הללו.

אמנם לא כל הזוגות הלוהטים מתחזים לריהאנה ובן זוגה, אבל התמונות דומות, והעיקרון ברור, אם מישהו מבטיח לכם משהו לוהט מדי בפייסבוק, כנראה שלא כדאי ללחוץ, כי גם אתם ודאי תתחילו להפיץ את התמונות הלוהטות.

המתקפה שדווחה כבר בחודש שעבר משמשת את התוקפים כדי לנצל את הגולשים למלא סקרים, שמכניסים לתוקפים כסף.

הצד השחור של פייסבוק

עוד הבטחה שנתקלתי בה הרבה בפייסבוק בשבוע האחרון היא ההבטחה להשחיר את הרשת החברתית - כלומר להוסיף לה מראה שחור וייחודי. האמת היא שזה נשמע נחמד וכמעט לחצתי על אחד הלינקים, אבל משהו היה בכל זאת קצת מוזר. אחרי חיטוט בזיכרון שלי ובעיקר של גוגל נזכרתי למה. ההונאה הזאת מסתובבת ברשת החברתית לפחות מאז ינואר 2012. אז נכתב שמדובר רק בהונאה למטרת סקרים, וכך כנראה המצב גם כעת.

פייסבוק בשחור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ