גילי כהן
גילי כהן

התבטאויות של לוחם בחטיבת גולני שוב מעוררות סערה בפייסבוק. החייל כתב בין היתר בדף הפרופיל שלו בפייסבוק כי "הערבים הם סרטן של המדינה שצריך לטפל בו" ו"אין יותר טוב מערבי מת".

החייל אף בירך על הדיווח על התאונה הקשה בירדן שבה נהרגו 14 פלסטינים. "אני שמח שנהרגו ערבים. אני אשמח שלא ישאר פה ערבי אחד ואני מצר על זה שנהרגו רק 14", כתב. החייל היה בין רבים אחרים שהגיבו לדיווח בשמחה מופגנת. צילומי מסך של הודעותיו של החייל הופצו בפייסבוק ועוררו תשומת לב רבה. זאת זמן קצר לאחר שגולשת ופעילה בעמותת זוכרות עוררה סערה בשל הבעת שמחה על התאונה בה נהרגו שני טייסי חיל האוויר.

זהו המקרה האחרון בשרשרת התבטאויות גזעניות ואלימות של אנשי כוחות הביטחון שעלו לכותרות לאחר שזכו לתפוצה רחבה ברשת. בחודשים האחרונים הועבר שוטר מתפקידו במשטרה לצה"ל לאחר שפרסם סטטוס גזעני ובו בירך על התקיפה נגד אשה ערביה בתחנת הרכבת הקלה בירושלים. חייל נוסף בחטיבת גולני התבטא באופן גזעני ברשתות החברתיות, והעלה צילומים של עציר כפות ושל עצמו כשהוא מעשן מה שלדבריו היא מריחואנה.

צילום מסך מתוך חשבון הפייסבוק של John Brown

שני מקרים נוספים עלו לכותרות כאשר חייל הצטלם עם עצירים כפותים בעוד שחייל נוסף פרסם בפייסבוק תמונה בה נראה ילד פלסטיני דרך כוונת. בבירור שנעשה לאחר מקרה זה, טען החייל כי מצא את התמונה ברשת ולא צילם אותה בעצמו, אולם למרות שאלות הארץ בנושא, לא נמצאה התמונה המקורית. אותו חייל ספג מאוחר יותר איומים על חייו.

נושא ההתבטאויות הגזעניות והאלימות ברשתות החברתיות צץ גם בהקשר של מקסים וינוגרדוב, שוטר מג"ב שירה ב-2010 בראשו של זיאד ג'ילאני, לאחר שזה כבר נפגע מכדוריו של יעקובוב ומפקדו לכוח. התיק שנפתח נגדו נסגר מחוסר ראיות, ומשפחתו עתרה לב"ץ בדרישה להסביר את ההחלטה. במסגרת החקירה התברר בין היתר כי יעקובוב הגדיר את עצמו ברשת מקושרים כמי "שאוהב לאכול ערבים". בנוסף, כשחבר שלו כתב "להשמיד את טורקיה וכל הערבים מהעולם" בפייסבוק, הוא השיב לו "איתך אחי ואני בעזרת השם אתחיל את זה".

לאחר אירועים אלו (וגם כאלו בהם פרסמו חיילים סרטונים היתוליים של שירים מוכרים) הפיץ דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, אגרת למפקדים בה הפציר בהם לגלות עירנות כלפי התנהלות החיילים ברשתות החברתיות. "בעידן של טכנולוגיות משתנות, נוספה לנו המפקדים אחריות חדשה - לוודא כי התנהגות חיילינו הינה בהלימה מוחלטת לרוח צה"ל וערכיו", ביקש תא"ל מרדכי.

לאחר פניית "הארץ" בנושא לדובר צה"ל, נקרא החייל לבירור אצל מפקד הגדוד אליו הוא משתייך, בעקבותיו הוריד החייל את הסטטוסים המדוברים מדף הפייסבוק שלו. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל מצר על התבטאויתיו של החייל אשר אינן עולות בקנה אחד עם רוח צה"ל וערכיו. הנושא הועבר לידיעת מפקדיו לשם בירור והמשך טיפול והחייל זומן לשיחה עם מפקד הגדוד. בעקבות השיחה חזר בו החייל ממעשיו ומחק מיוזמתו את אמירותיו ברשת החברתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ