ויקיפדיה: השב"כ הצרפתי דרש למחוק ערך תחת איומים

לטענת קרן ויקימדיה, ארגון ה-DCRI דרש מעורך למחוק ערך על בסיס צבאי ואיים לעוצרו אם לא יעשה זאת; משרד הפנים הצרפתי דחה את הטענות

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

קרן ויקימדיה, העומדת מאחורי האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה, האשימה בשבת את המינהלת המרכזית למודיעין פנים של משרד הפנים הצרפתי (DCRI)  במחיקה "תחת איומים" של ערך בוויקיפדיה. זאת, לאחר שנטען כי ערך זה מהווה סכנה לביטחון הלאומי.

שר הפנים הצרפתי, מנואל ואל, הכחיש כי הדבר נעשה "תחת איום". בהודעה רשמית שפרסם משרד הפנים נכתב: "במדינת חוק, הליך משפטי הנוגע לערך המסכן את הביטחון הלאומי איננה איום". הקטע האמור עסק "במערך הגרעיני של משרד הביטחון", הרחיב השר.

לפי הודעה לעיתונות שפרסמה ויקימדיה צרפת, בתחילת מארס פנו שירותי הביטחון לקרן ויקימדיה הבינלאומית, עמותה ללא מטרות רווח, בדרישה להסיר באופן מיידי ערך שעסק במתקן של צבא צרפת, בסיס קשר מבצעי בפייר-סור-הוט. הקרן החליטה שדרישת המינהלת המרכזית למודיעין אינה סבירה, "כי אין לדעת מהמידע שסיפק ארגון הביטחון אם הערך הנדון אכן כולל מידע רגיש".

שירותי הביון, שטענו כי פרטי המסמך נוגעים "בסודות מדינה", לא קיבלו את הסירוב. לטענת ויקימדיה, ה-DCRI זימנה לחקירה עורך מתנדב בויקיפדיה, שמחזיק בהרשאות למחוק ערכים באנציקלופדיה המקוונת. העורך אולץ למחוק את המסמך מהרשת, תחת איום כי ייעצר במידה ויסרב.

הבסיס בפייר סור הוטצילום: ויקיפדיה

לדברי ויקיפדיה הוא אולץ לעשות זאת "למרות שהסביר כי ויקימדיה פועלת לקידום הידע וההשכלה באמצעות איסופם, יצירתם והפצתם של תכנים חופשיים. העורך היה כרוך להיעתר להוראה בהשפעת הלחץ שהופעל, ונדרש להזהיר עורכים אחרים כי מצפה להם טיפול דומה אם יחזירו את הערך המסווג. לעורך שזומן אין כל קשר למאמר הרלוונטי: הוא לא מחבר הערך, ונחשף לקיומו רק במשרדי ה-DCRI".

"בצעד זה, שירותי הביטחון פעלו בניגוד לחוק הצרפתי", טוען פייר-קארל לונגלה בבלוג Rue 89, עורך ראשי של ויקיפדיה בצרפתית. בצטטו את סעיף 431-9 בחוק, פייר-קארל לונגלה הדגיש כי "אסור לדרוש את הסרתו של מידע מסווג, מבלי לספק הוכחה לעצם היותו מסווג".

בהודעה שפירסמה ויקימדיה צרפת, צויין כי הערך הנדון הופיע ברשת שנים, מבלי שהיווה בעיה מיוחדת. גולשים אחדים הוסיפו בשבת כי המהלך של ה-DCRI הוביל ל"אפקט סטרייסנד". כלומר, הנסיון להשתיק ולצנזר דברים גרם להיפך הגמור, ולחשיפה רחבה של המידע.

תרגום: יותם מורציאנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ