איראן מבטיחה: נפתח Google Earth איסלאמי

שר התקשורת הודיע שהמדינה תחשוף תוך 4 חודשים תוכנה מקוונת מתחרה ל"כלי הריגול הציוני" של גוגל; מומחים מפקפקים בהיתכנות הפרויקט

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

איראן הכריזה כי היא עומדת לפתוח בקרוב לפתוח שירות מתחרה ל-Google Earth, תוכנת המיפוי התלת ממדית של גוגל. ואולם, מומחים במערב מפקפקים באמינות ההצהרה. שר האינפורמציה והתקשורת, מוחמד חסן נאמי, הכריז השבוע כי המדינה מפתחת את מה שהוא כינה Google Earth איסלאמית, שייקרא באסיר (צופה בפארסי). לדבריו, המערכת תהיה מוכנה לשימוש בחודשים הקרובים.

"אנחנו עושים את מיטב המאמצים כדי לפתוח את Google Earth האיסלאמית בארבעה החודשים הקרובים כפורטל של הרפובליקה האיסלאמית שיספק שירות לכל העולם". נאמי סיפר כי הם מקימים בשלב זה את חוות השרתים הדרושה לצורך עיבוד כמות המידע הגדולה הצפויה במסגרת השימוש בתוכנה.

נאמי לא חשף פרטים רבים על השירות המתוכנן. "אנחנו מפתחים את השירות עם התפישות האיסלאמיות הקיימות באיראן, ואנחנו מכניסים את סוג המידע שיקדם את האנושות למציאות. הערכים שלנו באיראן הם ערכי האל וזה יהיה ההבדל בין באסיר לבין גוגל ארץ, ששייכת למשולש המאיים של ארה"ב, בריטניה והציונים".

הוא האשים את גוגל בכך שהשירות שלה אמנם מוצג כשירות חינמי לטובת הגולשים, אבל למעשה מדובר בכיסוי לארגוני ריגול שרוצים להשיג מידע על מדינות אחרות. בכירים איראנים נוספים השמיעו בעבר האשמות דומות נגד גוגל. על פי פרסום בסוכנות הידיעות פארס, מפקד המשטרה של המדינה, איסמעיל אחמדי מוקדם, אמר בשנה שעברה כי גוגל אינה מנוע חיפוש אלא כלי ריגול.

שני משתמשים בטהראן, שמשתמשים בספקיות אינטרנט שונות, השיבו לשאלת הגרדיאן בדבר הזמינות של גוגל Earth במדינה באופן שונה. אחד מהם אמר כי השירות זמין ואילו השני אמר כי אינו זמין.

למומחים בתחום יש ספקות עמוקים בנוגע להיתכנות הפרויקט. יועץ IT שעבד בפרויקט האינטרנט הלאומי של איראן בעבר אמר כי ההכרזה היא בסך הכל תירוץ להשגת תקציבים וחוזי עבודה עתידיים. הוא הסביר כי פרויקט בקנה מידה כזה דורש תחנות כוח, מערכות קירור, תשתית אינטרנטית רחבת פס ועוד. כל אלה דורשים השקעה של מיליארדי דולרים.

איראן הכריזה בשנה שעברה כי השלימה את השלבים הראשונים בפרויקט אינטרנט לאומי. רשת כלל ארצית שנועדה לפעול לצד הרשת העולמית.משתמשים חששו כי הדבר יוביל לניתוקם מהאינטרנט, אבל מומחים שונים מאמינים כי המטרה היא יצירת רשת פנימית מאובטחת לצבא, לבנקים ולגופים נוספים.

אמין סבטי, חוקר מדיה ורשת המתגורר בלונדון סיפר כי נרשם לכתובת אימייל ברשת הלאומית החדשה mail.iran.ir לפני ארבעה חודשים. לדבריו, הרישום דורש מתן מידע אישי לא שגרתי. הוא אמר כי עדיין לא שמע מהם והוא עדיין ממתין שהשירות יודיע לו על הפעלת האימייל שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ