משטרת קנדה חידשה חקירת אונס לאחר איומי אנונימוס

נערה קנדית התאבדה בעקבות אונס שעברה; המשטרה סגרה את התיק, אך לאחר שקבוצת אנונימוס איימה שתחשוף את שמות החשודים הוא נפתח מחדש

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

התאבדותה של נערה, שנאנסה על פי החשד בידי ארבעה נערים, והיתה קורבן להתעללות ממושכת ברשת ובבית ספרה מסעירה את קנדה. גורמים בקבוצת אנונימוס איימו בסוף השבוע לחשוף את שמות החשודים באונס, והמשטרה, שסגרה את התיק, הודיעה כי היא פותחת אותו מחדש.

הנערה, רטה פרסונס, הותקפה במסיבה ב-2011, כשהיתה בת 15. בנוסף, אחד הנערים צילם את התקיפה והפיץ את התמונות ברשת בקרב חבריה ללימודים. לאחר מכן, לדברי משפחתה, רובם המכריע של התלמידים הפנו לה עורף ואף התעללו בה.

אמה של רטה, לאה פרסונס, סיפרה לתקשורת בקנדה כי  היא המשיכה לקבל מיילים ושיחות טלפון עם הצעות מגונות מחברים לשכבה זמן רב לאחר מכן. "היא לא היתה מתה היום אם זה לא היה קורה. לא רק האונס, מה שהפך את זה כל כך גרוע היו האנשים שהפנו אליה את גבם. הכינויים שהדביקו לה".

בדף שפתחה אמה בפייסבוק לאחר מותה, Angel Rehtaeh היא כתבה "פתאום כמעט כל מי שהכיר אותה נידה אותה. ההתעללות היתה כל כך קשה, עד שנאלצנו לעזוב את הקהילה שלנו ולהתחיל מחדש בהליפקס". לפי ה-Globe and Mail ההתעללות ברשת החלה לאחר שהיא התלוננה במשטרה על האונס ונמשכה עד מותה.

רטה פרסונס, נערה שהתאבדה בעקבות התעללות שספגה ברשת.

אמה סיפרה כי למרות שהחלה להשתקם בעזרת קומץ חברים קרובים ופסיכולוגית חדשה, ב-4 באפריל, בעקבות התפרצות זעם, היא נכנסה לחדר האמבטיה ותלתה את עצמה. כמה ימים לאחר מכן היא מתה בבית החולים, לאחר שהם ניתקו את מכונות ההחייאה.

בדף הפייסבוק האשימה אמה את ארבעת הנערים שתקפו אותה, אבל גם את אלה שהתעמרו בה לאחר מכן ואת מערכת החוק שלא עמדה לצידה. המשטרה חקרה את התלונה שהגישה פרסונס, אבל החליטה לא להגיש כתבי אישום מחשש שלא תצליח להרשיע את הנערים.

מותה של רטה הוביל לגל של ביקורת ציבורית על המשטרה ומערכת החוק הקנדית. גם גורמים מקבוצת אנונימוס החליטו לעשות מעשה. בסרטון שפרסמו בסוף השבוע הודיעו כי גילו את זהותם של שניים מארבעת הנערים והם בשלבים אחרונים של אימות זהותו של השלישי.

"הדרישות שלנו הן פשוטות: אנחנו רוצים שהמשטרה הקנדית תגיש אישומים נגד המעורבים. אנחנו ממליצים לכם לפעול במהירות. אם אנחנו הצלחנו לאתר את הנערים האלה תוך שעתיים, לא ייקח הרבה זמן עד שמישהו אחר יאתר אותם". כך עשו גם גורמים בקבוצה כאשר סיפורה של אמנדה טוד התפוצץ ברשת. טוד היתה נערה בת 15 שהתאבדה בעקבות מסכת של התעללויות ברשת. כמה פעילים בקבוצה חשפו פרטים על האדם שלדבריהם אחראי להתעללות בה ובנערות אחרות

בעקבות מותה של רטה וגל הביקורת על הטיפול של גורמי החוק, המשטרה הודיעה ביום שישי כי היא פותחת את החקירה מחדש, לדבריה בעקבות מידע חדש שהגיע אליה. המשטרה לא חשפה באיזה מידע מדובר. בסרטון נוסף שפרסמו אנשי אנונימוס, הם בירכו על ההחלטה, אך מתחו ביקורת על משטרת נובה סקוטיה שלא פעלה מלכתחילה ועל מערכת החינוך ש"לא אכפת לה מהתלמידים שלה, מאחר שלא עשיתם דבר לסייע לרטה הצעירה, ולא עשיתם לסייע בהשגת הצדק במקרה הזה, או סייעתם לרטה להתמודד עם הרגשות שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ