במעמד צד אחד: כך נחסמים אתרי שיתוף קבצים בישראל

ספקיות האינטרנט התבקשו לחסום את האתרים Gozlan ו-Nako שם גילו על המהלך רק בדיעבד. איגוד האינטרנט: צווי החסימה ניתנים בקלות יתרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שניים מאתרי שיתוף הקבצים המובילים בישראל נחסמו בשבוע שעבר בהוראת בית המשפט המחוזי בתל אביב במעמד צד אחד – תאגידי התוכן בישראל. ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) עתר לבית המשפט בשם בעלי זכויות היוצרים שטענו להפרה לכאורה באתרים Nako.me ו-Gozlan.me וזה הורה על צו במעמד אחד לחסימת האתרים. לדברי בעלי האתרים, הם גילו על המהלך רק בדיעבד כאשר גולשים התלוננו כי הגישה לאתר חסומה, כך שאפילו לא ניתנה להם האפשרות להגן על עצמם.

מאז הקמתו ב-2011, מנהל ארגון זיר"ה - המייצג תאגידי תוכן כמו יס, הוט, קשת, רשת ויונייטד קינג - מאבק באתרי שיתוף הקבצים הלא חוקיים. עד כה הוסרו מהרשת בהחלטת בית המשפט האתרים WNET, Topdown ו-הורדות.נט. לוואקום שנותר בעקבות הסרת האתרים הגדולים נכנס אתר ההורדות Nako.me ואתר הצפייה הישירה הפופולרי Gozlan.me.

בעלי שני האתרים, המשתפים ביניהם פעולה, טוענים למחטף של זיר"ה. "זו פשוט חוצפה שחבורת הטייקונים האלה עם זיר"ה פועלים כמו גוף דיקטטורי ומחליטים לאיזה אתרים הציבור הישראלי יוכל לגלוש, ולאילו לא", אומר הבעלים של Gozlan.me. "החלטות אלה באות מהמניעים הכלכליים של זיר"ה והגופים אותם היא מייצגת וזו כבר עובדה. זו בריונות שחייבים להפסיק". מפעילי האתר טוענים כי כלל לא זומנו לבית המשפט וגילו על המהלך רק כאשר הספקיות חסמו את הגישה לאתר.

לדברי עורך דין ערן פרזנטי, המייצג את זיר"ה, מפעילי האתר מסתתרים ולא מגיעים לבית המשפט. "אם בעלי האתרים חושבים שהם פועלים כדין וכי יש להם טענות הגנה טובות לפעילות המפרה שלהם, אז הם לא היו מסתתרים אלא באים לבית המשפט". פרנזטי הוסיף כי "מאחר ועסקינן במפרי חוק, הם מעדיפים להסתתר ולהפר את צו בית המשפט".

עמוד הבית של אתר הצפייה הישירה gozlan.me

בעלי האתרים פנו לאיגוד האינטרנט הישראלי בבקשה לסיוע במאבקם מול זיר"ה. בפנייתם הם הדגישו כי לא קיבלו הודעה מגורם רשמי המבקש להסיר תכנים הנחשבים לא חוקיים בישראל. "ואם זה לא מספיק", נכתב בבקשה, "האתר כלל לא כפוף לחוקי מדינת ישראל מכיוון שאינו מאוחסן בשרתים בארץ ושם המתחם הוא לא ישראלי".

פחות מ-48 שעות אחרי חסימתם, האתרים כבר עלו תחת כתובת חדשה. את אתר הצפייה הישירה Gozlan.me מחליף האתר Deniro.me ואילו Loka.me מחליף את Nako.me. הצעד המהיר מהווה עדות לכך, שבשונה ממקרי WNET ו-Topdown, ההליך לא מתקיים באופן ישיר מול בעלי האתר אלא צו משפטי המורה על חסימת הדומיין ללא ידיעת זהות הבעלים.

בעלי האתרים טוענים כי הם אינם מפרים זכויות יוצרים. "על פי חוק זכויות יוצרים 2007, אם אני מעתיק יצירה מהמקור, מפיץ ומרוויח על זה כסף אני אשם במשהו", אומר גוזלן. "למיטב ידיעתי, האתר כלל לא מניב רווחים. אנחנו לא מעתיקים את היצירה אלה משכפלים משהו שכבר הועתק ואנחנו לא נותנים פלטפורמת אחסון לתוכן שניתן למצוא בכל אתר טורנט בין לאומי. אז מה זה אומר? שמחר זיר"ה תחסום את הגישה לכל אתרי הטורנט בעולם? ורק בגלל הסיבה שהטייקונים בארץ רוצים בלעדיות?".

באיגוד האינטרנט הישראלי מגנים את הפרת זכויות היוצרים ומכנים אותה "רעה חולה של עידן המידע והאינטרנט". עם זאת, הם מדגישים כי חסימת גישה לאתרים הינה פגיעה בזכותו של הציבור לחופש מידע ברשת. "זכות זו הינה חלק מזכותו החוקתית של הציבור לחופש ביטוי. בהיותו של הציבור הנפגע העיקרי, חשוב כי השופטים ישקלו בכובד ראש את זכויותיו ואף יאפשרו לו זכות טיעון נגד פעולת החסימה. אחרת - מי יגן על הציבור?".

צילום: צילום מסך

באיגוד האינטרנט מוסיפים ביקורת גם על ספקיות האינטרנט שממלאות צווים מבלי לערער עליהם. "לספקי הגישה לאינטרנט, להם נמסר הצו, אין תמריץ ממשי להגן על גישת הציבור לאתרים מושאי הצווים. ודאי שאין להם תמריץ לשאת בהוצאות המשפטיות הכרוכות בהגנה על זכויות אלו. התמריץ העיקרי של ספקי הגישה (ואין כל רע בכך), בהיותן חברות למטרות רווח, הוא להגן על עצמם מפני הסנקציות האפשריות היה ולא ימלאו אחרי הצו השיפוטי. אולם אין לשכוח את תפקידו המרכזי והחשוב של ספק הגישה לאינטרנט – כמאפשר את הגישה החופשית למידע. אין להשתמש בו כחסם או כידו הארוכה של רשות כלשהי שלא לצורך, או באופן בלתי מידתי ומאוזן".

מי-טל גרייבר-שוורץ, סמנכ"ל קשרי ממשל ורגולציה באיגוד האינטרנט, מוסיפה ביקורת על אופן קבלת החלטת החסימה בבית המשפט. "הדיונים צריכים להיות יותר מהותיים. כל צווי חסימת האתרים הם צווים קצרים של 10 שורות – באו, ביקשו, קיבלו. לא היה דיון שדן במשמעות של חסימת האתר כמו כמה אתרים נמצאים על אותה כתובת IP. שופט צריך להיות מודע להשלכות החסימה. זה חייב להיעשות על ידי חקיקה כדי שהשופטים יקבלו הנחיות מפורטות".

מזיר"ה נמסר בתגובה: "הגנה למפעילי האתרים קיימת על פי החוק בישראל. אם הם חושבים שהם נפגעו ממהלך משפטי חד צדדי, שיתכבדו ויפנו לבית משפט ויבקשו לבטל את הצו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ