בית הנבחרים אישר חוק הגנת סייבר שנוי במחלוקת

CISPA יתיר לחברות לשתף מידע על פרצות אבטחה עם סוכנויות ביטחון ואכיפת חוק. גופי זכויות אזרח והנשיא חוששים לפגיעה בפרטיות האזרחים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית הנבחרים האמריקאי אישר חוק הגנת סייבר שנוי במחלוקת ברוב של 288-127. זאת למרות איומי הוטו של הבית הלבן. החוק עדיין טעון את אישור הסנאט.

החוק Cyber Intelligence Sharing and Protection Act, או CISPA בקיצור, נועד לאפשר לחברות ולגופי אכיפת חוק וביטחון לשתף מידע בזמן אמת מידע קריטי על תקיפות סייבר, פרצות בתוכנות ובמוצרים נוספים. החוק מתיר לחברות לשתף את המידע מבלי שאלה יסתכנו בעבירה על חוקי ההגבלים העסקיים. בנוסף, החוק מתיר לחברות חסינות משפטית במקרים שהם נפרצו בידי האקרים - זאת בתנאי שפעלו בתום לב כדי להגן על מערכותיהן.

בניגוד לחוקים קודמים כמו Sopa שנועדו להגנה על זכויות יוצרים, וזכו להתנגדות גורפת מחלק ניכר מתעשיית האינטרנט החוק זוכה לתמיכה מחברות רבות ובהן גם פייסבוק וחברות אינטרנט אחרות, שרואות בשיתוף המידע חיוני כדי להתמודד עם מתקפות האקרים קשות, כמו זו שפגעה בין היתר בפייסבוק, אפל ובטוויטר.

חוק מעורר התנגדות קשה מארגוני זכויות אדם החוששים כי הוא עלול לאפשר לממשל הפדרלי גישה לרשומות הדיגיטליות הפרטיות ביותר שלהם. החוק לא מחייב חברות למחוק את המידע האישי של לקוחות כמו רשומות בריאות או מדיע של כרטיסי אשראי לפני שהן משתפות את המידע עם הממשל. גם הבית הלבן, שאיים שוב ביום שלישי להטיל וטו על החוק, השמיע חששות דומים. "לאזרחים יש זכות לדעת שחברות יהיו אחראיות ולא יזכו לחסינות מקרה שלא יגנו כראוי על מידע אישי".

צילום: רויטרס

ארגוני הזכויות חוששים גם כי החוק יאפשר לסוכנות ביטחון, כמו גוף המודיעין הטכנולוגי ה-NSA, גישה למידע מרשתות מחשבים פרטיות. החוק לא מגדיר את תפקיד ה-NSA אבל רבים מניחים כי המודיעין הצבאי ישחק תפקיד מרכזי ביישום החוק בשל היכולות שלו. נציגת בית הנבחרים, ג'ן שקובסקי, ניסתה לשנות את החוק באופן שימנע מהצבא לאסוף מידע, אבל הצעתה נבלמה. הבית הלבן הצהיר כי המידע שיגיע מהחוק צריך לעבור דרך סוכנות אזרחית, כלומר המשרד להגנת המולדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ