גוגל ספגה קנס של 145 אלף יורו על איסוף המידע ב-Street View

האחראי על הגנת הפרטיות בהמבורג, שהורה על הטלת הקנס: כל עוד הקנסות נמוכים כל כך, לא ניתן להגן על הפרטיות בעולם הדיגיטלי

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

גוגל ספגה קנס בגובה 145 אלף יורו בגרמניה בשל איסוף המידע הלא חוקי בגוגל Street View. את הקנס הטיל על החברה האחראי עם הגנת המידע בהמבורג, יוהן קספר.

בניו יורק טיימס מציינים כי הקנס מוערך כחמור ביותר שהוטל באירופה בגין פעולה כזאת. הקנס המקסימלי עומד על 150 אלף יורו. אבל כשמדובר בחברה כמו גוגל לא מדובר בסכום שיהווה עבורה בעיה, וכך גם אמר קספר. בניו יורק טיימס מציינים כי הוא מהווה 0.002% מהרווח הנקי של גוגל ב-2012 - 10.7 מיליארד דולר

"כל עוד הקנסות על הפרות של חוקי הגנת מידע מוגבלים לסכומים כה מגוחכים, היכולת של החוקים הקיימים להגן על הפרטיות בעולם הדיגיטלי, שמציע פוטנציאל גבוה להפרות, כמעט אינה קיימת", אמר. "לדעתי מדובר באחת ההפרות הגדולות ביותר של חוקי פרטיות", צוטט בבלומברג. "מנגנוגי הבקרה הפנימיים בחברה כשלו לחלוטין".

יו"ר גוגל, אריק שמידט, הביע רק בסוף השבוע ביקורת על הסכנות לפרטיות שמציבים מל"טים פרטיים וקרא לרגולציה של הנושא. הוא אף הזהיר מפני הפונטציאל של הטכנולוגיה החדשה לאפשר "דמוקרטיזציה של מלחמות".

גוגל סטריט וויוצילום: יח"צ

ההחלטה של קספר מגיעה אחרי שבחודש שעבר גוגל הגיעה לפשרה עם הרשויות בארה"ב בסוגיית איסוף המידע בידי רכבי Street View. לפי הפשרה, החברה תשלם קנס בגובה מיליון דולר. ב-2011 ספגה גוגל גם קנס של 100 אלף דולר בצרפת בעקבות החקירה בנושא. כזכור, כלי הרכב, שאמורים היו רק לצלם רחובות ומקומות נוספים, אספו גם מידע מהרשתות הפרטיות שנקלטו בכלי הרכב. בין היתר אספו המכוניות של גוגל כתובות אימייל, מידע פיננסי ורפואי וסיסמאות.

גוגל טענה עם חשיפת הפרשה כי כלי הרכב שלה אספו רק "רסיסי מידע". אולם עם הזמן התברר שהיקף המידע שנאסף היה נרחב בהרבה, והוא כלל מידע על רשתות wifi, אימיילים מלאים, שמות משתמש וסיסמאות והיסטוריית הגלישה של משתמשים. אפילו אם משתמש לא עבד על המחשב ברגע בו המכונית של גוגל Street View עברה ברחוב, המערכת יכלה לאסוף מידע על המחשב שלו.

בנוסף התברר עוד ב-2010 כי גוגל בחנה דרכים להשתמש במידע. בנוסף גוגל טענה כי מדובר ביוזמה מקומית של מהנדס בודד, ואולם דו"ח ה-FCC (ועדת התקשורת הפדרלית) שפורסם באפריל לפני שנה גילה כי אותו מהנדס לא היה לבד. בין היתר נכתב כי הוא "אמר במפורש לשני מהנדסים אחרים, כולל מנהל בכיר על איסוף המידע". 

אותו דו"ח קבע עוד כי כבר ב-2007 מהנדסי סטריט ויו קיבלו "גישה נרחבת" לתוכנית לאסוף את המידע. חמישה מהנדסים בחנו את הקוד של Street View, מהנדס שישי עבר עליו שורה אחר שורה, ומהנדס שביעי עבד עליו גם. ה-FCC הטילה על גוגל קנס של 25 אלף דולר בגין הפרעה לחקירה. ביוני 2012 התברר גם כי גוגל, שהבטיחה למחוק את כל המידע לדרישת מדינות שונות, למעשה לא מחקה את כולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ