גילי כהן
גילי כהן

קצינים בכירים במילואים קיבלו הבוקר (רביעי)  דואר אלקטרוני המכיל ככל הנראה וירוס שנועד לדלות מידע ממחשביהם. הדואר האלקטרוני הוצג כתכתובת מלשכת מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, המודיע על פרישתו. הוא נשלח מחשבון ג'ימייל שנקרא "אמיר אשל משרד", תחת הכותרת "אמיר אשל פורש מצה"ל ב-15-5-2013". במערך הגנת הסייבר של חיל האוויר בודקים את המקרה.

בתוך הדואר האלקטרוני עצמו התבקשו הנמענים להיכנס לקובץ המצורף, שם מפורטות, כביכול, הסיבות לפרישתו של האלוף אשל מצה"ל. לאחר הורדת הקובץ, הורד למעשה הווירוס למחשבים עצמם. יש לציין כי המייל עצמו נראה חשוד למדי – הוא נכתב באנגלית למרות שהנמענים והמכותב עצמו דוברי עברית, נשלח בשעת בוקר מוקדמת מאוד ומכתובת שאינה מוכרת למכותבים עצמם.

למייל עצמו נוספו גם עותקים לכתובות אחרות שאינן שייכות לאנשים פרטיים. גם חתימת המייל אינה כוללת מספר טלפון בלשכה או כל אמצעי קשר אחר, כנהוג במיילים של לשכות בכירים.

שליחת המייל עוררה את החשד כי מדובר בניסיון לתקיפת סייבר, בשל השימוש בשמו של קצין בכיר בצה"ל ובשל העובדה שחלק מהנמענים הם קצינים בכירים במילואים.לאחר פניית "הארץ", בדקו בצה"ל אם אכן מדובר בתקיפת סייבר והסברה במערכת הביטחון היא כי לא מדובר בניסיון ממוקד.

בצה"ל מגדירים את זירת הסייבר כממד לחימה חמישי, ומציינים כי בשנים האחרונות יש עלייה במספר אירועי הסייבר, וכי "כל אדם וכל גוף יכולים להיות שחקן במערכת הסייבר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ