האקרים סינים גנבו מידע מקבלנית של משרד ההגנה האמריקאי במשך שנים

חברת QinetiQ הבריטית עוסקת בפיתוח טכנולוגיות המשולבות בלוויינים, מל"טים וטכנולוגיות נוספות. לדברי בלומברג, ההאקרים חדרו לכל פינה בחברה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

האקרים סינים הצליחו לגנוב במשך שנים מידע סודי רב מחברת QinetiQ North America, קבלנית של משרד ההגנה האמריקאית.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, האקרים הקשורים לצבא סין חדרו למחשבי החברה והצליחו לגנוב את רוב המידע הסודי שהחזיקה החברה. QinetiQ הוקמה ב-2001 במסגרת הפרטה של חלק מסוכנות מחקר של משרד הביטחון הבריטי. במרוצת השנים היא רכשה בין היתר חברות אמריקאיות, ועבדה כקבלנית בעבור משרד ההגנה האמריקאי. בדו"ח שפורסם ב-2011, QinetiQ הוגדרה כחברת הנשק ה-52 בגודלה בעולם והששית בגודלה בבריטניה.

הדיווח מצטרף לשורה ארוכה של דיווחים על תקיפות של האקרים סינים כנגד חברות וארגונים ממשלתיים בארה"ב. באחד המקרים המוכרים ביותר חדרו התוקפים, שלדברי מומחים קשורים לממשלת סין, למחשביה של לוקהיד מרטין ושל חברת האבטחה RSA. לאחרונה נחשף קיומה של יחידת 61398 בצבא הסיני שאחראית לרבות מתקיפות הסייבר נגד ארה"ב ומדינות נוספות.

בבלומברג צויין כי הפריצה ל-QinetiQ סיכנה טכנולוגיות סודיות כמו טכנולוגיות שמשולבות במל"טים, בלוויינים, במסוקים וברובוטים צבאיים. הפגיעה כוללת מערכות קיימות וכאלה שנמצאות בפיתוח. 

חיילים סינים בתרגיל משותף לצבאות ארה"ב וסיןצילום: אי–פי

"אלוהים ישמור אותנו מעימות עם סין. אבל אם ניכנס לעימות, אנו עלולים למצוא את עצמנו במבוכה רצינית. אנו ננסה את כל מערכות הנשק המתוחכמות שלנו, והן לא יפעלו", אמר ריצ'רד קלארק, יועץ מיוחד לשעבר של הנשיא ג'ורג' בוש.

מבצע הריגול בתוך החברה החל בסוף 2007, ולדברי בלומברג אז גם החלו המחדלים של החברה. בדצמבר של אותה שנה נמסר משירות החקירות הפליליות של הצי לחברה כי מידע סודי שלה דלף. החברה פתחה בחקירה, אולם היא הציבה מגבלות שהקשו על התקדמותה. במשך שנתיים היא לא הצליחה לגלות מי היו התוקפים.

ב-2008 הודיעה נאס"א לחברה כי האקרים פרצו לסוכנות החלל דרך מחשב של QinetiQ. לדברי בלומברג, החברה התייחסה לשורה של תקיפות בחודשים לאחר מכן כאירועים מבודדים. באותה שנה התגלו פרצות שונות ברשת של החברה. התקיפות נמשכו באופן שיטתי ב-2009 נגד Technology Solutions Group, השייכת לחברה.

ב-2010 שכרה החברה את שירותיהן של חברות האבטחה Terremarkו-HBGary כדי שיחקרו את התקיפות. החברות גילו כי ההאקרים הצליחו לחדור כמעט לכל פינה בחברה. HBGary עצמה נפרצה בידי האקרים הקשורים לאנונימוס, שפרסמו בין היתר חלק מהתכתובת של QinetiQ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ