סוריה נותקה הלילה מהאינטרנט

בשעות הצהרים הודיעה סוריה כי מדובר בתקלה, ובערב דווח כי תוקנה; במקביל דווח כי איראן חוסמת גישה לשירותי גלישה עוקפי צנזורה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

עדכון (18:12): סוריה הודיעה כי תיקנה את התקלה והאינטרנט חזר לפעול

עדכון (15:12): סוריה אישרה את דבר הניתוק, והודיעה כי היא פועלת לתקן את הבעיה

שירותים שונים ברשת דיווחו כי סוריה נותקה הלילה (רביעי) מהאינטרנט - זו הפעם השנייה לפחות מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה. על פי דיווח בסוכנות הידיעות SANA, משטרו של באשר אסד אישר את הדיווח והודיע כי הדבר נגרם עקב כשל של כבל אופטי. בשעות הערב הודיעה סוריה כי האינטרנט חזר לפעול, ואכן ניתן לראות כי שירותי גוגל שלא היו זמינים במדינה שוב חזרו לפעול.

חברת האבטחה Umbrella Security Labs הודיעה אמש כי על פי המידע שהתקבל משרתי OpenDNS התעבורה לסוריה צנחה בצורה דרמטית. שרתי ה-DNS נועדו לתרגם את הכתובות השמיות של אתרים (לדוגמא www.haaretz.co.il) לכתובות IP (במקרה זה - 82.166.201.146). שירות OpenDNS הוא שירות חיצוני שמבצע את אותה פעולה, ומציע גם שירותים משלימים, ובהם גם יכולות אבטחה.

שירותי גוגל אינם זמינים בסוריה

דן הבארד, ראש תחום הטכנולוגיה ב-Umbrella שהוקמה על ידי OpenDNS, כתב בבלוג החברה כי גם שני השרתים המרכזיים בסוריה לא היו פעילים.

בנוסף גוגל דיווחה כי כל שירותיה לא היו זמינים במדינה, ופרויקט הגלישה המוצפנת Tor הודיע בדף הפייסבוק שלו כי סוריה נותקה מהרשת. ניסיון להגיע לאתרים בסוריה נתקל גם הוא בהודעות שגיאה. לדיווח הגיעו אימותים מחברות נוספות.

משטרו של אסד כבר גרם שיבושים רבים ברשת במרוצת מלחמת האזרחים, והאינטרנט כבר נותק במדינה באופן מוחלט בנובמבר 2012, אך הרשת חזרה לפעול כעבור כמה ימים. בכך סוריה הצטרפה למצרים וללוב, שהתנתקו, כל אחת בתורה במהלך אירועי האביב הערבי.

הדיווח על סוריה מגיע בשעה שבאיראן, החלו לדווח משתמשים על הכבדת הצנזורה והחסימות ברשת. ארגון עיתונאים ללא גבולות הודיע כי מאז ה-4 במאי נחסמו שירותים שונים שמשמשים לעקיפת הצנזורה על האינטרנט במדינה. החסימה החדשה הביאה בין היתר לירידה משמעותית בגישה ל-Tor.

הארגון גינה את הכבדת החסימה והאשים את איראן בכך שהיא מנסה לנתק את אזרחיה ממידע לקראת הבחירות שיתקיימו ב-14 ביוני.

"בערב רישום המועמדים לבחירות הנשיאותיות שיתקיימו ב-14 ביוני, המשטר לא מספתק רק בשליטה על העיתונים, ביכולת לחסום תחנות לווין המשדרות לאיראן ובחסימת אלפי אתרים. מעתה הוא מתכוון לנתק את האינטרנט ובכך למנוע מאיראנים מקור חשוב של חדשות ומידע. הבידוד התקשורתי שהמשטר רוצה להטיל על איראן אינו מתקרב ליצירת התנאים לבחירות חופשיות ודמוקרטיות".

איראן כבר נקטה בשיטה דומה כמה פעמים בעבר. כדי למנוע מידע מאזרחיה, המדינה מונעת את הגישה לשירותי VPN (רשת פרטית וירטואלית), שמאפשרים לעקוף את הצנזורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ