מחקר: בני נוער מתעייפים מפייסבוק ומגלים את טוויטר

מחקר חדש של מכון Pew ואניברסיטת הרווארד מגלה כי פייסבוק אולי שולטת בחיי היומיום של בני הנוער בארה"ב אבל הפכה למחויבות חברתית מעיקה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מחקר חדש מגלה שטוויטר, שנחשבת לרשת נישתית, זוכה לזינוק בפופולריות בקרב בני נוער בעוד פייסבוק מאבדת התעניינות מצדם. המחקר של מכון Pew ומרכז ברקמן לאינטרנט וחברה באוניברסיטת הרווארד גילה בין היתר גם כי צעירים משתפים יותר מידע ביחס לעבר, למרות המודעות לנושא הפרטיות.

החוקרים שוחחו עם 802 בני נוער בני 12 עד 17 בין יולי לספטמבר 2012. לדברי עורכי המחקר, 94% מבני הנוער שנשאלו אמרו שהם מחזיקים בפרופיל בפייסבוק (לעומת 93% ב-2011). שיעור השימוש בטוויטר ב-2011 עמד על 16% בלבד, בעוד ב-2012  זינק ל-26%. עם זאת, כשנשאלו באיזו רשת הם מבלים הכי הרבה זמן - פייסבוק הובילה בפער אדיר של 81%, לעומת 7% בטוויטר. נקודת אור נוספת מבחינת פייסבוק היא אינסטגרם שלגביה כלל לא היו נתונים ב-2011, אך בשנה שעברה הגיעה ל-11% מבני הנוער. מייספייס המשיכה בצניחה מ-24% ל-11%.

בני הנוער סיפרו שהם ממשיכים להחזיק בפרופילים פעילים בפייסבוק מפני שהם חשים מחויבים. "אחד הנושאים המפתיעים ביותר שצצו בקבוצות המיקוד של ברקמן היה התחושה של עול חברתי שצעירים מקשרים עם פייסבוק", נכתב במחקר. "בעוד פייסבוק עדיין תופסת מקום חשוב בחיי היומיום שלהם, היא נתפסת לעתים כשירות חיוני וכמחויבות ולא כפלטפורמה חדשה ומלהיבה שבני הנוער יכולים להפוך אותה לשלהם".

הנתונים מזכירים מחקר שפרסמה לאחרונה חברת פייפר ג'פרי. החוקרים גילו כי רק 25% מכ-5,200 בני הנוער שנשאלו אמרו כי פייסבוק היא הרשת החברתית החשובה להם ביותר, לעומת 35% שבחרו בפייסבוק בשנה שעברה. סקר של סי-אן-אן מצא כי ל-28% מהאמריקאים יש דעה שלילית על הרשת החברתית. שיעור כפול מאלה שלא מרוצים מאפל וגדול פי שלושה מאלה שאינם מחבבים את גוגל. על פי CNN, דווקא הצלחתה של פייסבוק הביאה לירידה באהדה אליה.

נתנוני השימוש בטוויטר וברשתות חברתיות בקרב בני נוער ובקרב מבוגרים

בני הנוער אמרו בין היתר שהם לא מרוצים מהמספר ההולך וגודל של מבוגרים באתר ומעודף השיתוף ברשת. באחת השיחות שמצוטטות בדו"ח, מספרת נערה כי היא וחבריה עוברים לאינסטגרם וטוויטר כי אמהותיהם עדיין לא משתמשות ברשתות הללו.

אחד הנושאים המטרידים בנוגע לשימוש בפייסבוק הוא כמובן הפרטיות והסכנה שבחשיפת מידע בעייתי, שכבר הביאה בעבר לבריונות ברשת ובמקרים קיצוניים גם להתאבדויות, כפי שקרה גם לשתי נערות צעירות מאשדוד שניסו להתאבד בטביעה בעקבות הצקות שמהן סבלו ברשת החברתית. מקרה אחר שלאחרונה תפס כותרות בעולם הוא התאבדותה של נערה קנדית בשם רטה פרסונס לאחר שנאנסה וסבלה מהתעללויות ברשת.

אחת התלונות הקבועות בנוגע לכך היא שהרשת משנה פעם אחר פעם את הגדרות הפרטיות, באופן שמקשה לנהל את הפרופיל, אבל נראה שאת בני הנוער זה פחות מטריד. הסוקרים שאלו אותם כיצד הם מתמודדים עם נושא הפרטיות והשיתוף ונראה שרובם חשים בטוחים עם השליטה בהגדרות הפרטיות. 56% מבני הנוער המשתמשים בפייסבוק אמרו כי זה בכלל לא קשה לשלוט בנושא הפרטיות, ושליש (33%) אמרו שזה לא יותר מדי קשה.

מה בני נוער מעלים לרשת

60% מבני הנוער (70% מקרב הבנות ו-50% מהבנים) אמרו לחוקרים כי הם שומרים על הפרופילים שלהם פרטיים, כך שרק חברים יוכלו לצפות בהם. 25% מחזיקים בפרופילים פתוחים למחצה.

אף על פי שחלק ניכר מהפרופילים סגורים, או סגורים חלקית, 89% מבני הנוער ציינו כי הם מחוברים לחברים שלא הולכים לאותו בית הספר. למשתמש הפייסבוק הממוצע יש כ-300 חברים, בעוד למשתמש הטוויטר הממוצע יש כ-79 עוקבים.

בני הנוער ציינו כי הם חשים בנוח לפרסם פרטים אישיים על עצמם. 91% מפרסמים תמונות שלהם, לעומת 79% ב-2006. 71% מפרסמים את שם בית הספר שבו הם לומדים לעומת 49% ב-2006 ו-20% מפרסמים את מספר הטלפון לעומת 2% לפני שבע שנים. בנוסף הם טורחים לטפל במוניטין שלהם ברשת החברתית ודואגים להסתיר סטטוסים שהם לא רוצים שאחרים יראו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ