בכירים אמריקאים: האקרים איראנים מנסים לחבל בחברות אנרגיה בארה"ב

בכירים בממשל ומומחי אבטחה בארה"ב מדווחים כי התוקפים ניסו למצוא דרכים להשתלט על מערכות הבקרה של תשתיות קריטיות בחברות

ניקול פרלוורת ודייוויד סנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקול פרלוורת ודייוויד סנגר, ניו יורק טיימס

האקרים איראנים עומדים מאחורי גל חדש של מתקפות סייבר נגד חברות אמריקאיות, בעיקר מתחום האנרגיה, כך אומרים בכירים בממשל האמריקאי ומומחי אבטחה.

המטרות כוללות כמה חברות נפט, גז וחשמל, אולם הבכירים בממשל סירבו לציין את שמן. לדבריהם, המטרה אינה ריגול, כמו במקרים של תקיפות רבות מסין, אלא חבלה. בכירים בממשל תיארו את התקיפות כניסיון גישוש שנועדו למצוא דרכים להשתלט על מערכות חשובות.

המתקפות החדשות, אמרו מומחים, נועדו להשמיד מידע ולפגוע בפעולותיהן של מערכות בקרה של מערכות כמו צינורות נפט. בכיר אחד תיאר אותן כ"גישושים שגורמים לחשוב שמישהו בוחן כיצד להשתלט על מערכות אלה".

חוקרים החלו לבחון את המתקפות לפני כמה חודשים, כשהמשרד לביטחון המולדת (הומלנד) הוציא אזהרה מעורפלת החודש. בכרי בממשל ששוחח עם הניו יורק טיימס, אמר כי "כמעט כל מה שראינו הגיע מהמזרח התיכון".

מרכז לאבטחת סייבר של ממשלת ארה"ב באיידהוצילום: אי–פי

בכירי מממשל ומומחים חיצוניים אישרו ביום שישי את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל לפיו ניתן לקבוע כי מקור המתקפות הוא איראן.הם אמרו כי הראיות אינן חותכות דיין כדי לקבוע כי עומדת מאחוריהן מדינה, אבל הפיקוח על האינטרנט במדינה הוא כה הדוק, עד שקשה להאמין שהמתקפות בוצעו ללא אישור המשטר.

עד כה, התוקפים לא הצליחו בפעולותיהם, אבל המתקפות היו מדאיגות דיין כדי להביא לאזהרה של המשרד לביטחון המולדת, שהשוותה את האיום האחרון לווירוס שפגע בחברת Aramco, יצרנית הנפט הגדולה בעולם, בשנה שעברה. אחרי חקירות בכירים אמריקאים קבעו כי המתקפה על Aramco, ומתקפה נוספת על חברת הגז הקטרית RasGas, בוצעו בידי איראן.

בכירים מאמינים כי המתקפות מעידות על שיפור ביכולות הסייבר של איראן ב-18 החודשים האחרונים. ממשל אובמה ממוקד באיראן מפני שהמתקפות נתנו לממשל האיראני דרך להגיב לסנקציות הכלכליות ולתקיפות הסייבר שיוחסו לארה"ב וישראל. המבצע שכלל שימוש במשפחת הווירוסים סטוקסנט, Flame ו-Duqu נגד תוכנית הגרעין האיראנית ותשתיות נוספות זכה לשם משחקים אולימפיים.

איראן הכחישה השבוע שהיא מקור המתקפות ואמרה כי היא קורבן לחבלה אמריקאית. במכתב לניו יורק טיימס מסר אלירזה מיריוספי, אחראי יחסי ציבור במשלחת איראן לאו"ם, כי איראן "מעולם לא ביצעה מתקפות כאלה נגד שכנותיה במפרץ הפרסי, שאיתן איראן שומרת על יחסי שכנות טובים".

"למרבה הצער, פעולות פסולות כאלה כמו אישור מתקפת סטוקסנט ב-2010 נגד איראן הציבו תקדים רע ומסוכן בניגוד לכמה עקרונות של המשפט הבינלאומי".

בבית הלבן לא אישרו כי איראן עומדת מאחורי המתקפות, אבל לורה לוקאס, דוברת מועצת הביטחון הלאומי, אמרה כי "התמודדות עם איומי סייבר, בין אם גניבת קניין רוחני או תקיפות של תשתיות קריטיות", הן נושא שמעסיק את כל זרועות הממשל, וכי ארה"ב תשקול "את כל האמצעים שלרשותה, מדיפלומטיים ועד חוק וסנקציות, כשזה יגיע להגנה על ארצנו, בנות בריתנו, שותפנו והאינטרסים שלנו בעולם הסייבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ