צה"ל חוזר ל"מלחמה הגדולה": משחזר את ששת הימים בטוויטר

"מה אם לצה"ל היה טוויטר במלחמת ששת הימים?", שואל חשבון חדש של דובר צה"ל; חשבון מתחזה סיפק את התשובה: המצב היה הרבה יותר מבלבל

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

היום, בשעה 7:45 בבוקר שוב הנחיתו מטוסי חיל האוויר מכה מקדימה על חילות האוויר של מצרים, סוריה ועיראק - 46 אחרי פתיחת מלחמת ששת הימים ששינתה את פני ישראל. אבל הפעם, תודה לאל, המטוסים ממריאים וישבים בשלום לבסיסם רק בהודעות של חשבון מיוחד שפתח דובר צה"ל לצורך העניין בטוויטר. אבל, המערכה הפעם קיבלה תפנית מפתיעה תודות לחשבון מתחזה שהחליט לצחוק קצת על חשבון היוזמה החדשה.

"מה אם לצה"ל היה טוויטר במלחמת ששת הימים? בימים הקרובים תבינו את התשובה. עקבו אחרינו וחיו מחדש את ההיסטוריה", מזמין חשבון החשבון החדש של צה"ל, @IDF1967. "צה''ל משחזר את המלחמה הגדולה. שישה ימים ביוני - דקה אחרי דקה", מבטיחה שורת הכותרת שלו.

"יש מדיה ישנה ויש טוויטר. החל ממחר, 46 שנים ליום תחילת מלחמת ששת הימים, נשחזר כאן את המלחמה הגדולה - דקה אחרי דקה", נכתב לפני פרוץ המערכה הווירטואלית.

בנוסף הם העלו תמונות של הרמטכ"ל ד-אז יצחק רבין (עם בקבוק טמפו), חיילים וסרטון קצר ב-Vine, אפליקציית הווידיאו של טוויטר, על תקופת ההמתנה. "הסירנות עלולות להישמע בכל רגע", כותרתו. ואכן, אחרי הציוצים המקדימים, ב-7:45 נפתחה המתקפה, ומאז החשבון ממשיך בעדכונים על מהלכי המלחמה, ומביא סיפורים אישיים כמו סיפורו של יוסף פריינטה, שנפצע כשנפגע הטנק שלו, אך המשיך להילחם בטנק אחר.

החזית החדשה: טרולים

אם לא די בכך, לרגע היה נראה שהחשבון פתח בחזית נוספת - מלחמה מול פעילי שמאל. כאשר אמיתי סנדי כתב בפיד של החשבון הרשמי (כאמור @IDF1967), "כמה דברים שדובר צה"ל בטח ישכח לספר לכם על 67", והפנה למאמר של תנועת התחברות על פליטי 1967.

הדו שיח בין סנדי ל"צה''ל ביום השביעי"

סנדי זכה לתגובה מחשבון מתחזה עם שם שנראה זהה לחלוטין בהבדל קטנטן - L במקום i כלומר: @lDF1967. החשבון, תחת השם "צה''ל ביום השביעי", מזכיר את ההשלכות של המלחמה. אלה שלא נזכרות בדיווחים מהחזית. "משחזר את צה''ל של המלחמה הגדולה, ולחיי המלחמות שבדרך!", נכתב בדף הפרופיל.

החשבון החדש הזכיר את המלחמות שבאו אחרי, כמו לבנון ב-1982. "מצטער היו לי פלאשבקים לגבעות של ביירות", כתב והעלה את שירו של יובל בנאי על שירותו במלחמה. בהודעות אחרות הזכיר את הצדדים שאנחנו אוהבים להדחיק. "טוראי בר-דיין בדרך לאל-עריש: 15 שבויים מצרים, בהם קצין בדרגת אל"מ שני זחל"מים שלנו ספגעו פגיעה ישירה. שרופים שרועים |...| מצדיעים לזכרם....".

בנוסף, מפעילו הגיב לכל מיני עקיצות שנשלחות לחשבון הרשמי, ובמקרה של סנדי, הוא עבר לטון שגובל באיומים. "ידענו שאפשר לסמוך על משתמט כמוך שיזכיר את זה", כתב. וכשסנדי שאל בתגובה מה דובר צה"ל יודע על השירות שלו, השיב החשבון המזויף, "מעניין מה דובר צה"ל _לא_ יודע על השירות הצבאי שלך. אתה רוצה לספר לנו משהו?".

גם מלחמת העצמאות עשתה קאמבק

ששת הימים אמנם קצרה, אבל היא מצטרפת למסורת ארוכה של מלחמות שעדיין משוחזרות על גבי טוויטר. אם לא הספיקה לכם ההצלה של טוראי ראיין, תמיד תוכלו לקפוץ ל- RealTimeWWII, ושם לקבל עדכונים שוטפים מהחזיתות. אלווין קולינסון היה בן 24 כשפתח במלחמה לפני כשנתיים, ומאז הוא ממשיך לצייץ, נכון לעכשיו המלחמה מתנהלת ב-1941. המאמץ המתמשך שלו הביא לו עד כה יותר מ-280 אלף עוקבים.

הוא לא מסתפק רק בציוצים על המהלכים הגדולים, אלא מביא גם את הגיבורים הקטנים גדולים של המלחמה. "בבריטניה, פקח האוויר ריפ הציל את הניצול המאה שלו מבניין שנהרס בהפצצה -הוא כלב, שנותר ללא בעלים בגלל הבליץ. ההצלחה שלו הובילה את רשויות ההגנה האווירית להתחיל לאמן יותר כלבים לחיפוש והצלה של ניצולים", נכתב בשני הציוצים האחרונים.

מי שרוצה ללכת מלחמה או שתיים אחורה בסכסוך שלנו יכול לבקר במלחמת העצמאות בחשבון 48 Arab Israeli War, אבל שם המלחמה כבר הסתיימה. עם זאת, מפעיל החשבון, שמתפעל במקביל גם חשבון טאמבלר כתב לאחרונה כי הוא מתכנן לחזור על המהלך, הפעם גם בעברית ובערבית.

מתוך חשבון "צה''ל בששת הימים"צילום: לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ