אובמה הורה לגבש "בנק מטרות" גלובלי לתקיפות סייבר של צבא ארה"ב

צו נשיאותי שנחשף לפני פגישת אובמה ועמיתו הסיני, מגלה כי הממשל, שמותח ביקורת חריפה על מבצעי הסייבר של בייג'ינג, מנהל מדיניות סייבר התקפית

גלן גרינוואלד ויואן מקאסקיל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלן גרינוואלד ויואן מקאסקיל, גרדיאן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הורה לבכירים בתחום הביטחון והמודיעין לגבש רשימת מטרות פוטנציאליות למתקפות סייבר אמריקאיות. כך מגלה צו סודי ביותר שהגיע לידי הגרדיאן. הגילוי המביך האחרון מגיע אחרי החשיפות על עומק החדירה של הממשל לשירותים הבסיסיים ביותר של הרשת כמו גוגל, פייסבוק וספקיות תקשורת.

הצו, Presidential Policy Directive 20, הוצא באוקטובר האחרון אבל מעולם לא פורסם במלואו. בין היתר נכתב בו כי מבצעי סייבר התקפיים "יכולים להציע יכולות ייחודיות ולא קונבנציונליות לקידום המטרות הלאומיות של ארה"ב ברחבי העולם מבלי ידיעת היריב או כמעט ללא ידיעתו, וההשפעות הפונטציאליות יכולות לנוע בין פגיעה כמעט בלתי מורגשת לנזקים חמורים".

מטרת המסמך היא "לגבש כלים ותשתית שתאפשר לממשלה לקבל החלטות", בנוגע לפעולות סייבר, כך אמר לגרדיאן בכיר בממשל. הממשל פרסם כמה פרטים מתוך הצו הנשיאותי בינואר השנה, אולם הוא לא חשף את העלייה ביכולות ההתקפיות ואת גיבוש רשימת המטרות.

הצו קובע כי הממשל "יזהה מטרות פוטנציאליות בעלות חשיבות לאומית שמבצע סייבר נגדן יכול להציע איזון חיובי של יעילות וסיכון ביחס לכלים אחרים". הצו לא מגביל את המתקפות למקרים של מתקפת נגד אלא בוחר במטרה של קידום "מטרות אמריקאיות לאומיות ברחבי העולם".

אובמה מארח את עמיתו הסיני שין לשיחות הסייבר, אתמולצילום: אי-פי

הצו גם שוקל את השימוש האפשרי במתקפות סייבר בתוך ארה"ב, אם כי הוא מציין כי לא ניתן לבצע פעולות כאלה ללא הוראה מקדימה של הנשיא, מלבד במקרי חירום.

הצו מזהיר כי כל פעילות, גם בחו"ל, צריכה להתבצע במסגרת החוק האמריקאי והבינלאומי. בנוסף, כל פעילות בעלת השלכות פוטנציאליות משמעותיות צריכה לקבל את אישור הנשיא.

כמו כן, הסוכנויות העוסקות בפעילות כזו צריכות לשקול את ההשלכות של כל פעולת סייבר, כולל השלכות על איסוף מודיעין, סכנת תגובה, ופגיעה אפשרית ביציבות וביטחון האינטרנט עצמו. בנוסף יש לשקול את הסיכונים והיתרונות האפשריים בפעולה, ואת האפשרות לקידום נורמות בינלאומיות לא רצויות.

ההחלטה של אובמה לגבש דוקטרינת סייבר אגרסיווית תגביר את החששות מפני מיליטריזציה גוברת של האינטרנט.

פרסום ההוראה מגיע בשעה שהנשיא מתכנן להתעמת עם עמיתו הסיני שי ג'ין פינג בנוגע לתקיפות סייבר סיניות נגד מטרות מערביות בכנס בקליפורניה. גם לפני הפרסום, בייג'ינג הגיבה לביקורת האמריקאית בחריפות, כאשר בכיר סיני טען כי ארצו מחזיקה בהרים של מידע על תקיפות סייבר אמריקאיות, שלדבריו הן חמורות בדיוק כמו אלה שארה"ב טוענת שסין ביצעה. רק לאחרונה יצא דו"ח פנטגון נוסף שהאשים את סין בריגול, הוא מצטרף לגילויים כמו החשיפה של יחידת ההאקרים הסינית 61398 ושל היקף הגניבה של מידע על כלי נשק אמריקאים.

גורם מודיעיני בכיר עם ידע נרחב על מערכות ה-NSA (סוכנות הביטחון הלאומית העוסק בריגול טכנולוגי) אמר לגרדיאן כי התלונות האמריקאיות נגד סין הן צבועות, מפני שארה"ב השתתפה במבצעי סייבר התקפיים ובפריצות רחבות היקף למטרות ריגול. "אנחנו פורצים לכל אחד בכל מקום. אנחנו אוהבים לעשות אבחנה בינינו לבין האחרים, אבל אנחנו כמעט בכל מדינה בכל העולם", אמר הגורם שביקש לשמור על אנונימיות.

קייטלין היידן, דוברת המועצה לביטחון לאומי, מסרה בתגובה: "לא ראינו את המסמך שהגרדיאן השיג, מפני שהם לא שיתפו אותו איתנו. עם זאת, כבר אמרנו בעבר כי הנשיא חתם בשנה שעברה על צו נשיאותי הנוגע במבצעי סייבר, שמעדכן צו קודם שהוצא ב-2004. הצעד הזה הוא חלק מהחלטת הממשל להציב את נושא הסייבר בראש סדר העדיפויות. איום הסייבר התפתח ועכשיו יש לנו התנסויות חדשות שצריך לקחת בחשבון.

"הצו קובע עקרונות ותהליכים לשימוש במבצעי סייבר כך שכלי סייבר ישולבו עם מגוון כלי הביטחון הלאומי שעומדים לרשותנו. הוא מספק גישה אחידה לכל זרועות הממשל והוא עומד בקנה אחד עם הערכים שאנחנו מקדמים בבית ובחוץ, כפי הסברנו באסטרטגיה הבינלאומית לתחום הסייבר.

"הצו קבע עקרונות ותהליכים שיכולים לאפשר תכנון יותר יעיל, פיתוח ושימוש ביכולותינו. הוא מאפשר לנו להיות גמישים,בעוד אנו שומרים על איפוק בהתמודדות מול איומים. הוא ממשיך להוות מדיניות מנחה כשאנחנו נוקטים בפעולה המינימלית הנחוצה להתמודד עם איומים וכשאנחנו מציבים הגנת רשת ואכיפת חוק בראש סדר העדיפויות של דרכי הפעולה האפשריות. התהליכים המפורטים בצו עומדים בקנה אחד עם החוקה האמריקאית, כולל תפקידו של הנשיא כמפקד הכללי, ועם חוקים וקווי מדיניות נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ