ראשי גוגל ופייסבוק: לא ידענו על תוכנית PRISM

בהודעות דומות להפליא כתבו השניים כי לאף ממשלה לא היתה גישה לשרתים. ואולם, בדף חדש מהמצגת המדוברת נכתב כי PRISM מספקת גישה ישירה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, ומנכ"ל גוגל, לארי פייג', הגיבו היום (שבת) באופן אישי לדיווחים על קיומה של פריזם, תוכנית הריגול של הממשל האמריקאי, והם דחו את הטענות לפיהן החברות סיפקו לממשל גישה ישירה לשרתיהן. בהודעות, הדומות להפליא, אומרים השניים כי לא שמעו על התוכנית עד אתמול ואין לארה"ב, או לאף ממשלה אחרת גישה לשרתיהן. ואולם, דף חדש מהמצגת שנחשף בגרדיאן, מגלה כי למעשה במסגרת התוכנית היתה ל-NSA גישה ישירה לשרתים.

הדף החדש מציין במפורש כי בניגוד לתוכניות מעקב אחרות המתבססות על יירוט תעבורה, במקרה הנוכחי מדובר על גישה ישירה לשרתי החברות. בדף שעוסק בשני סוגי האיסוף נכתב כי במסגרת פריזמה נעשה "איסוף ישיר מהשרתים של חברות אלה: מיקרוסופט, יאהו, גוגל, פייסבוק, פאלטוק, AOL, סקייפ, יוטיוב ואפל"

לפי הדיווחים בגרדיאן ובוושינטון פוסט לממשל היתה גישה ישירה למשתמשי החברות. במצגת נטען כי כמה מחברות האינטרנט הגדולות שותפות לתוכנית מאז אישורה ב-2007. מיקרוסופט - שלאחרונה השיקה קמפיין פרסומי הטוען כי "הפרטיות שלך היא בראש סדר העדיפויות שלנו" - היתה הראשונה להשתתף בתוכנית, שעה שאיסוף המידע החל בדצמבר 2007. לאחר מכן הצטרפה גם יאהו ב-2008; גוגל, פייסבוק וחברת המסרים המיידיים פאלטוק (PalTalk) ב-2009; יוטיוב ב-2010; סקייפ ו-AOL ב-2011, ולבסוף אפל, שהצטרפה לתוכנית ב-2012. הגילוי המביך מצטרף לדיווח מביך נוסף של הגרדיאן לפיו הממשל האמריקאי גיבש רשימת מטרות לתקיפות סייבר, ולא הגביל את עצמו לתקיפה רק למקרים שבהם נדרש להגיב על מתקפה קודמת.

מנכ"ל גוגל, לארי פייג'צילום: רויטרס

פייג' הגיב בפוסט משותף עם דייוויד דראמונד, ראש המחלקה המשפטית של החברה, תחת הכותרת "מה ל...? (לעזאזל)", ובו נכתב כי החברה לא הצטרפה לשום תוכנית שמאפשרת לממשל ארה"ב, או לכל ממשלה אחרת גישה ישירה לשרתיה. "לממשל האמריקאי אין גישה ישירה או דלת אחורית למידע ששמור במרכזי המידע שלנו. מעולם לא שמענו על תוכנית שנקראת פריזם עד אתמול".

פייג' הוסיף כי הם מעבירים מידע רק בהתאם לחוק. "הצוות המשפטי שלנו בוחן כל בקשה, ומתנגד פעמים רבות כאשר בקשות הן רחבות מדי, או לא מבוצעות כראוי. דיווחים הטוענים כי גוגל מספקת גישה פתוחה למידע של המשתמשים הם שקריים, נקודה. עד הדיווח השבוע מעולם לא שמענו על הצו הרחב שורייזון קיבלה - הוראה שנראה כי היא דורשת ממנה למסור את רישומי השיחות של מיליוני משתמשים. היינו מאוד מופתעים לגלות שצווים רחבים כאלה קיימים. כל טענה כי גוגל מוסרת מידע על הפעילות האינטרנטית של משתמשינו היא מוטעית לחלוטין".

צוקרברג, מייסד פייסבוק, כתב דברים דומים. "פייסבוק אינה ומעולם לא היתה חלק מכל תוכנית לספק לארה"ב, או לכל ממשלה אחרת גישה ישירה לשרתינו. מעולם לא קיבלנו דרישה נרחבת, או צו מסוכנות ממשלתית למידע או למטא דאטה (מידע על התקשורת). ואם היינו מקבלים, היינו נלחמים בנחרצות נגד בקשה כזו. מעולם לא שמענו על פריזם עד אתמול".

מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, באירוע חשיפת social graphצילום: אי–פי

גם צוקרברג ציין כי פייסבוק בוחנת כל בקשה לקבלת מידע באופן פרטני ונוהגת לוודא שהן עומדות בדרישות החוק. "אנחנו מספקים את המידע רק אם הוא נדרש על פי חוק".

לבסוף שני ראשי החברות העלו על נס את החשיבות בשקיפות. פייג' התייחס לתוכנית שבמסגרתה החברה מציגה את הנתנהותים על הצווים שהיא מקבלת, וצוקרברג קרא לכל הממשלות לנקוט בשקיפות ביחס לתוכניות שנועדו לשמור על ביטחון הציבור.

גם חברות נוספות דחו את הדיווחים. ממיקרוסופט למשל נמסר "אנחנו מספקים מידע של לקוחות רק כאשר אנו מקבלים צו או הוראה מחייבת חוקית, לעשות זאת, ומעולם לא על בסיס וולונטרי. בנוסף בנוסף, אנו רק ממלאים הוראות של צווים המבקשים מידע על חשבונות או זיהוי ספיציפיים. אם לממשלה היתה תוכנית ביטחון לאומי נרחבת מרצון לאיסוף מידע, אנחנו לא השתתפנו בה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ