גרדיאן

"כל מה שאני יכול לומר עכשיו הוא שהממשל האמריקאי לא יוכל לכפר על מעשיו על ידי הכנסתי לכלא או בכך שירצחו אותי, האמת הגיעה ואי אפשר לעצור אותה" - כך אמר הערב (שני) אדוארד סנודן, חושף התוכנית הסודית PRISM, שבה השיג הממשל האמריקאי גישה ישירה למערכות של גוגל, פייסבוק, אפל וחברות אינטרנט אחרות, בצ'אט עם גולשים באתר הגרדיאן .

סנודן, אחראי לאחת מההדלפות הגדולות בהיסטוריה של הפוליטיקה האמריקאית. הוא בן 29, איש טכני לשעבר בסי-איי-אי, שעובד כיום בחברת האבטחה Booz Allen Hamilton. סנודן עבד בארבע השנים האחרונות בסוכנות לביטחון לאומי (NSA) כעובד של כמה חברות קבלן חיצוניות, בהן בוז, אלן ודל.

השאלה הראשונה שנשאל על ידי אחד הגולשים היתה מדוע ברח דווקא להונג קונג והאם עשה זאת כדי לדווח לממשל הסיני על פריצות למחשבים בסין שעושה הממשל האמריקאי. גולש זה שאל את סנודן גם האם קיימים עותקים נוספים של המסמכים שחשף והאם יישאר זכר מהם אם יקרה משהו לסנודן. המדליף ענה כי במקרים קודמים של חשיפת מידע, הממשל האמריקאי מנע באופן מיידי כל סיכוי לקיום משפט הוגן למדליפים. לדבריו, ההכרזה עליו כבוגד הופכת את "פשעיו" לכאורה, כעבירות שלא ניתן לסלוח עליהן: "זו לא עשיית צדק, וזה יהיה טיפשי מצדי להתנדב לשבת בכלא", הוסיף. 

סנודן ביקש להבהיר כי הוא לא חשף מבצעים של הממשל האמריקאי נגד מטרות צבאיות לגיטימיות, כהגדרתו. לדבריו, הוא ביקש להראות כי ה- NSA אסף מידע אחר גורמים אזרחיים כמו אוניברסיטאות, בתי חולים ועסקים פרטיים. "האקט הפוגעני הזה הוא רע, לא משנה מי המטרה" אמר סנודן. "יתרה מכך, ה-NSA פרץ למחשבים של מיליוני אנשים תמימים בלי רשותם ואינני מבין לשם מה – כדי שלממשל תהיה גישה סודית למחשבים בממשלים שאמריקה בכלל לא נלחמת איתם? כדי שהממשל ידע שבאופן פוטנציאלי הוא יכול ללכוד מחבל פוטנציאלי? - הציבור צריך לדעת מה הממשל עושה".

גולש אחר שאל את סנודן מדוע חיכה עם הדלפת המסמכים אם כפי שציין, הוא רצה לספר לעולם על התוכנית PRISM לפני היבחרותו של ברק אובמה לנשיאות ארצות הברית. סנודן ענה כי הקמפיין של אובמה במירוץ לנשיאות העביר מסר של תקווה לפיו הוא יפעל לתיקון הבעיות השונות בארצות הברית, וכי רבים בארצות הברית חשו כך. אולם לאחר שנבחר סתם אובמה את הגולל על חקירות הנוגעות להפרות החוק במדינה, וסירב לדאוג להפרת זכויות אדם שמתרחשת כמו למשל בגונטאנמו.

סנודן נשאל עד לאיזו רמת מידע יכולות הרשויות בארצות הברית להגיע. "פרטים נוספים על אופן חדירת ה- NSA למידע ייחשפו בהמשך", אמר והסביר: "אם ה-CIA למשל או ה-FBI משיגים גישה למסד נתונים מסוג מסוים (SIGNIT),הם יכולים למצוא כל מידע בו יחפצו. מספרי טלפון, פרטים אישיים, כתובות אימייל וכו'. ההגבלות נגד המדיניות הזו יכולות להשתנות כל הזמן. הביקורת שקיימת שטחית מאוד ונשללת בקלות בכל מיני תירוצים מזויפים". 

סנודן הסביר כי "גם אם ה-NSA אוסף מידע בלי צווים וגם הרשות אומרת שהמידע נאסף בטעות, המידע שנאסף נשאר אצל ה-NSA". לדבריו, "ברגע שהרשות חדרה באופן חד פעמי לחשבון הדואר האלקטרוני של מישהו, יש לה גישה תמידית לכל מידע שיהיה בתיבת הדוא"ל הזו - התכתבויות, מסמכים, קבצים מצורפים, כתובות ועוד". הוא הוסיף כי "צריך להבין שבקהילת המודיעין לא צריך לבקש צווים מהמשטרה למשל כדי לפרוץ למידע, כל מה שצריך הוא למלא טופס ולשלוח לשופט, שהוא למעשה חותמת גומי".

גולש נוסף שאל את המדליף מה דעתו על כך שגוגל ופייסבוק הכחישו קשר ל-PRISM. "החברות נאלצות לציית ולשמור על שתיקה בכל מה שקשור לתוכניות"", השיב והוסיף כי "בפייסבוק,אפל, מיקרוסופט וגוגל חושבים שאם הם לא ישתפו פעולה עם קהילת המודיעין הממשל יסגור אותן?".

סנודן אמר כי "עיתונאים צריכים לשאול עצמם שאלה ספציפית: מאז שהתוכניות מהסוג הזה החלו לפעול, אחרי הפיגוע במגדלי התאומים, כמה מתקפות טרור נמנעו אך ורק בעזרת מידע שהושג ממעקב מהסוג הזה?". "השאלה הבאה", אמר, "צריכה להיות פרטיותם של כמה אנשים נפגעה כשהממשל ניסה להשיג את מטרותיו והאם זה היה שווה?" סנודן הוסיף כי "קציני משטרה הורגים יותר אמריקאים מאשר טרוריסטים הורגים אמריקאים, ובכל זאת, אנחנו כבר התבקשנו להקריב את הזכויות המקודשות ביותר שלנו".

ביחס לשאלה אחרת השיב סנודן כי "אזרחים בעלי מצפון לא יצליחו להתעלם משגיאות שנעשות כי המצפון אינו מאפשר זאת. הרדיפה הדרקונית אחרי חושפי מחדלים רק תחזק מי שרוצה לחשוף מידע. אם ממשל אובמה יגיב ביד קשה נגדי, הממשל יוכל להיות סמוך ובטוח שעד מהרה הוא ימצא עצמו מול תגובה ציבורית לא פחות קשה".

הוא הוסיף כי "החשיפה שלי מאפשרת לאובמה את ההזדמנות לחזור לשפיות ולשלטון החוק. יש לנשיא עדיין זמן רב להיכנס אל דפי ההיסטוריה בתור זה שעמד על פי תהום ובחר לסגת, ולא לקפוץ פנימה. הייתי מייעץ לו להקים ועדה שתבחן את המצב הנוכחי. לא יכול להיות אמון בממל בו משרדים מסויימים פטורים מביקורת".

אחד הגולשים שאל: "מה היית אומר לאחרים שנמצאים בעמדה להדליף מידע מסווג שיכול לשפר את ההבנה של מנגנון המודיעין של ארצות הברית והשפעתו על חירויות האזרח?. סנודן ענה: "זו מדינה שראוי למות למענה".

סנודן נשאל מה היה הרגע בו הבין שהוא הולך לחשוף את המידע ולהתמודד עם ההשלכות. "לא היה רגע אחד. לאורך זמן ראיתי כיצד שיקרו גורמים בכירים לחברי הקונגרס ולציבור האמריקאי, וראיתי גם כיצד מישהו כמו מנהל המודיעין הלאומי, משקר במצח נחושה לציבור. דברים אלה הובילו אותי לפעול".

כמה פעמים במהלך הצ'אט שאלו גולשים האם סנודן העביר מידע לממשל הסיני תמורת קבלת מקלט מדיני. הוא השיב כי זו הכפשה שמטרתה להסית את השיח מהמעשים של הממשל האמריקאי, והבהיר כי אינו משתף פעולה עם הסינים.

הוא נשאל גם האם הוא מרוצה מהאופן בו התגלגלו הדברים מאז התפוצצה הפרשה. "בהתחלה הייתי מעודד מאוד", השיב. "למרבה הצער נראה כי הזרם המרכזי בתקשורת מתעניין הרבה יותר במה אמרתי כשהייתי בן 17 או איך נראת החברה שלי, ולא למשל בתוכנית המעקב הגדולה ביותר באנושות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ