בלי מנהיגים, בלי פוליטיקה, רק בזכות הרשת: כך מתנהלות ההפגנות בברזיל

יותר ממיליון אזרחים יצאו לרחובות למחות על השחיתות ועל מחיר המונדיאל כשכל ההתארגנות נעשתה בפיסבוק ובטוויטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אם המחאות הגדולות ביותר בברזיל זה עשרות שנים נראות כמו בלגן בלתי מאורגן של אנשים ומסרים, אתם מוזמנים להאשים את פייסבוק.

רשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר מאפשרות מחאות המוניות כמותן לא נראו במדינה הדרום אמריקאית זה יותר מ-20 שנה. המהירות, היעילות והאנונימיות של האקטיוויזם המקוון הולידה תנועה מאוד קשה להגדרה, ובלתי ניתנת לשליטה, גם בידי אלה שהחלו אותה.

ההפגנות היו שלוות ברובן, אבל כשיותר ממיליון אזרחים יצאו לרחובות, קומץ של בוזזים וונדליסטים הטיל צל על חלק מההפגנות. המשטרה וכוחות הביטחון הגיבו בירי גז מדמיע, כדורי גומי ותרסיס פלפל.

"המדיה החברתית עזרה לנו להתארגן בלי מנהיגים", אמר ויקטור דמאסו (22), שהיה בין המפגינים בשדרות פאוליסטה בסאו פאולו ביום חמישי. "אנחנו דנים ברעיונות ובדרישות שלנו בפייסבוק בלי פגישות, בלי חוקים". עמודי פייסבוק הוקמו כדי לאפשר תיאום, ותגיות בטוויטר צצו בשביל מפגינים במאות ערים ברחבי ברזיל.

7 מתוך 7 |
1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |

בתוך כך נראה שקבוצות יריבות נלחמות על השליטה באחד מהעמודים הכי נצפים בפייסבוק ובפיד טוויטר הקשור אליו. דף הפייסבוק של אנונימוס ברזיל, שמספר העוקבים אחריו עומד כמעט מיליון בני אדם נעלם מהרשת לזמן קצר ביום שישי. הקבוצה אמרה לאחר מכן בטוויטר כי הדף נחטף בידי אחד מחברי הקבוצה, מה שיצר עימותים פנימיים. לדבריה, ישנם חשבונות המנוהלים בידי מתחרים שמנסים להשתלט על הקבוצה.

"כל תנועה מסתכנת במשיכת קבוצות ואנשים שלא קשורים אליה", אמרה אנג'לה אלונזו, סוציולוגית באוניברסיטת סאו פאולו. "זה מחיר הצמיחה. במקרה הזה כשאין מנהיגות מרכזית, הניהול נעשה קשה והתנועה נעשית בלתי ניתנת לשליטה".

התנועה למחיר נסיעה הוגן, קבוצה של 40 פעילים שצעדו בהצלחה למען הורדת מחירי התחבורה אמרה ביום שישי כי היא מפסיקה את הפעילות שלה בשל העלייה במתיחות וברמת האלימות.

המחאה של התנועה להורדת המחירים הולידה קריאה לרפורמות בכל המדינה, שהתפתחה למה שמוכר כעת ברשת כאנונימוס ברזיל. הקבוצה משתמשת בדפדפנים מוצפנים כדי להקשות על זיהוי חבריה, שמסתתרים מאחורי מסיכת גאי פוקס שהפכה סמל הקבוצה העולמית. 

בעוד שזה פותח את הדלת לכל מיני קבוצות שוליים, רוב האנשים שבלב המחאה חולקים מחויבות לשירות ציבורי טוב יותר. הקריאות שלהם בטוויטר ובפייסבוק, וגם בשלטים בהפגנות, עוסקות במלחמה בשחיתות ובמתקפות על יותר מ-12 מיליארד דולר שהוזרמו להכנות למונדיאל 2014.

המפגינים, רובם בני המעמד הבינוני משכילים ובני פחות מ-30, לא רוצים שום קשר לקבוצות הקשורות לדור ההורים שלהם. שלא כמו התנועות לדמוקרטיזציה מחודשת בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת, הדרישות להדחת הנשיא פרננדו קולר דה מלו בתחילת שנות ה-90, למפגינים של היום אין מנהיגות או השתייכות פוליטית ברורה.

ההפגנות לא ממוקדות במנהיג או במפלגה פוליטית יחידה. זו נקודה שמבדילה בינן לבין האביב הערבי או אפילו ההפגנות האחרונות בטורקיה שמוקדו בממשלתו של רג'פ טייפ ארדואן. בעוד שחלק הממשלות במדינות ערב ניסו לחסום את הגישה לאינטרנט כדי לפגוע בארגון ההפגנות, שירות הביון של ברזיל, Abin, משקיע מאמצים בניסיון לעקוב אחר קריאות להפגנות ברשת, ואחרי ווטסאפ.  נשיאת ברזיל דילמה רוסף, שהיתה חברה בארגון גרילה בשנות ה-70 שיבחה את המפגינים ואמרה כי מדובר בביטוי דמוקרטי.

"זה קשור לאופן שבו טכנולוגיות חדשות מאפשרות יצירת ארגון ללא מוקד מרכזי, וגם לעובדה שהפעילים מגיעים מדור חדש וכבר לא מונחים על ידי אידיאלים כמו סוציאליזם, ולא מתעניינים בעוצמה מדינית", אמרה אלונזו, הסוציולוגית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ