דו"ח השקיפות של גוגל: גורם בממשלה ביקש להסיר סרטונים מיוטיוב

גוגל פרסמה אתמול את דו"ח השקיפות שלה, שאינו כולל מידע שנדרש בידי ה-NSA במסגרת פרשת סנודן; לדבריה, הסרטונים לא הוסרו

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

גוגל פרסמה אמש (שלישי) את דו"ח השקיפות החושף את הצווים שהיא מקבלת ממדינות ומגופי זכויות יוצרים בדרישות לחשיפת פרטי משתמשים והסרת תוכן ברחבי העולם בחצי השנה האחרונה של שנת 2012. בנתונים מציינת גוגל כי מספר הבקשות עלה מ-18,257 בתקופה המקבילה ב-2011 ל-21,389 בקשות בחצי השנה האחרונה של 2012. בגרף מקביל מצויין כי שיעור ההיענות שלה ירד מ-70% במחצית השנייה של 2011 ל-66% בתקופה המקבילה אשתקד. ואולם, בחודש האחרון התברר שהשקיפות בדו"ח מאוד מוגבלת, מאחר שגוגל חושפת רק מה שמותר לה לחשוף על פי חוק, והיא לא יכולה למשל לחשוף את הצווים שקיבלה מה-NSA.

גוגל הוסיפה הפעם לדו"ח מידע על כמות האתרים המאכלסים תוכנות זדוניות ואתרי הפישינג ברחבי העולם. היא שילבה בדו"ח מפה אינטראקטיווית שמציגה את אחוז האתרים הנגועים או הזדוניים שהתגלו בסריקותיה בכל מדינה. בישראל למשל, התגלו תוכנות זדוניות ב-6% מהאתרים שנבדקו בשלושה החודשים האחרונים בידי התוכנית האוטומטית של החברה.

השיאנית, לפי הנתונים של גוגל, היא הודו שם שיעור האתרים הזדוניים שהתגלה עמד על 14%. במקסיקו הוא עמד על 12%, ובקזחסטאן, ונצואלה וארגנטינה ב-11% מהאתרים שנסרקו התגלו תוכנות זדוניות. בארצות הברית התגלו תוכנות כאלה רק ב-2% מהאתרים.

מה שעדיין נעדר מהדו"ח החדש הוא המידע על אלפי הצווים שקיבלה החברה מבתי המשפט המיוחדים שהוקמו בהתאם לחוק Foreign Intelligence Surveillance Act, שהתיר את הריגול הנרחב שביצעה ה-NSA. החשיפה שנעשתה בעקבות ההדלפות של אדוארד סנודן לוושינגטון פוסט ולגרדיאן האירה את דו"חות השקיפות של חברות טכנולוגיה באור מעט מגוחך לנוכח תוכניות הריגול אדירות המימדים שהפעילו ה-NSA וה-GCHQ הבריטית.

פרזנטציה של חברת יוטיובצילום: אי–פי

בעקבות החשיפות של הריגול, גוגל וחברות אחרות כמו פייסבוק ויאהו טענו בתחילה כי כלל לא ידעו על תוכנית הריגול הנרחבת PRISM. אולם, כעבור כמה ימים החלו החברות לחשוף יותר פרטים. גוגל פרסמה מכתב פתוח למשרד המשפטים האמריקאי ובו היא מבקשת להגדיל את השקיפות בכל הנוגע לבקשות להעברת מידע המתבצעות בהתאם לחוק הריגול FISA. בנוסף היא הגישה לבית משפט סודי הקשור בתוכנית הריגול בקשה לחשוף את המידע.

חברות אחרות חשפו מידע על מספרי הבקשות שקיבלו. אפל למשל מסרה כי התבקשה למסור פרטים של כ-9,000 משתמשים, פייסבוק טענה כי קיבלה בין 9,000 ל-10 אלפי בקשות ומיקרוסופט קיבלה יותר מ-6,000 בקשות.

בפרק המתייחס לישראל גוגל ציינה כי היא קיבלה בקשה מנציגים משפטיים של גורם בממשלה להסיר שני סרטונים ביוטיוב בגין השמצה. היא לא הסירה אותם. לשאלת הארץ היא השיבה כי אינה חושפת פרטים נוספים על בקשות ספיציפיות

בנוסף ציינה כי קיבלה מהנהלת בתי המשפט דרישה להסיר תוצאות חיפוש שיש בהן עבירה לכאורה בשל ביזוי בית המשפט, "משום שבתוכן שאליו הן מקשרות נמתחת ביקורת על שופטים בישראל". כמו כן, התבקשה גוגל להסיר תוצאות חיפוש שבתוכן שאליו הן מקשרות מופרים לכאורה צווי איסור פרסום. "ביקשנו לקבל מידע נוסף, אך לא קיבלנו תשובה", ציינה החברה.

גוגל ציינה עוד כי באותה תקופה, של יולי עד דצמבר 2012, היא קיבלה 56 בקשות לנתוני משתמשים בישראל, והיא סיפקה נתונים (או את חלקם) ב-59% מהמקרים.

בדו"ח השקיפות של גוגל בולטת במיוחד הפרשה של הקדימון לסרט "תמימות המוסלמים", שהסעירה את העולם האיסלמי. הסרטון, שנוצר בידי הנוצרי הקופטי סאם באסילה, מצייר את הנביא מוחמד כפדופיל ומתחזה. לדברי גוגל, 20 מדינות שונות העלו דרישות ביחס לסרטונים המכילים קטעים מהסרט. "אוסטרליה, ארצות הברית ומצרים ביקשו שנבדוק את הסרטונים כדי לקבוע אם היתה בהם הפרה של הנחיות הקהילה שלנו, ומצאנו שלא היתה הפרה כזו. 17 המדינות הנוספות ביקשו שנסיר את הסרטונים. הגבלנו את הצפייה בסרטונים באינדונזיה, הודו, טורקיה, ירדן, מלזיה, סינגפור, ערב הסעודית ורוסיה. עקב נסיבות קשות, הגבלנו את הצפייה בסרטונים באופן זמני בלוב ובמצרים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ