פיטר אפס, רויטרס

בביתו שבלנקסטר, בריטניה, אליוט היגינס עובר על מאות סרטונים ממלחמת האזרחים בסוריה מדי יום. המחקר שלו, שהחל בשנה שעברה אחרי שהתפטר מעבודתו, הפך אותו למומחה על החימוש של המלחמה שמנוהלת על ידי קבוצות שונות של מורדים, שחלקן קשורות לאל קאעדה.

"התעניינתי בזה, ולא היה נראה שמישהו אחר עושה את זה", אמר היגינס (34) בראיון טלפוני. בחודשים האחרונים הוא שם לב שהמורדים החלו לקבל כלי נשק מתקדמים רבים יותר שיוצרו במדינות שונות כמו סין, קרואטיה ואחרות. במיוחד בולטים טילים נגד טנקים וטילים נגד מטוסים, שאותם רצו זה זמן רב.

גם מומחים מוכרים יותר, שרבים מהם קוראים את הבלוג של היגינס, הגיעו למסקנות דומות, למרות שהם אומרים שהכמות אינה גדולה דיה כדי לייצר את המפנה בלחימה מול כוחות אסד. "מה שאנחנו רואים עכשיו הם כלי נשק שלא ייתכן שהגיעו ממאגרים של הצבא או נקנו באזור", אמר היגינס, שכותב תחת השם Brown Moses. "הם חייבים היו להגיע מעבר לגבול מירדן וטורקיה".

הרוב מאמינים כי סעודיה וקטאר הן הספקיות העיקריות, אם כי בחודש שעבר דווח כי ארה"ב מתכוונת לראשונה לחמש את המורדים.

בסרטונים, שמצלמים המורדים ומועלים ליוטיוב באיכות נמוכה,בדרך כלל בלתי אפשרי לזהות פגיעות במטרות אמיתיות. זאת למרות שהלחימה הביאה להרס ערים שונות, ומניין ההרוגים עבר כבר את קו ה-100 אלף. לעתים נראה שכמה מהסרטונים צולמו במיוחד כדי להתפאר בכלי הנשק החדשים, כמו טיל הנ"ט הסיני HJ-8.

הטיל הסיני, המתוחכם ביותר שברשות המורדים עד כה, מסוגל להתמודד גם עם שריון ריאקטיבי - שכבה של שריון שמתפוצץ עם הפגיעה (מכונה בלטנים בצה"ל), זאת כדי להסיט פגיעות של טילים עם ראש קרבי חלול. ראש קרבי חלול כולל בתוכו קונוס של נחושת או מתכת אחרת שהפיצוץ יוצר ממנה סילון ממוקד של מתכת מותכת המסוגל לחדור שריון מסורתי. הפיצוץ של שכבת הבלטנים פוגע בכושר החדירה של הקונוס. הגרסאות המתקדמות של הטיל כוללות ראש נפץ מסוג טאנדם - מטען כפול שכולל מטען קדמי קטן, שנועד לפוצץ את הבלטנים כדי לאפשר למטען המרכזי לחדור את השריון. עם זאת, חלק מהמורדים התלוננו שהטיל לא מימש את ההבטחה לחדירה.

בנוסף, ניתן לראות שלידי המורדים הגיעו גם טילי נ"מ סינים מסוג FN-6 MANPAD, כשבסרטון אחד נראה שאחד מהם מצליח להפיל מסוק קרב רוסי.

בכיר בממשל ארה"ב אמר כי במדינה לא פוסלים את האפשרות שקטאר מספקת טילי נ"מ למורדים, אבל הוא ציין כי זה מקור לדאגה לממשל. זאת מפני שכלי נשק כאלה יכולים לשמש להפיל מטוסים אזרחיים בדיוק באותה מידה שהם משמשים נגד כלי טיס צבאיים.

"הם בטח קנו אותם מצד שלישי, אולי כזה שלא דאג לתחזוקה טובה", אמר היגינס, שציין כי כבר ראה סרטון שבו נראה הטיל נופל לקרקע כמעט מיד לאחר השיגור.

על פי הסרטונים נראה שהנשק הסיני מגיע ישירות לקבוצות איסלאמיות, בעוד על פי ההערכות הרווחות, הנשק הקרואטי מסופק על ידי סעודיה, ומגיע לצבא סוריה החופשית. אלה כוללים בין היתר את ה-M60, תותח ללא רתע שפותח ביוגוסלביה בשנות ה-60, רקטת ה-RPG-22, ומשגר הרקטות RAK 12.

ההערכות תואמות את התפיסות של אנליסטים נוספים, למרות שבכירים קטארים אמרו כי הפיקוח הוחמר. "אחרי הביקורת שספגו, הסעודים מאוד זהירים בנוגע למי הם שולחים את הנשק", אמר בילאל סעאב, מנהל וראש המחקר במכון למחקרי צבא במזרח הקרוב ובמפרץ הפרסי הממוקם בוושינגטון. "לקטארים פחות אכפת. הם מחמשים את מי שהם רוצים".

בחודש שעבר דיווחו גורמים במפרץ כי סעודיה מעוניינת לרכוש כלי נשק צרפתים כדי לשלוח למורדים. עד כה, אנליסטים לא ראו סימן לתפוצה נרחבת של כלי נשק צרפתיים בעימות. למרות שניתן היה לראות סימנים לזליגה של כלי נשק כאלה מהעימות בלוב.

באמצעות מידע ממקורות שונים, האתר gunpolicy.org של אוניברטת סידני מעריך כי כוחותיו של אסד מחזיקים ביותר מ-2 מיליון כלי נשק. בידיים פרטיות לעומת זאת יש כ-735 אלף כלי נשק - בעיקר קלצ'ניקוב (AK-47). מבריחים מקומיים היו מאוד עסוקים. לפי מחקר שנחשף בשבוע שעבר, מחירם של רובים ותחמושת זינק ב-60%-80% בלבנון בין פברואר לספטמבר בשנה שעברה בעקבות הביקוש מסוריה - מה שהפך את העניין לעסק רווחי ביותר.

לבלוגר הבריטי המעקב אחרי הסחר הזה הפך ליותר מתחביב. כעת, כשהאתר שלו זוכה לבין 2,000 ל-4,000 כניסות מדי חודש, הוא גייס מספיק כסף כדי להפוך את זה לעיסוק המרכזי שלו בשנה הקרובה. הוא גם החל לייעץ לפעילים שרוצים לעקוב אחר משלוחי נשק בסכסוך הסורי ובאזורים נוספים. "כשאתה פה אתה לא באמת מבין כמה זה חשוב, ואז אתה יוצא ופוגש אנשים ומבין מה המשמעות עבורם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ