האם זהו "הפתיח הכי נועז שתקראו בוויקיפדיה"?

קצין בצבא הבריטי לחם בשלוש מלחמות (כולל שתי מלחמות עולם), נפצע בכל חלק בגוף ושרד התרסקות מטוס. מה הפלא שהערך עליו הפך ללהיט בטוויטר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משתמש הטוויטר מת'יו באררט הצליח לייצר סנסציה של ממש לאחר ששיתף בתחילת השבוע קישור לערך הביוגרפיה של ויקיפדיה העוסק בקצין צבא בריטי בשם אדריאן קרטון דה ויארט. באררט כתב כי "לאיש הזה בוודאי יש את פסקת הפתיחה הטובה ביותר מכל ביוגרפיה בוויקפדיה". הציוץ הזה זכה ללא פחות מ-3,200 ציוצים בתוך כמה ימים.

ובכן, לפי האתר Foreign Policy, זוהי פסקת הפתיחה שהצליחה לעורר את תשומת ליבם והתלהבותם של כל כך הרבה משתמשי טוויטר: "לוטננט גנרל (רב אלוף) סר אדריאן פול ג'יסלאן קרטון דה ויארט (5 במאי 1880-5 ביוני 1963) , היה קצין בריטי ממוצא בריטי-בלגי. הוא נלחם במלחמת הבורים (האנגלו-בורית), במלחמת העולם הראשונה, ומלחמת העולם השנייה. נורה בפניו, בבטנו, בקרסולו, ברגלו, בירכו ובאוזנו, שרד התרסקות מטוס, ברח דרך מנהרה ממחנה מעצר של שבויי מלחמה, והוריד בנשיכה את אצבעותיו לאחר שרופא סירב לכרות אותן. הוא אמר לאחר מכן 'בכנות, נהניתי מהמלחמה'".

חלק ממשתמשי הטוויטר הגיבו בתדהמה בעוד שאחרים הפנו את תשומת לב הגולשים לפרטים אחרים בביוגרפיה. בין הציוצים המגיבים נכתב: "צ'אק נוריס הוא ילד לעומתו", תמצאו לי פתיח יותר מופרע מזה ואני אוריד את אצבעותיי בנשיכה", "ב-1908 הוא התחתן עם הרוזנת פרדריקה מאריה קרולין הנריטה רוזה סבינה פרנזיסקה פוגר וון בבנהאוזן".

אז מי בעצם היה האיש הזה המתואר כגיבור חיל? בכתבה שפורסמה באתר הדיילי המייל בשנה שעברה נחשפו פרטים דומים על האיש. קריאה באוטוביוגרפיה שלו שופכת אור על תעוזתו של דה ויארט כבר מהשלב בו עזב את אוניברסיטת אוקספורד כדי להילחם במלחמת הבורים.

אדריאן קרטון דה ויארט. לוחם ללא חת צילום: ויקיפדיה

"באותו הרגע, ידעתי אחת ולתמיד, שמלחמה היא בדמי. הייתי נחוש להילחם ולא היה אכפת לי במי או מה. לא היה לי מושג מדוע החלה המלחמה, ולא ממש היה אכפת לי עבור איזה צד עליי להילחם. אם הבריטים לא היו מעוניינים בשירותיי הייתי מציע את עצמי לבורים. לפחות לא ייחסתי לעצמי תכונות נפוליאוניות או דמיינתי שבאפשרותי להביא לשינוי מזערי עבור אחד הצדדים".

בציטוט אחר הוא הוסיף כי "אני יודע עכשיו כי החייל האידאלי הוא זה הנלחם עבור מולדתו כיוון שהיא מצויה כעת בלחימה, ולא בעבור שום סיבה אחרת. מטרות אציליות, פוליטיקה ואידאולוגיות עדיף שיישארו נחלתם של היסטוריונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ