טוויטר מסרה לצרפת מידע על גולשים אנטישמים

הציוצים האנטישמיים שלוו בתגית "יהודי טוב" בשנה שעברה הובילו לתביעת מיליונים נגד החברה; היא התפשרה עם הארגון התובע ומבטיחה להילחם בגזענות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

טוויטר מסרה לשלטונות צרפת מידע שיכול לסייע לזהות את האחראים לשורה של טוויטים אנטישמיים וגזעניים. טוויטר אף הסכימה לשתף פעולה עם איגוד הסטודנטים היהודים של צרפת (UEJF), שתבע לקבל את המידע, בקידום דרכים נוספות למלחמה בגזענות.

בתמורה, ה-UEJF משך את התביעה, בגובה 50 מיליון דולר נגד טוויטר, שנועדה ללחוץ על החברה לשתף פעולה ו"להפסיק את האדישות של טוויטר". "הצלחנו לגרום לטוויטר לכבד את חוקי ארצנו", אמר נשיא הארגון, ג'ונתן חיון, בראיון טלפוני. הפצת דברי הסתה גזעניים ואנטישמיים עומדים בניגוד לחוק הצרפתי.

תנאי השימוש של טוויטר דורשים ממשתמשים לעמוד בדרישות החוק המקומי, והחברה נאלצה להתכופף בפני החוק האירופי כמה פעמים. לדוגמה, גרמניה אוסרת על הצגת סמלים וססמאות הקשורות למשטר הנאצי, כמו צלב קרס או הביטוי הייל היטלר. ואכן, טוויטר חסמה חשבון ניאו נאצי באוקטובר האחרון.

בית משפט בפאריס הורה בינואר לטוויטר למסור מידע שיוכל לסייע לזהות משתמשים שכתבו את ההודעות הפוגעניות, שהחלו להופיע ברשת ב-10 באוקטובר תחת התגית "יהודי טוב" (#UnBonJuif). אחריהן החלו להופיע גם הודעות אנטי איסלאמיות. הרשת החברתית הסכימה להסיר את ההודעות.

צילום מסך מתוך טוויטר

בהודעה משותפת שפרסמו UEJF וטוויטר נאמר כי הרשת העבירה  לתביעה בפאריס "מידע שיכול לאפשר זיהוי של משתמשים מסוימים, שסגן התובע מאמין שעברו על החוק הצרפתי".

בהודעה נמסר עוד כי שני הצדדים הסכימו "להמשיך לתרום ביחד למאבק נגד גזענות ואנטישמיות, בהתאם לחוקים המקומיים ולתקנות המקומיות בכל אחת מהמדינות". לפי ההודעה, טוויטר תשפר את הנגישות לאמצעי הדיווח על הודעות לא חוקיות. גם בית המשפט בפאריס הורה לטוויטר להקל על משתמשים צרפתים לדווח על כל תוכן בלתי חוקי, אולם החברה אינה מחויבת לדרישה מאחר שהיא חברה אמריקאית.

חיון אמר כי טוויטר צריכה "להפסיק להתייחס רק לחוקים האמריקאים ולתיקון הראשון בחוקה האמריקאית. בצרפת, אתה לא יכול לכתוב מה שאתה רוצה באינטרנט". הוא הוסיף כי הוא מקווה שהאחראים ייענשו. "טוויטר היא מרחב ציבורי, ובדיוק כמו שאסור לומר יהודי מלוכלך ברחוב, אסור להקליד את זה ולהעלות את זה לטוויטר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ