המאבק על הכשרות מגיע אל כתובות הדומיינים באינטרנט

גוף כשרות מברוקלין מבקש לרשום את הסיומת kosher. אך מוסדות יהודיים בארה"ב ובקנדה חוששים כי שהדבר יעניק לו מונופול על המילה הנכספת

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

סיומת האינטרנט kosher. עדיין לא הגיעה לרשת וכבר הפכה למוקד יריבות בין כמה גופים יהודיים בארה"ב ובקנדה. הסערה החלה כשגוף כשרות מברוקלין בשם OK Kosher Certification הגיש לארגון ICANN, האחראי על הקצאת כתובות הדומיין העולמיות באינטרנט, בקשה לרשום את הסיומת kosher. על שמה. ICANN פתח בינואר 2012 את האפשרות להגשת בקשות לרישום מאות סיומות חדשות, בנוסף לסיומות המדינתיות וכ-20 סיומות אחרות כמו com. או gov.

לא מדובר בעניין זול: ההליך מצריך 185 אלף דולר דמי רישום ועל היחידים או הארגונים להוכיח שיש להם בסיס לדרישה להעניק לדומיין את הסיומת המבוקשת, אך המשמעות שלו גדולה. אם יזכה ארגון הכשרות מברוקלין בסיומת הנכספת יהיה באפשרותו לקבוע איזה אתר יוכל לקבל את הסיומת "הכשרה" לכתובתו באינטרנט. המאבק על הסיומת kosher. מתנהל בשוק שלפי חברת המחקר "מרקט טרנד" שווה 14-17 מיליארד דולר בארה"ב בלבד.

מנכ"ל הארגון, הרב דון יואל לוי, אמר לבלומברג כי אין לו כוונה להשתלט על הדומיין אך דבריו אינם מפיגים את חששות המתחרים. רבנים שעומדים בראש חמישה מהארגונים הגדולים ביותר בתחום - איגוד הקהילות האורתודוקסיות באמריקה (OU Kosher), חברת STAR-K Kosher Certification, המועצה הרבנית של שיקגו (cRc), שירות הפיקוח הכשר (Kof-K) ומועצת הכשרות של קנדה (COR) - הגישו בסוף חודש שעבר ל-ICANN מכתב ובו הביעו התנגדות נחרצת לבקשה.

במכתב נסמכו הארגונים על סכסוך קודם שנגע לשמות דומיין הקשורים לאיסלאם כמו halal. (המקבילה האיסלאמית לכשרות) ו-islam. באפריל האחרון המליצה ועדת הייעוץ הממשלתית של ICANN להימנע מרישום הסיומות הללו בשל רגישותם הדתית. זאת, לאחר שסעודיה וגורמים נוספים ביקשו לדחות את הבקשה של חברה בשם Asia Green IT System Bilgisayar San. ve Tic. Ltd לרישום הסיומת.

במקרה של הסיומת הכשרה, טענו הרבנים כי המבקשת "מתכננת להגביל את הרישום והשימוש בשמות דומיין kosher. רק למבקשת או לאנשים או ישויות המקושרים למבקשת". בבלומברג דווח כי נציגי שני הצדדים נפגשו, אך לא הגיעו להסכמה, ובינתיים חמשת הארגונים המתנגדים פנו גם לשרת המסחר האמריקאית פני פריצקר בבקשה שתתערב.

הסיומת .kosher אינה היחידה שנמצאת במוקד חילוקי דעות לאחרונה. גם חברת אמזון שביקשה לרשום את הסיומת .Amazon נתקלה בבעיות בעקבות התנגדות של מדינות בדרום אמריקה שנהר האמזונס עובר בתחומן. בוול סטריט ג'ורנל דווח כי ה-GAC המליצה לדחות את בקשתה של אמזון בעקבות ההתנגדות. גם ארגנטינה הצליחה לחסום בקשה של חברה מסחרית לרישום שם המתחם .Patagonia.

מכתב המחאה של המתנגדים לכוונה להענקת הסיומת ל-OK Kosher Certification

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ