האם האף-בי-איי הפיל את שירותי אחסון הפדופיליה הגדולים בדארקנט?

בשירות הגלישה האנונימית Tor מדווחים על כי אתרים רבים של שירותFreedom Hosting הוסרו מהרשת, וארה"ב דורשת את הסגרת מנהל השירות

ג'מיימה קיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'מיימה קיס, גרדיאן

Freedom Hosting, שירות שעסק באחסון אתרים אנונימיים והיה קשור, לדברי האף-בי-איי, להפצת תמונות פדופיליה, הוסר מהרשת. במקביל דורש הארגון את הסגרתו של אריק אויין מרקז, חשוד בן 28 מאירלנד, שניהל את החברה.

ארה"ב הוציאה צו מעצר נגד מרקז בגין הפצת וקידום של חומר שכולל ניצול ילדים ברשת. על פי דיווח של האינדיפנדנט האירי, בית המשפט הגבוה בדבלין דחה את בקשתו לשחרור בערבות. מרקז שמחזיק באזרחות אירית ובאזרחות אמריקאית ישוב לבית המשפט ביום חמישי.

אם יוסגר לארה"ב מרקז יעמוד בפני ארבעה אישומים הנוגעים לתמונות המאוחסנות ברשת Freedom Hosting, ובהן תמונות שכוללות אונס והתעללות בילדים. אם יורשע הוא עשוי להיכלא ל-30 שנה.

פרידום הוסטינג מאחסנת אתרים ברשת Tor שמסתירה את זהות המשתמשים והאתרים על ידי הצפנה של התעבורה. בבלוג הרשמי של Tor נכתב ביום ראשון כי מספר גדול של "כתובות שירותים נסתרות", או במילים אחרות שרתים שזוכים לאנונימיות בזכות Tor נעלמו מהרשת לפתע.

כנגד Freedom Hosting נטען בעבר כי בנוסף לפורנוגרפיה פדופילית, היא משמשת בית גם ל-Silk Road, האיביי של הסמים הקשים. השירות של פרידום הוסטינג פועל במה שמכונה רשתות אפלות, או דארקנט - שאינן מוכרות למנועי חיפוש ורשמי דומיינים ברחבי העולם, והן משתמשות בטור כדי להסתתר ממעקב. אולם ב-Tor מיהרו להרחיק את עצמם מהפעילות הזו. "לאנשים שהפעילו את פרידום הוסטינג אין כל קשר ל- Tor Project", נכתב בפוסט של טור.

"כל אחד יכול להפעיל שירותים סמויים, ורבים עושים זאת", הסבירו ב-Tor. "ארגונים מפעילים שירותים סמויים כדי להגן על מתנגדי משטר, פעילים וכדי להגן על האנונימיות של משתמשים שמנסים למצוא סיוע במקרים של מניעת התאבדויות, אלימות בתוך המשפחה ושיקום מהתעללות".

"חושפי שחיתויות ועיתונאים משתמשים בשירותים סמויים כדי להחליף מידע בצורה אנונימית ומאובטחת וכדי לפרסם מידע קריטי באופן שאי אפשר לקשר אליהם בקלות. ה'כספת' של הניו יורקר היא דוגמה ציבורית אחת".

בראין קרבס, כתב הוושינגטון פוסט לשעבר ובלוגר בנושאי אבטחה, כתב כי משתמשים זיהו שימוש בפרצה בפיירפוקס 17, שעליו מבוסס Tor.

ריק פרגוסון, סגן נשיא למחקר אבטחה בטרנד מיקרו, אמר כי הוא ממתין לפרסום פרטים נוספים בעוד מרקז מובא למשפט, אבל הוא מאמין שההשבתה היא "חדשות נהדרות למאבק בניצול ילדים".

לדבריו, "הקוד הזדוני יצר 'קורבן וירטואלי' שביקר באחד האתרים הסמויים ואז ביקש אתר ברשת 'הנראית' דרך הפרוטוקול HTTP (הפרוטוקול שאינו מוצפן משמש ברשת הנראית), וכך חשף את כתובת ה-IP האמיתית של האתר הסמוי. מאחר שהתכונה לא השתילה שום תוכנה זדונית, זה מאוד לא סביר שמדובר בפעילות פלילית.

"קיים חשש אמיתי שצרכני חומר של ניצול ילדים פשוט ילכו למקומות אחרים, ועל כן משתמשים אינדיבידואלים ימשיכו להיות מטרה לפעילות של אכיפת חוק ברחבי העולם. עם זאת, התמקדות באנשים וארגונים שמאפשרים את הפצת החומר היא אסטרטגיה יעילה בהרבה".

ב-2011 האקרים הקשורים לאנונימוס הפילו את Freedom Hosting במתקפת DDos במסגרת מסע נגד פדופילים. הם פרסמו מידע על 1,500 חשבונות של משתמשים באתר Lolita City.

משתמשים בפרום Reddit המוקדש ל-Tor היו חשדנים לגבי הדיווח, והזכירו מקרה קודם שבו האף-בי-איי השתלט ותחזק אתר פורנו פדופילי למשך שבועיים כדי לזהות משתמשים. "ה-FBI העלה קוד זדוני לאתרי הרשת העמוקה, בעוד כולם היו ב-Defcon (ועידת האקרים). זה תרגיל מלוכלך", ציין VarthDaTor.

"המצב חמור", כתב gmerni, "הם תפסו את הבעלים של FH ועכשיו הם ילכו אחרי כולנו. חצי מאתרי הבצל (סמל Tor) היו מאוחסנים ב-FH. השביתו את Javascript בדפדפן שלכם למען הבטיחות שלכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ