משרד הפנים: 10,000 איש קיבלו תעודות ביומטריות

"נתונחים אלה מצביעים על אמון הציבור במהלך", אמר שר הפנים סער. לדברי המשרד מדובר בכ-40% ממקבלי התעודות החודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

10,000 ישראלים קיבלו תעודות ביומטריות בחודש הראשון מאז פתיחת הפיילוט של המאגר הביומטרי, כך הודיע היום משרד הפנים. לדברי המשרד לכלכליסט מדובר בכ-40% ממקבלי התעודות.

"הנתונים שנרשמו עד כה מצביעים על אמון הציבור במהלך והבנתו כי ההגנה על ביטחון הפרט והיכולת של מדינת ישראל לעמוד בחזית אחת עם יתר מדינות העולם מבחינת קדמה הם נחוצים" מסר שר הפנים, גדעון סער, שאמר עם השקתו כי אין "אין סיבה להיכנס לפאניקה מהמאגר הביומטרי".

מנגד דרש היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, עוה"ד יהונתן קלינגר, לחשוף את המספרים האמיתיים של האזרחים שסירבו להיכנס למאגר זאת מאחר שלדברי המשרד עצמו כ-600 אלף תעודות מונפקות מדי שנה - כלומר כ-50 אלף מדי חודש. "משרד הפנים מסתיר את נתוני האמת, מתוך מטרה להטעות את הציבור ולפתות אותו להצטרף לניסוי. רק לפני חודש טענו במשרד כי למעלה מ- 600,000 תעודות מוחלפות מידי שנה, כלומר 50,000 לחודש. אם כך, האם 40 אלף איש סירבו החודש להיכנס למאגר? האם 80% ממבקשי השירות אמרו לא למאגר הביומטרי?". כמובן שיש לזכור שהתעודות מונפקות רק בחלק מהלשכות.

על המשרד לחשוף מייד את נתוני ההרכשה האמיתיים, ולהציג לציבור את התמונה האמיתית של הסירוב הציבורי להצטרף לניסוי המסוכן של המאגר הביומטרי".

לשכת משרד הפנים בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

לדברי משרד הפנים, התיעוד הביומטרי הוא הפתרון לזיוף התעודות הקיימות ולגנבת זהות, תופעות מאד נפוצות בשנים האחרונות. תיעוד הכולל אמצעים ונתונים ביומטריים ייחודיים לכל אדם וכולל בתוכו תעודת זהות ומסמכי נסיעה. ואולם, הפרויקט מעורר זה שנים ביקורת נרחבת על כך שאין צורך אמיתי במאגר הביומטרי עצמו לצרכים הללו, אלא רק בתעודות ביומטריות. לדבריהם, המטרה הלא כל כך סמויה של המאגר היא לסייע למשטרה באכיפה ובזיהוי.

ובמיוחד מזהירים המבקרים מפני הסכנה כי המאגר ייפרץ וידלוף, בין אם על ידי פורצים חיצוניים. ואכן, בדיקה גילתה לאחרונה פרצות אבטחה במגנון האחראי על אמינות הנפקת התעודות הביומטריות. אבל חשש לא פחות גדול הוא כי המאגר יידלוף על ידי גורמים בעלי גישה, כפי שקרה במקרה של מאגר האוכלוסין (אגרון). בדיקה שערך הארץ לאחרונה גילתה כי בשנים האחרונות שוטרים עשו שימוש במאגרי המידע של המשטרה לצרכים אישיים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ