ארה"ב עלולה להפסיד עשרות מיליארדי דולרים בגלל הריגול של ה-NSA

גוף מחקר אמריקאי מזהיר כי החשיפות של אדוארד סנודן מהוות הזדמנות פז לתעשיית מחשוב הענן באירופה ובאסיה; היקף ההפסדים עשוי להגיע ל-35 מיליארד דולר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

חשיפת תוכניות הריגול המסועפות של ארה"ב בידי אדוארד סנודן גבתה מחיר כבד מהממשל האמריקאי. ארה"ב נקלעה למבוכה קשה וספגה ביקורת פנימית ובינלאומית על ההיקף האדיר של הריגול באינטרנט ובטלפון. אבל, מחקר חדש של גוף מחקר עצמאי בשם Information Technology and Innovation Foundation מגלה כי לחשיפות עלול להיות גם מחיר כבד לתעשיית הענן האמריקאית.

החוקר דניאל קסטרו מציין כי תעשיית הענן האמריקאית עלולה לאבד בשנים הקרובות בין 21.5 ל-35 מיליארד דולר בשל חשיפת הריגול הנרחב של הממשל האמריקאי שכללה תוכניות כמו PRISM ו-XKeyscore.

קסטרו כותב כי הסכנה המרכזית נובעת מאובדן האמון בשירותים האמריקאים, שהממשל האמריקאי קיבל גישה נוחה אליהם בתוקף חוקי ביטחון של המדינה.

לדבריו, ארה"ב מובילה כיום בשוק שירותי המחשוב בענן - כלומר שירותים שפועלים משרתים מרוחקים, בדומה לג'ימייל, דרופבוקס ועוד שלל שירותים מגוונים. ואולם, מדינות רבות בעולם, ובעיקר באירופה, מעוניינות לתפוס נתח גדול יותר בתחום הזה, והן רואות בפגיעה במוניטין של ארה"ב והחברות האמריקאיות הזדמנות להרחבת עסקיהן.

בסיס האזנה של ה-NSA מדרום למינכן, גרמניה.צילום: רויטרס

"מדינות יריבות הבחינו בהזדמנות והן ינסו לנצל אותה", כתב. "טקטיקה אחת בה הן השתמשו לפני גילויי PRISM היתה לעורר פחד וחוסר ביטחון סביב ה-Patriot Act (שנחקק בעקבות 9/11) כדי לטעון שעסקים אירופאיים צריכים לשמור את המידע שלהם בארצותיהם כדי להגן עליו מארה"ב". רק בשבוע שעבר נחשף למשל כי צרפת, גרמניה ויפן היו בין המדינות שבמוקד מבצעי הריגול של ה-NSA. בדר שפיגל דווח לאחרונה כי ארה"ב צותתה גם למשרדי האיחוד האירופי.

קסטרו ציין יוזמות קודמות כמו זו של הנציבות האירופאית שקראה ליצירת תקנים אירופאיים, בין היתר במטרה לקדם את תעשיית הענן באירופה, והוסיף כי החשיפות חידשו את הלחץ בכיוון, עם קריאות לחרם על חברות אמריקאיות בשל החשש מריגול.

לדבריו, ההערכה היא שהחברות יאבדו בין 21.5 מיליארד עד ל-35 מיליארד דולר לחברות אירופאיות או אסיתיות בשוק הבינלאומי עד 2016. את ההערכה הוא מבסס על כך שבסקר של ה- Cloud Security Alliance, שנערך בקרב העוסקים בענף, כ-10% בקרב הלא אמריקאים אמרו כי ביטלו פרויקטים עם חברות אמריקאיות בעקבות הפרסומים, ו-56% אמרו כי יש סיכוי קטן יותר שהם ישתמשו בשירותי ענן אמריקאיים. בקרב עובדים אמריקאים בענף, שיעור אלה שאמרו שיש סיכוי קטן יותר שיעבדו עם שירותי ענן אמריקאיים עומד על 36% - מה שמצביע על כך שהגילויים מקשים את העבודה עם חברות שעלולות למצו את עצמן קשורות לתוכניות של ה-NSA. הוא מוסיף כי אם באירופה או במדינות נוספות ישקלו חקיקה בנושא, הדבר יקשה אף יותר על החברות האמריקאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ