שני שירותים שסיפקו אימייל מוצפן נסגרו בעקבות פרשת סנודן

lavabit, השירות בו השתמש ככל הנראה המדליף של תוכניות הריגול של ה-NSA, רמז כי נסגר בגלל לחץ של הממשל, וכדי לא "להפוך שותף לפשעים נגד העם האמריקאי"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

שני שירותי מייל מוצפנים הודיעו כי הם נסגרים במה שנראה כעוד ספיח של פרשת ההדלפות של אדוארד סנודן, חושף תוכניות הריגול הנרחבות של ה-NSA ובהן PRISM, XKeyscore ואחרות. אחד השירותים הוא lavabit, שבו השתמש ככל הנראה אדוארד סנודן. השירות השני הוא Silent Mail של Silent Circle, שאנשיו אישרו כי סגירתו קשורה לסגירת לבה-ביט.

לדאר לויסון, הבעלים של שירות lavabit, הודיע למשתמשים כי נאלץ לסגור את שעריו בשל הלחץ. "נאלצתי לקבל החלטה קשה: להפוך שותף לפשעים נגד העם האמריקאי או לנטוש עבודה של עשר שנים ולסגור את לבה-ביט. אחרי חיבוטי נפש קשים החלטתי להשהות את הפעילות. הלואי שהייתי יכול לשתף אתכם באופן חוקי באירועים להחלטתי. אני לא יכול. אני חש שמגיע לכם לדעת מה קורה", כתב.

"התיקון הראשון לחוקה אמור להבטיח את זכותי לדבר במקרים כאלה. למרבה הצער הקונגרס העביר כמה חוקים שקובעים אחרת. במצב העניינים הנוכחי, אני לא יכול לחלוק את הניסיון שלי בששת השבועות האחרונים, למרות שהגשתי פעמיים בקשות כנדרש".

הפגנה למען אדוארד סנודן בברזיליהצילום: רויטרס

הוא הוסיף עוד כי יפנה לבית המשפט לערעורים. וציין כי "החלטה חיובית תאפשר לי להחיות את לבה-ביט כחברה אמריקאית".

בחברת Silent Circle, שמציעה גם אפליקציות מאובטחות לטלפוניה, וידיאו וטקסט, הסבירו כי ההחלטה על סגירת שירות המייל התקבלה בעקבות המקרה של לבה ביט. "אנחנו רואים את הכתובת על הקיר והחלטנו שהדרך הטובה ביותר בעבורנו היא לסגור את סיילנט מייל עכשיו. לא קיבלנו זימונים, צווים, מכתבי ביטחון, או כל דבר אחר משום ממשלה, ולכן אנחנו פועלים עכשיו".

סיילנט סירקל אמנם החליטו לסגור את המייל, אבל לפרשת סנודן היו גם השפעות חיוביות מבחינתם. לפי מה שהם אמרו למגזין פורבס בחודש שעבר, ההכנסות שלהם עלו ב-400% מאז הגילוי הראשוני של תוכנית PRISM.

"ממש לא ציפינו לזה", אמר אז המנכ"ל מייק ג'נקה. "לא הבנו שחברות ברחבי העולם מתקשות כל כך להתמודד עם אבטחה במובייל ו-BYOD (עבודה מהמכשירים הפרטיים)".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ