בפייסבוק התעלמו מהפרצה, אז החוקר הפלסטיני דיווח ישירות לטיימליין של צוקרברג

חליל שריטא גילה דרך לכתוב בטיימליין של משתמשים גם במקרים שזה לא אמור לקרות. אחרי שבפייסבוק התעלמו, הוא הוכיח את הבעיה בדף של מייסד הרשת

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מפתח פלסטיני שניסה לדווח על בעיה בפייסבוק הוכיח את קיומה בדרך מקורית: הוא פרסם את הבעיה בטיימליין של מייסד ומנכ"ל הרשת מארק צוקרברג.

המפתח, תושב חברון שכתב כי שמו הוא חליל שריטא, פנה תחילה לתוכנית של פייסבוק לדיווח על פרצות ברשת. אנשי פייסבוק דחו פעמיים, כאשר בראשונה לא הצליחו לשחזר את הבעיה ובשנייה השיבו לו שאין כל בעיה.

הבעיה לדבריו, מאפשרת למי שאינו חבר של אדם לכתוב לו על הטיימליין, וכאמור, כך הוא גם עשה, על הטיימליין של צוקרברג. "דיווחתי על הפרצה פעמיים, בפעם הראשונה קיבלתי תגובה לפיה הלינק ששלחתי הוביל להודעת שגיאה, בהודעה השנייה כתבו לי 'סליחה זאת לא פרצה'. שתי התשובות נשלחו מ-www.facebook.com/whitehat. כפי שאתה רואה, אני לא ברשימת החברים שלך, ולמרות זאת הצלחתי לכתוב את זה על הטיימליין שלך".

הדיווח של החוקר בדף של צוקרברג

חליל סיפר שדקות ספורות לאחר מכן פנה אליו מהנדס של החברה שביקש את כל הפרטים. בינתיים גם חשבונו נחסם. לשאלתו, הם הסבירו כי זה נעשה כאמצעי בטיחות, וכי הם לא פעלו לתיקון הבעיה בפעמים הקודמות מפני שלא העביר להם מספיק מידע. הם כתבו עוד כי לא יוכלו לשלם לו הפעם, בהתאם לנוהלי תוכנית ה-White Hat, מפני שהוא פעל בניגוד לכללי התוכנית. פייסבוק נוהגת לשלם לפחות 500 דולר על פרצות שכאלה.

לבסוף פייסבוק החזירה את חשבונו ומסרה כי היא מקווה שימשיך לעבוד איתה בגילוי פרצות.

פייסבוק לא מסרה תגובה רשמית בתשובה לשאלת הארץ בנושא, אולם מאט ג'ונס, מהנדס אבטחה בחברה הסביר באתר Hacker news כי הם מקבלים מאות דיווחים מדי יום. "רבים מהדיווחים הטובים ביותר מגיעים מאנשים שהאנגלית שלהם לא מושלמת, למרות שזה יכול להיות מאתגר, זה משהו שאנחנו מסתדרים איתו מצוין, ושילמנו יותר ממיליון דולר למאות מדווחים".

הוא ציין עם זאת כי במקרה הנוכחי הם היו צריכים לבקש מהמדווח יותר פרטים. אך הסביר כי העובדה שהוא השתמש בחשבונות של אנשים אמיתיים כדי להדגים את הבעיה לא מקובל על פייסבוק, וניתן ליצור חשבונות פיקטיביים לצורך בדיקות באמצעות תוכנית וייט האט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ