חברות המדיה הבריטיות רוצות מאגר מידע של מורידי קבצים פיראטיים

החברות פנו לספקיות האינטרנט בבקשה שיקימו מאגר באופן וולונטרי משתמשים שיחשפו עלולים לסבול מסנקציות כמו ניתוק מהרשת ואף תביעה

ג'ולייט גרסייד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולייט גרסייד, גרדיאן

חברות מדיה בבריטניה ביקשו מספקיות האינטרנט במדינה ליצור מאגר מידע של לקוחותיהן שמורידים מוזיקה, סרטים משחקים וקבצים אחרים באופן פיראטי. המידע יוכל לשמש אחר כך לצורך ניתוקים או תביעות של מורידי קבצים.

הצעדים למלחמה בפיראטיות יהיו בין הנושאים שיידונו בארוחת בוקר שיקיים ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, עם בכירי חברות התקליטים ואיגוד התעשייה, BPI, ב-12 בספטמבר במשכנו ברחוב דאונינג בלונדון.

ספקיות האינטרנט BT, Virgin Media, BSkyB ו-TalkTalk התבקשו להצטרף מרצונן לתוכנית לניטור מורידי הקבצים. הדיונים בנושא נמשכים זה חודשים בין החברות לבין BPI ואיגוד הווידיאו הבריטי, שעל חבריו נמנית רשת הבי-בי-סי והאולפנים ההוליוודים.

בין נובמבר 2012 לינואר השנה, 280 מיליון קבצי מוסיקה הורדו באופן פיראטי בבריטניה לצד 52 מיליון תוכניות טלוויזיה, 29 מיליון סרטים, 18 מיליון ספרים אלקטרוניים ו-7 מיליון תוכנות ומשחקים.

ר"מ בריטניה, קמרון. ייפגש עם ראשי תעשיית המדיהצילום: אי-פי

מהמידע שנאסף בידי גוף הרגולציה Ofcom עולה כי 18% ממשתמשי האינטרנט בני 12 ומעלה הורידו תוכן פיראטי. עם זאת רק 9% חוששים להיתפס. בחודש שעבר, הסדרה שוברים שורות הופצה לצופים בבריטניה בנטפליקס ואייטיונס שעות לאחר השידור בארה"ב בניסיון להגביל את הפיראטיות.

חברות המדיה מעוניינות בפעולה מיידית מפני שחוק הכלכלה הדיגיטלית, שנוצר כדי להילחם בפיראטיות טרם יושם, למרות שהפרלמנט הצביע עליו כבר ב-2010. העיכובים יובילו לכך שהוא ייכנס רק ב-2014 וייתכן שאף יידחה לאחר הבחירות ב-2015.

מאגר מידע של משתמשים הוא חלק מהותי בכל הסכם מרצון. על פי התוכנית, משתמשים עשויים לקבל מכתבים מחברות האינטרנט שלהם, שמזהירים אותם כי כתובת האינטרנט שלהם שימשה להורדות לא חוקיות.

המכתבים אמורים לכלול אזהרות על התוצאות הצפויות ולהכיל לינקים לאתרים המוכרים מוזיקה, סרטים וספרים באופן חוקי. מורידי הקבצים עלולים לעמוד גם בפנים צעדים נוספים. אלה יכללו הקטנה של מהירות האינטרנט, חסימה שלהם מאתרים מסוימים ואף ניתוק מהפס הרחב לתקופה מוגבלת. לבסוף, צפויים צעדים משפטיים

ישנם חששות שמאגר מידע כזה הוא אינו חוקי תחת חוק הגנת המידע, שקובע כי חברות יכולות לשמור מידע על יחידים רק במקרה שזה דרוש לצרכים מסחריים.

אמה האצ'ינסון, דוברת וירג'ין מדיה, אמרה כי "חברות המוסיקה והסרטים דנות עם ספקיות האינטרנט כדי להחליט כיצד לטפל בשיתוף הקבצים הלא החוקי, אבל מה שהם מציעות כעת אינו בר יישום".

מספקית האינטרנט טוקטוק נמסר כי בחברה "מעורבים בדיונים על הצעדים לטיפול בשיתוף הקבצים הלא חוקי ובסופו של דבר הם רוצים להגיע להסכם מרצון. עם זאת, זכויות לקוחותינו הן בראש סדר העדיפויות, ומעולם לא נסכים לעשות משהו שיפגע בהן".

דוברת משרד התרבות, המדיה והספורט מסרה כי הממשלה לא תכריח את חברות האינטרנט לאמץ אמצעים חדשים. "אנחנו מודעים לדיוני התעשייה ונקבל בברכה מערכת שתהיה יעילה והוגנת כלפי הצרכנים", מסרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ