שגרירות ישראל הציגה: הלינקדאין המזויף של היחצ"ן הדגול רוחאני

שעות לפני נאום נשיא איראן בפני העצרת הכללית של האו"ם, העלתה השגרירות לטוויטר חשבון שבו הוא מתואר כאמן אשליה וחסיד של נשק גרעיני

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

שגרירות ישראל בארה"ב העלתה אתמול לטוויטר פרופיל מזויף ברשת החברתית המקצועית לינקדאין שמתיימר להציג את כישוריו האמיתיים של נשיא איראן, חסן רוחאני. זאת שעות ספורות לפני העצרת הכללית של האו"ם, שבה אמר רוחאני כי איראן תמשיך להעשיר אורניום, אך היא מוכנה לשקיפות.

"איך יראה הלינקדאין של חסן רוחאני? (לחצו לצפייה בפרופיל המלא) חשבנו להדגיש את היכולות שלו לפני העצרת הכללית של האו"ם", נכתב בהודעה שלוותה בתמונה של הפרופיל. לפי התמונה של השגרירות, רוחאני הוא "נשיא איראן, איש מכירות מומחה, יחצ"ן מקצועי וחסיד של הפצת נשק גרעיני".

התמונה שיצרו אנשי השגרירות כוללת את מדור היכולות, שמתבסס על המלצות של חבריו של בעל הפרופיל. בין היתר מונה השגרירות ברשימת תחומי המומחיות של רוחאני "אשליה", "שכנוע", "מכירות בינלאומיות", "כלי נשק גרעיניים", נשק להשמדה המונית" ו"סודי ביותר".

הפרופיל המזויף של רוחאני

בנוסף, הפרופיל מפרט את הקריירה של רוחאני ומבליט נקודות כמו שירותו כיועץ לביטחון לאומי לנשיא איראן רפסנג'אני ב-1994, בעת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה ב-1994. אבל עיקר הדגש מושם כמובן על הנושא הגרעיני ועל תפקודו מאז בחירתו.

"מאז בחירתי לנשיא איראן ב-2013, תכננתי והוצאתי לפועל מסע יחצ"נות חסר תקדים בשביל ממשלת איראן. בשורה של הכרזות, טוויטים, מאמרים וחיוכים, מיתגתי מחדש את משטר האייתוללות המדכא זכויות אדם כמתון וכמקור לתקווה בקהילה הבינלאומית", מכריז רוחאני המזוייף בדף (שאי אפשר למצוא בלינקדאין).

בנאומו באו"ם אמר רוחאני שארצו מושיטה יד לשלום ואינה מהווה איום על העולם. הוא אמר כי תוכנית הגרעין האיראנית נוצרה למטרות שלום בלבד והבהיר כי אין כל כוונה ליצור נשק גרעיני.

"תוכנית הגרעין האיראנית חייבת להיות למטרות שלום. אני מצהיר כאן: זו היתה המטרה וזו תמשיך להיות המטרה של הרפובליקה האיסלאמית. לנשק גרעיני אין מקום בהקשר לביטחונה של איראן ודוקטרינת ההגנה שלה", אמר רוחאני, שציין עם זאת כי לאיראן שמורה הזכות להעשיר אורניום.

הציוץ של השגרירות זכה לתגובות מעורבות. בעוד שהיו כאלה שציינו שמדובר בצעד שיביא הרבה מאוד עניין ברשתות החברתיות, אחרים מתחו ביקורת על הצעד וכינו אותו ילדותי. כשאמילי האוזר, בלוגרית ישראלית אמריקאית בדיילי ביסט, שאלה את מאט דאס "ראית את הניסיון של שגרירות ישראל לבדיחות ברמה של כיתה ה' (בלי לפגוע בתלמידי כיתה ה')?", היא קיבלה תשובה ישירות מהשגרירות: "אנחנו לא מנסים ללעוג לרוחאני. זו תזכורת לכך שאיראן חייבת להיבחן על מעשיה, לא רק על מילותיה".

בהמשך הסבירו בשגרירות כי הם מאמינים שחלון ההזדמנויות לעצירת הגרעין האיראני עלול להיסגר ועל כן ההתעקשות הישראלית על פעולה. לאחר מכן הוסיפו ש"באותו אופן שאתם פועלים להגן על המשטר אנחנו מקווים שתלחמו למען שקיפות ופעולות ברות אימות לפירוק תוכניתה הגרעינית של איראן". האוזר ודאס כתבו שניהם שאיש לא הגן על המשטר באיראן.

"בתור ישראלית זה פשוט מביך אותי שהאנשים שאמורים לייצג אותי בפני העולם מתנהגים כמו ילדים בכיתה ה'", הוסיפה האוזר בעברית.

בדומה לראש הממשלה בנימין נתניהו שהאשים את רוחאני בנאום ציני וצבוע, גם חשבון הטוויטר של השגרירות המשיך לשגר ציוצים ביקורתיים שביקשו מהגולשים להשוות בין נאומו של רוחאני למעורבותה של איראן בסוריה וביחסה לזכויות אדם.

משרד החוץ משקיע מאמצים רבים ביצירת שיח ברשתות החברתיות ובקידום נקודת המבט הישראלית ברשת. אולם לעתים הדבר יצר דווקא בעיות, כמו במקרה של שגרירות ישראל באירלנד שכתבה שישו ואמו היו עלולים להירצח בבית לחם לו היו חיים היום וכאשר כתבה כי היטלר היה שמח על תפקוד האו"ם כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ