דרך המשי אולי חוסל, אבל רבים ימהרו למלא את החלל בשוק הסמים המקוון

סגירתו של "האיביי של הסמים" ברשת Tor ומעצר החשוד בהקמתו, לא יעצור את הסחר המקוון בסמים, נשק, כלי תקיפת סייבר וכרטיסי אשראי

סמואל גיבס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמואל גיבס, גרדיאן

דרך המשי (Silk Road), השוק השחור הידוע ביותר לסחר בסמים בלתי חוקיים באינטרנט נסגר והותיר חור בעולם התחתון של האינטרנט. האתר שתואר בידי סוכן מיוחד של האף-בי-איי, כריסטופר טרבל כ"שוק הפלילי הגדול והנרחב ביותר באינטרנט כיום". דרך המשי פעלה כמעין איביי של סחר בחומרים בלתי חוקיים.

דרך המשי פעל כאתר סמוי במה שמכונה דארקנט, כלומר הוא היה נגיש רק לאנשים שהשתמשו בדפדפן Tor, ששומר על תעבורה מוצפנת ואנונימית, ועל הגולשים בו מפני עיניים חטטניות.

רשת Tor, שמופעלת על ידי רשת של מתנדבים, נועדה לפחות במקור לספק לפעילים פוליטיים, ובהם אדוארד סנודן לחמוק מריגול של גופים כמו ה-NSA או גופים חשאיים במשטרים טוטליטריים, וגם לאפשר לגולשים לעקוף צנזורה על האינטרנט.

אתר דרך המשי המקורי, לפני השבתתו

Tor מאפשר גם לאתרים להתקיים רק בתוך הרשת המאובטחת שלו, שמכונה פעמים רבות דארקנט (הרשת האפלה). הדארקנט לא זמינה לגולשים באינטרנט הפתוח, מה שאיפשר לאתרים כמו דרך המשי ודומיו להישאר נסתרים ומוגנים זמן כה רב. זאת למרות מאמצים רבים של שירותי ביטחון ופוליטיקאים ובהם הסנאטור האמריקאי צ'אק שומר, שהבטיח עוד ב-2011 לסגור את הרשת.

למרות שהוא בהחלט המוכר ביותר, Silk Road אינו השוק השחור היחידי שמסתתר בתוך הרשת האפלה, או ברשת בכלל. "דרך המשי יוחלף כמעט בוודאות על ידי אתרי חיקוי, כפי שקרה בשווקים שמשמשים להחלפת פרטי כרטיסי אשראי מזוייפים. המקומות האלה, נסגרו בעבר והוחלפו מאוד מאוד מהר על ידי אחרים", אמר ריק פרגוסון, סגן נשיא למחקר אבטחה בחברת טרנד מיקרו.

אתרים דומים לדרך המשי כבר קיימים ברשת Tor. שתיים מהם הם Atlantis ו-Sheep Marketplace שמציעים סמים בלתי חוקיים ושירותים דומים לדרך המשי.

עם זאת, אתרים אחרים הולכים אף רחוק יותר. אתר נוסף בשם Black Market Road המבצע גם הוא עסקאות בביטקוין מוכר גם נשק בלתי חוקי, משהו שדרך המשי נמנע לעשות לאחר מקרי טבח מפורסמים בארה"ב.

"יש המוני שווקים מקוונים לסחר בסחורות לא חוקיות. לא כולם מסתתרים בדארקנט, אלא נמצאים גם באינטרנט הפתוח", אמר פרגוסון. "יש גם חנויות בתוך אתרי פורומים, שבהן לא רק אדם אחד אחראי למסחר, אלא מדובר במאמץ שיתופי שמבוסס על אמון. הם היו קיימים הרבה לפני Silk Road, והם ממשיכים לשגשג. זאת כלכלה לא חוקית מאוד מבוססת. היכן שיש חלל - נוצרת נישה".

בגלל העובדה ש-Silk Road התקיימה רק בתוך רשת Tor, עלה החשש שהאנונימיות שהשירות מספק נפגעה, אבל לא נראה שזה מה שקרה. "שום דבר במקרה הזה לא גורם לנו לחשוב שיש דרכים חדשות לפרוץ את Tor (התוכנה או הרשת). ב-FBI אמרו כי החשוד עשה טעויות אבטחה בהתנהלות השוטפת שלו, והוא התגלה באמצעות עבודת בילוש", נכתב בבלוג של פרויקט Tor.

פרגוסון הסכים, ואמר כי הסוכנות התחקתה אחר עקבותיו של החשוד בהפעלת האתר, רוס ויליאם אולבריכט, באמצעות טכניקות עיקוב מסורתיות, והם עקבו אחרי הטעויות שלו באינטרנט הפתוח. למשל כתיבת פוסטים בפורומים בשמו, בשעה שעקב אחר חבילות לא חוקיות שהתקבלו בגבול בארה"ב.

"אני לא חושב שתהיה לכך השפעה אדירה על תפיסת האנונימיות של המשתמשים בתוך Tor מאחר שלא באמת הצליחו לפגוע בשלמות הרשת או באבטחה שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ