רויטרס

הודעה של צה"ל על תקיפה בסוריה הובילה לזינוק של כדולר במחירי הנפט בעולם. סוחרי הנפט, הרגישים לכל סימן להגברת המתיחות במזרח התיכון, הזדעזעו בעקבות ציוץ של צה"ל בטוויטר, שהודיע כי חיל האוויר הפציץ שדות תעופה סוריים. המחירים ירדו זמן קצר לאחר מכן כשהתברר כי ההודעה הדרמטית לכאורה נכתבה כחלק משחזור מלחמת יום הכיפורים במלאות 40 שנה למלחמה.

ריצ'רד מלינסון, אנליסט ראשי ב-Energy Aspects, אמר כי "הציוץ של צה"ל גרם לסערה קלה בשוק הנפט, ונפוצו שמועות על תקיפה אפשרית של ישראל בסוריה, עד שאנשים הבינו שהכוונה היא לאירועים שהתרחשו לפני 40 שנה".

בהמשך הציוץ הופיע קישור לאתר המתאר את השתלשלות האירועים במלחמה, יום אחרי יום, כפי שעשה צה"ל גם לרגל מלחמת ששת הימים. "ברור שזה היה ציוץ נוסף במסגרת סדרת הציוצים שלנו במלאות 40 שנה למלחמת יום כיפור. העובדות מופיעות שם והן פשוטות לקריאה", הסבירו בדובר צה"ל לרויטרס.

התקרית מדגישה שוב את התפקיד המרכזי של הרשתות החברתיות בשווקים הפיננסיים. לא פעם הן גורמות לתנודות פתאומיות, לעתים ללא סיבה. באפריל השנה השתלטו האקרים של צבא סוריה האלקטרוני על חשבון הטוויטר של סוכנות אי-פי ופרסמו דיווח שקרי על פיצוצים בבית הלבן שהובילו לפציעת הנשיא ברק אובמה. 136.5 מיליארד דולר נמקחו ממדד ה-S&P 500 לפני שהשווקים התאוששו כעבור זמן קצר.

מחירי הנפט זינקו גם לפני 40 שנה בעקבות פרוץ מלחמת יום הכיפורים. מדינות ערב החברות ב"אופ"ק" המשיכו עוד חודשים לאחר המלחמה להטיל חרם נפט, שהביא למחסור קשה בשוק העולמי. 

חיילים ישראלים במוצב החרמוןצילום: זאב ספקטור / לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ