על הכוונת: האתרים שעושים כסף מתמונות מעצר

גם אם בית משפט זיכה אותך, או ריצית את עונשך, אתרים כמו BustedMugshots יוודאו שתישאר אשם בבית המשפט של גוגל. לכמה מדינות בארה"ב זה נמאס

דיוויד סיגל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במארס אשתקד נסע מקסוול בירנבאום עם חברים מאוסטין, טקסס, לגאלף שורז, אלבמה. כשהתקרבו ליעדם, עצרו שוטרים את הרכב בטענה שאחד הפנסים האחוריים מקולקל. כששוטר שאל אם הוא רשאי לערוך חיפוש ברכב ענה הנהג, ידיד של בירנבאום, בחיוב.

בתרמיל של בירנבאום נמצאו שישה כדורי אקסטזי. הוא נכבל באזיקים ונעצר. לאחר מכן, כדי למנוע את העמדתו למשפט, הוא הסכים לתוכנית רב־שנתית הכוללת ייעוץ, בדיקות סמים וביקורים באלבמה כל שישה חודשים כדי לדווח לשופט על התקדמותו. בתום התוכנית, התיק הפלילי נגדו יימחק, כלומר, כשיסיים את לימודיו באוניברסיטת טקסס שבאוסטין, הוא יוכל לפתוח דף חדש - ונקי - בחייו.

אך רק בעיני החוק. הכתם בעברו של בירנבאום עלול להישאר בעינו באינטרנט זמן רב וזאת, משום שתמונת המעצר שלו הועלתה לכמה אתרים למטרות רווח שנקראים Mugshots, BustedMugshots ו–JustMugshots. החברות האלה מופיעות במקומות ראשונים בחיפושים בגוגל ולפני שבוע, ארבע התוצאות הראשונות בחיפוש פרטים על “מקסוול בירנבאום” היו אתרי תמונות המעצר.

סרטון הפרסום של bustedmugshots

המטרה לכאורה של האתרים האלה היא לאפשר לציבור לגלות במהירות אם לאדם כלשהו יש עבר אפל. על פניו, היא נראית מטרה ראויה לשבח, עד שמתברר שזו דרך להרוויח כסף: האתרים האלה דורשים תשלום של 30–400 דולר ואולי אף יותר כדי לסלק את התמונה. במילים אחרות, אם תשלם, התמונה תימחק - לפחות מהאתר שקיבל את התשלום.

בעיני בירנבאום ומיליוני אמריקאים שתמונתם מופיעה באחד או יותר מהאתרים האלה, זה נראה כמו סחיטה. תמונות מעצר אינן ראיה להרשעה, ואנשים רבים שתמונתם מוצגת באתרים האלה לא הורשעו בפשע כלשהו או שההאשמות נגדם בוטלו. אך התמונות יכולות לגרום נזק כבד לשמו הטוב של המצולם, כפי שבירנבאום נוכח בשנת לימודיו השניה, כשידיד סיפר לו על משרה פנויה אצל אחד הצירים בבית הנבחרים של טקסס.

“עוזרו של הציר התקשר לחבר שלי ואמר: ‘היינו רוצים לשכור אותו, אבל אנחנו מחפשים בגוגל מידע על כל עובד פוטנציאלי והדבר הראשון שעלה, כשחיפשנו מידע על מקסוול, היה תמונת המעצר שלו באשמת אחזקת סמים’”, אמר בירנבאום. “אני יודע שעברתי על החוק ואני מבין את העונש, אבל אתרי האינטרנט האלה מענישים אותי. ומאחר שאין לי כסף ואינני יכול לשלם כדי שיורידו את התמונה שלי, אני לא יכול לעשות דבר נגד זה”.

אתרים שבהם הועלו תצלומי מעצר התחילו להופיע בתחילת 2011 והחלו לנצל את התמונה המביכה ביותר בחייו של אדם כלשהו למטרות רווח. האתרים האלה חוקיים לגמרי. הם מקבלים תשלום בכרטיס אשראי ובאמצעות פייפאל אך כעת החלו מדינות אחדות בארה”ב לחפש דרכים לרסן אותם.

מושל אורגון, למשל, חתם בקיץ על חוק המעניק לאתרים כאלה ארכה של 30 יום להורדת תמונות, ללא תשלום, של כל מי שיכול להוכיח שזוכה במשפט או שהתביעה נגדו בוטלה. חוק דומה אושר במאי במדינת ג’ורג’יה, ואילו יוטה אוסרת על שריפים מחוזיים להעביר תמונות מעצר לאתרים הגובים כספים כדי למחוק אותן.

ואולם, יש התנגדות רבה לחוקים כאלה בעיקר מצד עיתונאים, הטוענים שתיקים ציבוריים חייבים להיות פתוחים לציבור. ועדת העיתונאים למען חופש העיתונות טוענת כי כל הגבלה על פרסום תמונות מעצר מנוגדת לתיקון הראשון לחוקה ופוגעת בזכותם של עורכים לקבוע מהי ידיעה חדשותית. זכות זו נוצלה באחרונה על ידי עיתונים ואתרי אינטרנט ברחבי העולם שהשתמשו בתמונת מעצר מ–2010 של ארון אלקסיס, שביצע את פיגוע הרצח בבסיס הצי בוושינגטון.

תמונות מעצר הפכו לעסק הודות לקרייב רוברט ויגן, שהורשע בהונאה וריצה שלוש שנות מאסר בכלא פדרלי. הוא הקים את Florida.arrests.org ועד מהרה הרעיון התפשט וכיום יש יותר מ–80 אתרים כאלה. באחדים מהם אפשר לראות תמונות של ידוענים (כמו לינדזי לוהאן), ידועים לשמצה (כמו ג’יימס הולמס, המואשם בטבח ההמוני באורורה, קולורדו) ואלמונים אך ססגוניים כמו גבר קירח שעל פניו מצויר הדגל האמריקאי.

בעלי האתרים מתחמקים מעין הציבור, פרט לארתור ד’אנטוניו, בן 25, שהקים את JustMugshots בנוואדה. לדבריו, “אף אחד לא צריך ללכת לבית המשפט כדי לברר אם המאמן של בנו נעצר בעבר, או אם לאדם שאתו את מתכננת לצאת הלילה יש תיק פלילי. המטרה שלנו היא לספק מידע בלי שיהיה צורך להתאמץ כדי לקבל אותו”.

למרבה הפליאה, גוגל אינה מענישה את האתרים האלה על העתקת התמונות והמידע ממקומות אחרים. אם היא תפעל, היא תוכל לעשות מה שאף מחוקק אינו יכול - להוריד את הדירוג שלהם ובכך לצמצם, אם כי לא לחסל לגמרי, את יכולתם להכפיש.

אחרי שהוגשה שאלה לחברה, הצוות שלה עבד במהירות והכין אלגוריתם שהשפעתו הורגשה מיד: תמונות מעצר של מתלוננת, שהופיעו במקום גבוה בחיפוש המקורי, נעלמו מהדף הראשון. לבעלי האתרים האלה זו בשורה מאוד לא נעימה.

תמונת המעצר של מרטין לותר קינג ב-mugshots.com. צילום מסך

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ