רויטרס והארץ

תוכנה זדונית הצליחה להדביק כמה מחשבים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א), כך היא מסרה לנציגי מדינות החברות. עם זאת, היא לא מסרה מידע על מקורה האפשרי של התוכנה הזדונית.

הסוכנות, האחראית למאבק בהפצת נשק גרעיני, מעורבת בין היתר בניסיונות המתמשכים לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית. בהודעה שהעבירה הסוכנות אתמול (שני) בלילה, ונראתה על ידי רויטרס הבוקר, נמסר כי מחקירה פנימית עולה שבחודשים האחרונים מחשבים ציבוריים במטה הסוכנות בווינה (Vienna International Centre או VIC בקיצור) הודבקו בידי תוכנה זדונית.

"מידע מחלק מכונני ה-USB של כמה מהמבקרים ב-VIC נחשף, בין היתר גם במהלך פגישת מועצת הנגידים בספטמבר 2013 ובזמן האסיפה הכללית", נכתב בהודעה. "המזכירות לא מאמינה כי כונני ה-USB עצמם נדבקו או שהם עשויים להמשיך להפיץ את התוכנות הזדוניות", נכתב עוד. "החקירה מצביעה על כך שלא נחשף שום מידע מהרשת של סבא"א".

מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמנו, בוועידה הבינלאומית בחודש ספטמברצילום: אי–פי

אם אכן היה מדובר בחדירה מכוונת למחשבים, ולא בהדבקה מקרית בשל חוסר תשומת לב (מה שמאוד אפשרי לאור העובדה שמדובר במחשבים הציבוריים), הרי שמדובר במקרה נוסף בשרשרת ארוכה של שימוש בתוכנות זדוניות למטרות ריגול או חבלה בהקשר הגרעיני. המקרים המפורסמים ביותר מיוחסים כמובן לארה"ב וישראל בהקשר למה שמכונה "מבצע משחקים אולימפיים", משפחת הווירוסים הקשורה לסטוקסנט, הווירוס שהופץ באמצעות כונני USB והצליח לפגוע בפעילות הסרכזות (צנטריפוגות) האיראניות. לצידה, פעלו כמה וירוסים נוספים כמו Flame וגאוס ששימשו לא רק לתקיפה אלא גם לריגול.

הסוכנות לא חשפה מי לדעתה עומד מאחורי הפצת הווירוס, ואכן רשימת החשודים עשויה להיות ארוכה מאוד, מאיראן, סין או צפון קוריאה, שמטפחת גם היא את יכולות תקיפת הסייבר ועד ארצות הברית, שלפי הגילויים של אדוארד סנודן ריגלה גם במטה האו"ם בניו יורק, וריגלה אחר שגרירויות ונציגויות של 38 מדינות בתחומה. רק אתמול התברר כי היא גם אספה פרטים על יותר מ-70 מיליון שיחות טלפון ומסרונים של אזרחים צרפתים בתוך תקופה של חודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ