אי-פי: השיבושים במנהרות בכרמל - בשל מתקפת האקרים

מומחי אבטחה סיפרו לסוכנות הידיעות כי סוס טרויאני שהוחדר למצלמות האבטחה הצליח להביא לשיבושים במנהרות בחודש שעבר; החברה המפעילה מכחישה

אי-פי והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי והארץ

השיבושים שפגעו בתנועה במנהרות הכרמל בחיפה בחודש שעבר נגרמו כתוצאה ממתקפת האקרים, כך דיווחה היום (ראשון) סוכנות הידיעות אי-פי מפי מומחי אבטחה בארץ - במה שנראה שעשוי להיות המקרה הבולט ביותר של תקיפה של תשתית חיונית בידי האקרים בארץ. עם זאת, במנהרות הכרמל הכחישו את הדיווח.

אחד המומחים אמר כי סוס טרויאני הצליח לחדור למערך מצלמות האבטחה במנהרות הכרמל ב-8 בספטמבר. המתקפה השביתה את המערכת של כביש האגרה למשך 20 דקות. למחרת ההשבתה נמשכה שמונה שעות.

החוקרים אמרו לסוכנות הידיעות כי הם מאמינים שהמתקפה בוצעה בידי קבוצה של האקרים מתוחכמים, בדומה לקבוצת ההאקרים שהובילה את המתקפה על אתרים ישראלים באפריל. עם זאת, כדאי לציין, כי אותה מתקפה שזכתה לפרסום רב, הסתיימה ככל הידוע בנזק מועט מאוד ובהפלה של אתרים זניחים. אמנם פורסמו פרטים של אלפי אנשים, אולם ברוב המקרים היה מדובר במחזור של פרסומים ישנים.

הפלות של אתרים מתרחשות חדשות לבקרים וברוב המקרים הנזק שלהן מוגבל, אבל תקיפות נגד מערכות תשתית כמו במקרה הנוכחי הן נדירות יותר (או לפחות זוכות לפחות פרסום) - ודורשות לרוב רמה גבוהה יותר של תחכום והכרה של המערכות.

מנהרות הכרמל. תצלום ארכיון: דרור ארצי

רק החודש הזהיר הרמטכ"ל כי המערכה הבאה עשויה להיפתח בין היתר במתקפת סייבר שתשתק תשתיות חיוניות. "זוהי מערכה שראשיתה תיתכן בטיל מדויק אל עבר בניין המטכ"ל שיפגע בלב הקריה בתל אביב, או במתקפה קיברנטית על אתר המספק שירותים יומיומיים לאזרחי ישראל – הרמזורים יפסיקו לפעול, או הבנקים יושבתו. היא יכולה להיפתח במנהרת תופת שתביא לקריסת גן ילדים או בהסתערות המון על יישוב סמוך גדר. היא יכולה להיות משולבת בכל אלו והאפשרויות עולות על כל דמיון".

בשנה שעברה דווח כי כמה משרדי ממשלה הותקפו על ידי האקרים שניסו להחדיר סוס טרויאני. ה"סוס הטרויאני" נשלח בקבצים שצורפו להודעות דואר אלקטרוני שבכותרת שלהם נכתב שמו של הרמטכ"ל בני גנץ. מומחי אבטחה מעריכים כי מאחורי שליחת הווירוס עומדת מדינה, ככל הנראה איראן. בשל הווירוס החליטו במשטרה לנתק את כל המחשבים מהרשת לכמה שעות.

‫ממנהרות הכרמל נמסר בתגובה ל-TheMarker: "האירוע המדובר נבע מתקלה במערכת הבקרה שתוקנה בזמן הקצר ביותר, על מנת להשיב את התנועה בסדרה. מדובר בתקלה ברכיב פנימי שאינו מקושר למערכות חיצוניות, ועל כן לא מדובר במתקפת האקרים".‬

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ