30 אלף לייקים לעמוד הקורא לעונש מוות לרוצחים על רקע לאומני

העמוד החדש שנפתח בעקבות רצח החייל עדן אטיאס הגיע ל-6,000 לייקים ביממה; מפעילו משתדל לשמור עליו נקי מהתלהמות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

דף פייסבוק חדש שקורא להשית עונש מוות על רוצחים על רקע לאומני הולך וצובר בימים האחרונים תמיכה. העמוד שנפתח בתגובה לרצח החייל עדן אטיאס צבר ביום הראשון לאחר פתיחתו כ-6,000 לייקים, וכעת, ארבעה ימים לאחר הרצח הוא מתקרב ל-30 אלף לייקים.

כשאלון לופוביץ (34) שהקים את הדף נשאל על היוזמה שלו, הוא מציין שהוא תומך בהחלה של החוק המוצע על יהודים וערבים כאחד. "כל רצח הוא חמור, אין ספק, אולם רצח לאומני ראוי שלא יימחל מאחר והוא גזעני, מעצם היותו מבוצע כנגד אדם שמשתייך ללאום מסויים. הקריאה אגב, לענישה זאת מתייחסת לכל רצח לאומני, ללא הבדל של דת, גזע מין או לאום".

"המצב הפרדוקסלי כיום הוא שהרוצח, למשל של עדן אטיאס ז"ל, יזכה על פי ניסיון העבר והמציאות האחרונה להשתחרר", הוא מאשים. "אני לא גזען. רצח לאומני, הוא רצח לאומני מבחינתי ואדם עם רגישות מינימלית לא אמור ולא יכול וגם לא צריך לגלות שום סבלנות כלפי מעשים כאלו. מאסר עולם בישראל הוא אינו מאסר עולם בעיני".

העמוד אולי נראה במבט ראשון כמו עוד אחד מני רבים שנפתחים ומשמשים בעיקר ככלי לצבירת לייקים או לחילופין כלי הפצת שנאה ואיחולי מוות לערבים באשר הם, אבל זה לא המקרה הפעם. במבט קצת יותר בוחן אפשר לראות שהעמוד מאוד ממוקד במטרה ובהפצת המסר ולפחות חלק מקריאות ההסתה שהפכו חלק בלתי נפרד מעמודים כאלה ברשת נמחקות.

צילום מסך

"העמוד הוא פוליטי, יש לי דעה פוליטית שהעמוד מייצג אותה ועם זה אני הולך", הסביר לופוביץ. "אלא שבניגוד לאחרים, אינני מהמתלהמים. בניגוד לקבוצות אחרות, אני מקפיד מאוד לשמור על רמה דיון נאותה, לא מתלהמת, המכבדת את הצד השני גם. קריאות גזעניות, נמחקות וכותביהן - נחסמים לצמיתות. אינני משאיר שיקול דעת, או ניסיונות גישור כשאני נתקל במצבים כאלו".

לופוביץ הוא פעיל חברתי מקרית אונו, שהקים בין היתר פורום לתמיכה בנוער חולה סרטן, שזכה לפרס מאיגוד האינטרנט, ועובד כיום בעמותה המסייעת לנזקקים. את דרכו הפוליטית הוא התחיל דווקא בנוער עבודה, אבל לדבריו, הפנייה ימינה היתה תהליך שהתגבש בעיקר בתקופת שירותו בשריון.

בהמשך הדרך, לופוביץ מקווה לצבור מספיק תומכים כדי לצאת מתחומי הרשת ולהפגין. "ברגע שאגיע ל-100 אלף תומכים, אתאם עם משטרת ישראל הפגנה בנושא", הוא מבטיח. ומבחינתו הדף הזה מסמן לו את הכיוון לעתיד. "בסופו של דבר אין לי ספק, שהמאבק הזה יוביל אותי לחיים הפוליטיים - המדינה זקוקה לאדם אנושי מצד אחד, אך כזה שיודע לשים גבולות גם לעצמו וגם לאחרים, כשצריך".

אלון לופוביץ

"אנחנו באנו לשנות דברים, בטעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ