ויקיפדיה מאיימת לתבוע חברת יחצ"נות שהיטתה ערכים באנציקלופדיה

Wiki-PR מבטיחה ללקוחותיה את הדרך הקלה לספר במדויק את הסיפור שלהם בוויקיפדיה. אבל השיטות שלה כבר הובילו למחיקת מאות חשבונות עורכים שהפעילה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

קרן ויקימדיה מאיימת לתבוע חברת יחסי ציבור שמציעה ללקוחותיה שירותי עריכה בוויקיפדיה בשל שימוש בפרופילים מזוייפים. בהודעה שפורסמה באתר ויקימדיה ביום שני הודיעה הקרן כי עורכי הדין שלה דין שלחו לחברת Wiki-PR מכתב הדורש ממנה "לחדול מיד מכל עריכה באתר ויקיפדיה, אלא אם ועד שהם יעמדו באופן מלא עם הכללים שמציבה קהילת ויקימדיה".

החברה הטקסנית מגדירה את עצמה חברת הייעוץ הגדולה ביותר בנושא ויקיפדיה, ולפי האתר שלה היא מייעצת לאלפי אנשים וחברות כיצד לעבוד מול קהילת ויקיפדיה. החברה, שמבטיחה את "הדרך הקלה לספר במדויק את הסיפור שלכם בוויקיפדיה", מציעה שירותים כמו עריכה והוספת ערכים, תרגום לשפות שונות ו"עריכת משבר".

"האם אתה זוכה ליחס לא הוגן בוויקיפדיה? צוות עריכת החירום שלנו יסייע לך לצלוח מצבים רוויי מחלוקות", מסבירים בחברה על השירות האחרון. "נייעץ לכם על השיטות הטובות ביותר להתמודד עם מצבים כאלה בוויקיפדיה, ונסייע לכם להתמודד עם ויקיפדיה מאחורי הקלעים, כך שלעולם לא תצטרכו לדאוג שדיבתכם תוצא בוויקיפדיה".

הצעד האחרון של האנציקלופדיה החופשית נגד חברת Wiki-PR מגיע לאחר שהיא סגרה יותר מ-250 חשבונות של עורכים שלטענתה הופעלו על ידי החברה. "נראה שכמה חשבונות של משתמשים – יתכן שאפילו כמה מאות – שימשו לכתיבת מאמרים בויקיפדיה שקידמו ארגונים או מוצרים", מה שמפר בבירור את מדיניות האתר, כתבה אז מנכ"לית ויקימדיה סו גרדנר בפוסט בבלוג ויקימדיה.

ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיהצילום: אמיל סלמן

הקרן והאנציקלופדיה השיתופית מאשימות את החברה בהפרה של התקנות האוסרות הפעלה של חשבונות המכונים בובות קש (Sock Puppet), כלומר חשבונות שמופעלים על ידי אדם שכבר מחזיק חשבון אחר. האשמה נוספת היא השימוש במה שמכונה "בובת בשר" (Meat Puppet) - קרי הפעלה של אדם נוסף.

"הגענו למסקנה כי, בהתאם לראיות שיש לנו עד כה, סוכנים של החברה שלכם עסקו ב-sockpuppetry או sockpuppetry כדי, בין שאר הדברים, לגרום לכך שזה יראה כאילו מאמרים נכתבו בידי מקורות לא משוחדים כשלמעשה הם נערכו בידי Wiki-PR תמורת כסף", נכתב במכתב של ויקיפדיה.

ויקיפדיה נלחמת בפעילות מהסוג הזה כבר זמן רב, כפי שהארץ דיווח במקרה של ארגון NGO מוניטור, שעובדו נחסם לצמיתות מעריכה בוויקיפדיה, בעקבות התחזות ועריכה מגמתית.אולם עורכים ותיקים סיפרו להארץ כי קשה מאוד לזהות מקרים כאלה. "אני מתנגד לחלוטין לצורת ההתנהגות הזאת אם כי לצערי היא אינה חריגה בוויקיפדיה", הסביר אז ל"הארץ" יאן נסונוב, מפעיל מערכת בוויקיפדיה (אדמיניסטרטור) ואיש IT ומתכנת במקצועו. "הבעיה היא שברוב המקרים קשה מאוד להוכיח אותה".

דובר Wiki-PR אמר כי הם "עובדים עם ויקיפדיה ועם עורכי דינה כדי לפתור את זה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ