הרשת זוכרת את אריק איינשטיין, אבל לא כולם מאוחדים באבלם

בין אינספור סטטוסים וציוצים על הזכרונות והשירים שהוא השאיר בלב של כל אחד ואחד מאיתנו, היו שהתקשו להימנע מלהשוות בינו לבין אייל גולן

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

ההכרזה על מותו של אריק איינשטיין הציפה אתמול והיום את פייסבוק וטוויטר בהודעות לזכרו של האיש שייצג בעבורם את ארץ ישראל היפה והטובה. כל אחד שלף את הזיכרון האישי, או את השיר או האלבום שהוא הכי אוהב. אבל, לאהבה הגדולה לאיינשטיין התווספו נימות חברתיות פוליטיות לא כל כך חבויות, שהראו שגם אריק איינשטיין לא יכול סמל מאחד לכולנו - לפחות עד שחלקנו נפסיק להשתמש בו לצורך הוכחת עליונות.

"אני מביע צער עמוק על מותו של הזמר אריק איינשטיין. אריק היה הגדול מכולם. כולנו גדלנו על השירים שלו. אמרת אריק איינשטיין אמרת ארץ ישראל", נכתב בחשבון הטוויטר של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "אריק היה זמר נפלא ואדם נפלא. השירים שחיבר ושר הם פס-הקול של מדינת ישראל. אהבתי אותו מאוד".

גם הנשיא פרס ספד לו בפייסבוק "שיריו הם פס הקול של אומה שלמה, קולו ליטף את העם וחיבק את הארץ. הוא ריגש את הדורות הראשונים והחדשים כאחד. איש לא הטיל ספק בעומק רגשותיו, והעם שתה בצבא את הקול האהוב שבקע ממעמקים. הוא לא התנשא ולא התיימר, והוא לא היה זקוק לזה ואנחנו אהבנו אותו בגלל צניעותו קורעת הלב. הוא כתב בשעות קשות ובימים של התרוממות רוח".

כמותם הגיבו גם פוליטיקאים רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית, וגם אינספור גולשים מהשורה. הסרטון של שלמה ארצי שהודיע באמצע הופעה על מותו של איינשטיין זכה גם הוא לשיתופים רבים, וכך גם שיחת הטלפון שלו עם שי ודרור, שהפריעו לאיינשטיין לישון במסגרת תוכנית הבוקר שלהם.

אבל בשוליים התברר שהקונצנזוס סביב איינשטיין נוכס על ידי שבט "ישראל הטובה והישנה" (תהא אשר תהא) והפך כלי לעקיצות פולניות נגד אחרים. הסמיכות לפרשת אייל גולן שזרה חלק מהסטטוסים בהשוואות בין הזמר שהפך לסמל לישראל הישנה והטובה לזה שחשוד במעורבות בפרשה פלילית ומגעילה אחד ועל הדרך למדינת הערסים באשר היא.

מנגד היו כאלה שלא מרגישים חלק מהשבט שניכס לעצמו את איינשטיין. בין אם הם חיים בצד השני של קווי השבר הפוליטיים, ובין אם הם לא חלק מהשבט האשכנזי. היו שביקשו לערער על הקביעה שהוא סמל לישראל היפה ו"להכניס דברים לפרופורציות, ואחרים פשוט תקפו את השימוש שנעשה בזיכרון שלו.

וכמובן, שכמו תמיד בדיחות לא חסרו, ואיתן גם פוסטי קידום עצמי לזכרו, כמו ההודעה המרגשת ששותפה בדף של אישיות פוליטית בכירה: "אריק איינשטיין הלך לעולמו כנסו אלינו לדף - לתמוך במשפחה ולא לשכח את אריק איינשטיין ז"ל - לחצו לדף לייק, כי באמת מגיע לו אהבה גדולה לאריק איינשטיין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ