הפרופילים נצבעים בכחול לבן למען שוויון לקהילה הגאה

קמפיין חדש מוחה על הכשלון בהעברת החוקים למען שוויון זכויות לקהילה. היזם: "דווקא המדינה שלי מגדירה אותי על פי הנטייה המינית שלי, כפסול, כלא שווה לחברי"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

קמפיין חדש למען שוויון זכויות לקהילה הגאה החל להתפשט בפייסבוק במחאה על כשלון החקיקה לאיסור אפליה על רקע נטייה מינית.

ההצעה של עפר שלח (יש עתיד) נפלה בוועדת השרים לחקיקה בעקבות התנגדותם של חמשת שרי ישראל ביתנו והבית היהודי. בתגובה פתח אתמול יונתן ונונו, פעיל בקהילה, את דף "להט"בים דורשים שיוויון", שהספיק לצבור יותר מ-3,000 לייקים מאז פתיחתו אתמול. במקביל נפתחה עצומה שצברה כבר קרוב ל-2,000 חתימות.

"באוגוסט 2009, לאחר הרצח בבר-נוער, הגעת לביקור מוערך במרכז הגאה בתל אביב, להביע תמיכה בקהילה הגאה. אך לצערנו, מאז אותו היום, תמיכתך אינה באה לידי ביטוי. אנו נתקלים אך ורק באטימות מצדך בכל הנושאים הנוגעים לזכויותינו החוקתיות ולאפלייה שאני חווים כאזרחים יצרנים ומשלמי מיסים במדינת ישראל", כתבו מנסחי העצומה לראש הממשלה בנימין נתניהו.

סמל השוויון החדשצילום: טל שפיגל

"למי שטרם יודע, אני הומוסקסואל. אני עשיתי שירות צבאי מלא, אני בעל עסק עצמאי שמשלם מיסים, אני למדתי באקדמיה וכן, אני גם הומוסקסואל", כתב ונונו בדף שלו. "הרבה טוענים שהנטייה המינית לא מגדירה את האדם, שהומו זה רק במיטה, שלא מעניין אף אחד מה אני עושה מאחורי דלתות סגורות. ואין דבר שמרגיז אותי יותר מכך".

"הומוסקסואליות זה לא רק במיטה! זה זוגיות, זו משפחה זו קהילה.
באופן מפתיע דווקא המדינה שלי כן מגדירה אותי על פי הנטייה המינית שלי. היא מגדירה אותי כפסול. כלא שווה לאחיי או לחברי. אומנם כעת אני רווק, אבל גם אני רוצה שיום אחד אוכל להתחתן ולהקים בית בישראל".

"בימים אלו מפלגת יש עתיד נלחמת בעבור ביטול אי שיוויון זה, אך לבד הם לעולם לא יצליחו להביס את את הבורות ואת הפרימיטביות. כל אחד מאיתנו חייב להתגייס ולעזור, כי לא בטוח שתיקרה בדרכנו הזדמנות כזו שוב. מעולם לא היינו כל כך קרובים, וחובתנו להשמיע את קולנו!".

ונונו נעזר במעצב טל שפיגל שיצר גרסה בכחול ולבן לסמל השוויון האדום, שהופץ במארס השנה כחלק מהמאבק למען נישואין חד מיניים בארה"ב. ואכן, רבים, בני הקהילה וסטרייטים, החליפו את תמונת הפרופיל שלהם לסמל של שני הפסים הלבנים על רקע כחול. רבים גם הוסיפו גרסאות משלהם לסמל:

אורית קופל
עומרי חורש
עמיר שיבי
עומרי חיון
שרון רביד

מנגד כתב יו"ר הבית היהודי, ח"כ נפתלי בנט, על המתקפה שסופגת חברתו לסיעה, ח"כ איילת שקד.

"השתגעתם?!", כתב. "בימים האחרונים הבית היהודי, ויושבת ראש הסיעה שלנו, איילת שקד, נתונים להתקפה אלימה של הסתה. 'שתמותי', 'שתישרפי יא הומופובית', 'תתחילי לפחד על ילדייך' הם מהאיומים הקלים שהיא ספגה בגל העכור הזה. יש דברים שנכתבו ופורסמו ברבים לא ראוי להעלות שוב על הכתב".

בנט הוסיף כי סיעתו תומכת במתן ההטבות, אך מתנגדת לשינוי מעמד הנישואין במדינה.  "לשם הדוגמא: יש יותר מדינות בעולם שלא מכירות בנישואין חד מיניים מאשר מדינות שכן. לא מכירים בהם בגרמניה, אוסטריה, פינלנד, אירלנד, שוויץ, אנגליה. יתרה מכך - בדנמרק, איטליה, יוון, רוסיה לא מכירים בזוגיות חד מינית בכלל", הוסיף.

יצויין כי מבדיקה בוויקיפדיה אפשר לראות כי לפחות חלק מהנתונים של בנט לא מדוייקים. בגרמניה אולי לא מכירים בנישואין חד מיניים, אבל מכירים ברישום זוגיות, שמעניקה כמעט את אותן הזכויות לבני זוג חד מיניים. בבריטניה כבר עבר חוק המכיר בנישואין חד מיניים, ניסיון להפילו בבית הלורדים ביוני האחרון כשל (242 הצביעו בעד הנישואין ו-148 נגד). גם באירלנד זוגות חד מיניים מקבלים זכויות כמעט שוות, והממשלה מתכננת לקיים משאל עם שיביא לשינוי החוקה ב-2015. על פי הידיעה מ-RTE News שצוטטה בוויקיפדיה, "הממשלה תתמוך באופן אקטיווי באישור נישואין חד מיניים במשאל העם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ