גוגל התעלמה מדרישת צרפת, ונקנסה ב-150 אלף יורו

נציב הפרטיות הצרפתי דרש מהחברה למלא אחר דרישות החוק בכל הנוגע לשינוי מדיניות הפרטיות שביצעה ב-2012, אך החברה לא עשתה דבר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נציבות הפרטיות הצרפתית (CNIL) הטילה על גוגל קנס בגובה 150 אלף יורו אחרי שהחברה התעלמה מהאולטימטום שדרש ממנה להתאים את מנהגי איסוף המידע שלה לחוק הצרפתי.

CNIL דרשה מגוגל להציב את ההודעה בעמוד הבית של החברה בצרפת, google.fr, למשך 48 שעות, בתוך שמונה ימים מהרגע שבו החברה דווחה על ההחלטה.

סיבת הקנס היא ההחלטה של גוגל לאחד את הגדרות הפרטיות והסכמי המשתמש בכ-60 שירותים שונים, החל ממארס 2012 ולאחד את איסוף המידע על משתמשים בכל השירותים הללו, ובהם ג'ימייל, יוטיוב וגוגל פלוס. גוגל לא אפשרה למשתמשים להימנע מהשינוי בתנאי השימוש.

"החברה לא מיידעת את משתמשיה כיאות על התנאים שבהם המידע האישי שלהם מטופל, ולא על המטרות של הטיפול הזה", נמסר מ-CNIL. דובר גוגל צרפת אמר לרויטרס כי תיקח את ההחלטה לתשומת ליבה ותשקול את צעדיה הבאים. "במהלך השיחות עם CNIL הסברנו את מדיניות הפרטיות שלנו, ואיך היא משפרת ליצור שירותים פשוטים יותר ויעילים יותר".

צילום: ניר קידרצילום: ניר קידר

הנציבות הצרפתית חקרה את הנושא לבקשת האיחוד האירופי וקבעה ב-2012 כי החברה לא עמדה ברוח חוקי הפרטיות. "לא ניתן לקבוע מהניתוח כי גוגל מכבדת את עקרונות הבסיס של הגנה על המידע", הסבירה. ראשית קבעה כי ההסברים של גוגל אינם ברורים דיים ואינם מכסים את כל המידע ואת כל השימוש שנעשה בו. במיוחד ציינה כי גוגל לא מספקת הסברים על שימוש במידע כמו מיקום המשתמשים, מספרי כרטיס אשראי וטלפונים. על כן המליצה הנציבות לשפר את ההסברים שמספקת גוגל. בין היתר גוגל נדרשה לספק הסברים ברורים יותר ופרטניים לכל שירות, שיכללו בין היתר הודעות ומצגות אינטראקטיביות, שיבהירו את אופן השימוש במידע.

CNIL קבעה עוד כי גוגל לא מספקת למשתמשים דרכים לשלוט בצורה טובה יותר באופן השימוש במידע שלהם בשירותים השונים, ובפרט אינה מספקת דרך להתנגד לאיסוף ואיחוד המידע. כמו כן, קבע הרגולטור כי מלכתחילה גוגל הציגה את הכל כעסקת חבילה. משתמשים שרצו להמשיך את השימוש בשירותים היו חייבים להסכים לתנאים של החברה.

ספרד, בריטניה, גרמניה, איטליה והולנד פתחו גם הן חקירות נגד גוגל מפני שמדיניות הפרטיות ששינתה החברה ב-2012 אינה עומדת בקנה אחד עם החוקים הנוגעים לאופן בו מידע של משתמשים נשמר ומעובד.

ב-CNIL ציינו כי מדובר בקנס הגבוה ביותר שהגוף הטיל, אבל הקנסות ש-CNIL וגופים דומים יכולים להטיל לא ממש מפריעים לחברה שרווחיה הנקיים ב-2012 עמדו על 10.7 מיליארד דולר. יכולת הענישה והאכיפה של נציבי ההגנה על הפרטיות מוגבלים מאוד ביחס לחברה כמו גוגל בשל רווחיה הגדולים.בשנה שעברה הטיל נציב הפרטיות בהמבורג על החברה קנס בגובה 145 אלף יורו על החדירה הלא חוקית לרשתות ווייפיי ואיסוף המידע של אנשים פרטיים במסגרת גוגל Street View. בארה"ב ספגה החברה קנס בגובה של כ-7 מיליון דולר על אותה פרקטיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ