סנודן השתמש בתוכנה פשוטה לאיסוף עשרות אלפי מסמכים

מדליף מסמכי ה-NSA הגיע ל-1.7 מיליון מסמכים דרך תוכנת crawler. כשנשאל על פעילותו הצליח לשכנע את הסוכנות כי זו פעילות לגיטימית

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

אנשי מודיעין שחוקרים את פרשת אדוארד סנודן, מדליף מסמכי ה-NSA שמועמד לפרס נובל לשלום, קבעו כי השתמש בתוכנה נפוצה וזולה כדי לאסוף מסמכים מרשתות הסוכנות. הוא המשיך לעשות זאת למרות שבכירים בסוכנות הבחינו בכך ושאלו אותו על הנושא.

באמצעות תוכנת web crawler המשמשת לחיפוש, יצירת אינדקסים וגיבוי של אתרים, סנודן הצליח להשיג מסמכים רבים בזמן שעסק בעבודתו השוטפת, אמר בכיר במודיעין. "אנחנו לא מאמינים שזה נעשה בישיבה אחת מול מחשב והורדה של כל כך הרבה חומר ברצף", אמר הבכיר, שהוסיף כי התהליך "היה די אוטומטי".

תוכנת ווב קרולר, שמכונה גם עכביש, נעה מאתר לאתר בעקבות הלינקים המשולבים במסמכים וניתן לתכנת אותה כך שתעתיק את כל מה שהיא מוצאת. נראה כי סנודן קבע את הפרמטרים לחיפוש, כולל הנושאים ועד כמה להעמיק בחיפוש אחר לינקים למסמכים ומידע נוסף ברשתות הפנימיות של ה-NSA. בכירי מודיעין אמרו כי הוא הצליח להגיע לכ-1.7 מיליון מסמכים. בין היתר הוא הצליח להגיע לאתרי הוויקי הפנימיים של הסוכנות, מאגרי מידע שבהם אנליסטים, סוכנים ואחרים תורמים מהידע שלהם.

אדוארד סנודןצילום: רויטרס

הממצאים מפתיעים מפני ש-NSA אמונה גם על הגנה על מערכות המחשב הרגישות ביותר של הצבא והמודיעין מתקיפות סייבר, במיוחד מתקיפות מתוחכמות שמגיעות מרוסיה וסין. המתקפה מבפנים של סנודן היתה מאוד לא מתוחכמת והיתה צריכה להתגלות בקלות, כך גילו החוקרים.

יתרה מכך, סנודן הצליח במעשיו שלוש שנים לאחר החשיפות הגדולות של ויקיליקס, שבמסגרתן נחשפו בשיטות דומות אלפי מסמכים צבאיים ודיפלומטיים רגישים הרבה פחות מאלה שחשף סנודן.

לסנודן היתה גישה רחבה למסמכי הסוכנות מפני שהוא עבד כקבלן טכנולוגי של הסוכנות בהוואי, וסייע בניהול מערכות המחשוב של ה-NSA בבסיס שהתמקד בריגול אחר סין וצפון קוריאה. בכירים בסוכנות מתעקשים כי אילו סנודן היה פועל ממטה ה-NSA בפורט מיד, המצויד באמצעים לזיהוי גישה והורדות שלמידע רב, כמעט בטוח שהוא היה נתפס. אבל מאחר שהוא עבד בבסיס שלא צויד באמצעי אבטחה מודרניים, הפעולה שלו עוררה פחות חשד.

לפחות במקרה אחד שבו נשאל, סנודן סיפק את מה שחוקרים תיארו מאוחר יותר כהסברים שנשמעו לגיטימיים לפעילויות שלו. כמנהל מערכות, הוא היה אחראי לקיום תחזוקה שגרתית ברשת. המשרה עשויה לכלול גיבויים של מחשבים והעברת מידע לשרתים מקומיים, אמר לחוקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ