פייסבוק יודעת מתי אתם מתאהבים

לרגל יום ולנטיין חשפה הרשת החברתית מחקר על התקשורת בין בני זוג ברשת, וגילתה שאפשר לזהות את הקשר עוד הרבה לפני שינוי הסטטוס

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ביום שישי האחרון התקיים יום ולנטיין הקדוש, מה שסיפק לפייסבוק הזדמנות מצוינת לחשוף עד כמה כולנו יצורים ברי כימות.

בפוסט שכתב קרלוס דיוק בבלוג המחקר של פייסבוק, הוא סיפר שאפשר לראות דפוס של תקשורת בין שני אנשים, עוד לפני שהם שינו סטטוס ל-In A relationship. בשלב החיזור אפשר לראות עלייה יציבה במספר הפוסטים ששותפו בין בני הזוג לעתיד. השיא עומד על 1.67 פוסטים בממוצע ליום, 12 יום לפני תחילת היחסים.

מיד לאחר תחילת היחסים החוקרים דווקא הבחינו בירידה תלולה במספר הפוסטים המשותפים על הטיימליין של שני בני הזוג, כאשר המספר הנמוך ביותר עומד על 1.53 פוסטים בממוצע. הנתונים כמובן עשויים להעיד על כך שלמרות נבואות הזעם על כך שאנחנו חווים את כל חיינו דרך המחשבים והסמארטפונים יש דברים שאנחנו עדיין נוהגים לעשות פנים אל פנים.

צילום: פייסבוק

דיוק ציין כי יש שינוי נוסף באופי הפוסטים לאחר תחילת היחסים, והפעם זה דווקא לטובה. החוקרים בחנו את היחס בין המילים החיוביות (כמו אהבה, נחמד ושמח) לבין השליליות (כמו שנאה, כאב ורע) ששולבו בפוסטים.

המידע על יחסים לא עוצר רק בתחילתם, כפי שגילה מחקר קודם שבוצע בפייסבוק. במחקר של ג'ון קליינברג, חוקר במדעי המחשב באוניברסיטת קורנל, ולארס בקסטורם, מהנדס בכיר בפייסבוק התברר כי מפת הקשרים בפייסבוק יכולה לספק רמזים על הסיכויים שלכם להיפרד מבן או בת הזוג שלכם בחודשים הקרובים.

החוקרים בחנו את פיזור החברים של בני זוג, והאלגוריתם שפיתחו הצליח לזהות במדויק בני זוג ב-60% מהפעמים. הוא זיהה גם שליש מהמשתמשים שמכריזים על עצמם כ-"“in a relationship".

מה שהכי מעניין הם המקרים שבהם האלגוריתם נכשל בזיהוי, מפני שאז נראה שהיחסים בבעיה. לבני זוג שהכריזו על יחסים מבלי שהיה להם פיזור גבוה של חברים יש סיכוי גבוה ב-50% להיפרד בחודשיים הקרובים מאשר זוגות עם פיזור גבוה. (המחקר עקב אחרי המשתמשים כל חודשיים במשך שנתיים)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ