המשבר באוקראינה גולש גם לאינטרנט

האקרים משני הצדדים תוקפים אתרי חדשות פרו מערביים ופרו-רוסיים, אבל לעת עתה אין ראיות לכך שמדובר בפעולות סייבר של המדינות עצמן

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

המשבר באוקראינה מתפשט לאינטרנט, והאקרים משני הצדדים יוצאים במתקפות סייבר נרחבות נגד ארגוני חדשות של הצד השני. מומחי אבטחה אמרו כי הם הבחינו במתקפות מניעת שירות מבוזרת (DDoS) גדולות במיוחד. המתקפות הללו מביאות להפלת אתרים ושירותים על ידי הפצצתם בזרם של מידע. המתקפות כוונו על אתרי חדשות אוקראינים פרו-מערביים ופרו-רוסיים כאחד.

לפחות באחד המקרים הצליחו התוקפים להשחית את אתרה של רשת החדשות Russia Today, שזוכה למימון מהקרמלין. הם החליפו את המילה "רוסיה" בכל הכותרות למילה "נאצי". מומחי אבטחה אמרו כי המתקפות על אתרים פרו-מערביים מזכירות מאוד את התקיפות שמבוצעות על אתרים צ'צ'ניים, שלדבריהם נמצאים תחת מצור תמידי.

מתיו פרינס, מנכ"ל ומייסד שותף של חברת Cloudflare שמתמחה בין היתר בהתמודדות עם מתקפות DDoS, אמר בראיון אתמול (שלישי) כי אכן יש דמיון בין המתקפות על אתרים פרו-מערביים, לאלה שמבוצעות נגד אתרים צ'צ'ניים. ואולם, אי אפשר לקבוע מי באמת עומד מאחוריהן. "אני לא חושב שאלה מתקפות שמאחוריהן עומדת מדינה", הוסיף.

עד כה הפעילות לא הגיעה לרמות של המתקפות שבוצעו כנגד אסטוניה ב-2007 - מתקפות שארכו חודש שלם וכמעט שיתקו את המדינה. הן גם לא הגיעו לרמה של המתקפות שבוצעו נגד גיאורגיה ב-2008, כאשר השרתים של שירותי הממשלה, אתרי תקשורת ושירותי תעבורה הופלו על ידי הצפה של מידע שכללה את ההודעה "win+love+in+Rusia".

חמוש פרו-רוסי, ככל הנראה מצבא רוסיה, סמוך לסימפרופולצילום: רויטרס

מומחי אבטחה אמרו כי הם לא ראו שום אינדיקציה לירידה בתעבורת הרשת היוצאת מאוקראינה, כפי שקרה למשל בסוריה כשהגישה לאינטרנט נותקה, במה שנראה אז כמו פעולה ממשלתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ